Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avrupa Birliği’nin En İşlek Metrosu; Paris Metrosu

0 248

Paris Metrosu, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden Fransa‘nın başkenti Paris’te bulunan bir toplu ulaşım sistemidir. Dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan Paris’in en önemli alt yapı sistemlerinden biri olarak kabul edilen bu ulaşım hattı, her gün milyonlarca Parisliyi ve de Paris’i ziyarete gelen turistleri diledikleri noktaya ulaştırmaktadır. Paris şehrinin damarları olarak adlandırabileceğimiz bu toplu ulaşım, dünyanın en iyi metroları arasında gösterilir. Şehrin sembolleri arasında da yer alan Paris Metrosu, sahip olduğu değişik mimari ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Her ne kadar sıra dışı bir konsepte sahip olsa da Rusların metro hatlarıyla boy ölçüşemez. Yine de Avrupa standartları açısından Paris Metrosu, Avrupa Birliği’nin Londra Metrosu ile beraber en aktif ve en kapsayıcı metrosu olarak kabul edilir. Dünyanın en önde gelen şehirlerinden olan Paris, dünyanın en çok turist çeken şehri olarak bilinir. Şehir, eskiden New York’un elinde olan bu unvanı ele geçirince metro hattı da oldukça faal bir hale gelmiştir. Her ne kadar New York Metrosu’nun yarısından da az bir hat uzunluğu bulunsa da son derece stratejik noktalara koyulan duraklarla beraber bütün şehri kuşatan Paris Metrosu, Parislilerin en çok tercih ettiği toplu ulaşım türüdür.

Paris MetAvrupa Birliği'nin En İşlek Metrosu; Paris Metrosurosu, 214 km’lik bir uzunluğa sahip olup, bölge bölge hizmet vermektedir. Özellikle de şehrin en önemli hava meydanları olan Charles de Gaulle ve de Orly Havalimanları ile bağlantılı olan Paris Metrosu, şehri ziyarete gelen turist ve de Parisliler için son derece uygun ulaşım imkanları sunmaktadır. Banliyö trenleri ile bağlantılı olan Paris Metrosu, bu sayede şehrin hemen hemen her noktasına hizmet sunabilmektedir. 214km’lik uzunluğa sahip olan Paris Metrosu, 303 metro istasyonuna sahip olması ile de oldukça dikkat çekicidir. Oldukça başarılı bir toplu ulaşım hattına sahip olan Paris Metrosu, 62 adet transfer hattına da sahip olmasıyla dikkat çekicidir. RATP bünyesinde işletilen Paris Metrosu, günde yaklaşık olarak 4,16 milyon insana hizmet vermektedir. Bu anlamda oldukça etkileyici olan Paris Metrosu, Londra Metrosu’ndan daha yüksek yolcu taşıma verilerine sahiptir. Yıllık olarak da oldukça hatırı sayılır yolcu taşıma verilerine sahip olan Paris Metrosu, 1,52 milyar yolcu ile New York Metrosu ile rekabet halindedir. Dünyanın en eski metroları arasında yer alan Paris Metrosu, Londra ve de New York şehirlerinde yer alan metro hatları sonrasında dünyanın en eski 3’üncü metrosu olarak bilinir.

Resmi kayıtlara göre 19 Temmuz 1900 tarihinde faaliyete geçmiş olan Paris Metrosu, neredeyse 120 yıllık bir ulaşım geçmişine sahiptir. Son derece köklü bir tarihe sahip olan Paris Metrosu, servisini 700 trenle sunmaktadır. Bu anlamda metro hattı dünyanın en çok trene sahip aktif metroları arasında yer alır. Her ne kadar dünya çapında bir metro olsa da Paris Metrosu, Rusların dünyaca ünlü Moskova metrosundan daha fazla yolcu taşımamakta ve de Avrupa bazında lider Moskova Metrosu’dur. Buna rağmen Paris Metrosu, dünya genelinde en yoğun yolcu trafiğine sahip 10 metro arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...