Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amman Nasıl Bir Şehirdir?

0 26

Amman, Arap yarımadası ülkelerinden Ürdün’de buluna bir şehirdir. Ülkenin en önemli ve en popüler şehri olan Amman, aynı zamanda da başkent olması özelliği ile siyasi ve iktisadi bir merkez konumundadır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan Ürdün topraklarının en önemli yerleşim yeri olan Amman, ülkenin siyasi ve iktisadi olarak başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda da kültürel olarak da en önemli yüzüdür. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Amman, şehir olarak tam bir açık hava müzesi kıvamındadır. Her ne kadar bir Arap ülkesi olsa da söz konusu şehir, Arapların en batılaşma yaşayan şehirlerinden biri olarak kabul edilir. En liberal ve tam bir batılılaşma sembolü olarak kabul edilen Amman, bu anlamda yabancı turistlerin çok rağbet gösterdiği bir destinasyondur. Turistler arasında çoğunluğu Araplar oluştursa da hatırı sayılır bir Avrupalı turist kafilesi de her sene Amman ziyaretinde bulunmaktadır. Ürdün’ün ve bölgenin en önemli şehirleri arasında yer alan Amman, M.Ö. 7250 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten daha da eski bir döneme ait medeniyetlerin hüküm sürdüğü bu topraklar, tarih açısından son derece önemli kabul edilmektedir.

Günümüzde Ürdün’e başkentlik eden Amman, bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun parçası konumundaydı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde devlet açısından son derece önemli bir yere sahip olan Amman, bulunduğu stratejik konum ile Osmanlı için vazgeçilmez olarak kabul edilmekteydi. Amman topraklarında 15 bin yıldan daha öncesine ait çeşitli insan izlerine rastlanılmıştır. Bölge Afrika kıtası sonrasında insan izlerinin en eski kalıntılarına ev sahipliği yapmasıyla oldukça egzotik bir mekan olarak kabul edilir. Bu toprakların bu denli köklü bir geçmişe sahip olması bölgeye çok sayıda araştırmacı ve bilim adamının akmasına yol açmaktadır. Özellikle Avrupalı ve Amerikalı bilim adamları Amman’ı mesken tutmuş vaziyettedir. Deniz seviyesinden yüksekte kurulmuş bir şehir olan Amman, toprakları 700 ila 1100 metre arasında değişen rakımlara sahiptir. Ürdün topraklarının en önemli merkezi olan Amman, ülke nüfusunun büyük bir kısmının ikamet ettiği topraklardır. Amman, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 4 milyon insanı barındırmaktadır.

Ülke olarak yüzünü batıya dönmeyi başaran Amman, kapitalizmin yaşandığı bir şehirdir. Söz konusu şehir ülkenin başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda da ekonomik olarak en büyük gücüdür. Ülkenin borsası da dahil en önemli kuruluşları Amman sınırları dahilinde bulunur. Şehir son derece turistik bir şehir olması sebebiyle Arap şehirleri arasında hatırı sayılır bir yerde bulunur. İstatistiki veriler incelendiğinde şehrin sahip olduğu turist kapasitesi yıllık olarak kabaca 2 milyon civarındadır. Bu da 4 milyonluk bir şehir için oldukça iyi beri sayıdır. Şehir sağlık turizminde de oldukça ileri seviyelerdedir. Özellikle bölgenin en yetenekli Arap doktorları Amman’da bulunur. Şehir sağlık turizminden her yıl ortalama 1 milyar Amerikan doları elde etmektedir. Başka bir ifadeyle şehre her yıl 250 binden fazla yabancı uyruklu hasta tedavi olmak için gelmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.