Patrice Evra Kimdir?

Patrice Evra, 15 Mayıs 1981 tarihinde Senegal’de dünyaya gelmiştir. Babası diplomat olarak görev yapmaktadır. Annesi ev hanımıdır. Babası, Evra on iki aylıkken Senegal elçiliğinde çalışmak üzere Belçika’da Brüksel’e yerleşen bir diplomattı. Ailesi ile beraber üç yaşındayken yine Belçika’dan Fransa’ya geçti ve Paris’in güneyinde bir komün olan Les Ulis’e yerleşti. Aile ilk olarak Hautes Plaines’e taşınmadan önce yerel Bergeries bölgelerinde yerleşti. Evra, Senegal kültüründe yetişti. Daha sonra değerleri ve erdemleri Batılılaşma haline geldi. O zamanlar Senegal’e dönüp çok iyi bir tecrübe yaşamak için bir süreliğine gitmiştir.

1992 yılında Patrice, gençlik kariyerine CO Les Ulis akademisine katılarak başlamıştır ancak orada sadece bir yıl geçirmiş ve 1993 yılında CSF Brétigny’ye taşınmıştır. 1997 yılına kadar dört yıl boyunca stajyer ve genç takım oyuncusu olmuştur. 1997 yılında Paris Saint Germen’in yetenek avcıları, genç Evra’yı farkettiler ve onu 1998 yılında kulübün akademisine götürdüler.

1998 yılında Patrice Marsala ile yaptığı ilk mesleki sözleşmesini imzalamak için bir teklif aldı. Yaz aylarında Evra teklifi kabul etti ve 1999 yılına kadar kulüpte oynadı. Sezon boyunca Patrice 24 maçta oynadı ve üç gol attı. 1999 yılında Evra başka bir kulübe transfer oldu. Yeni futbol evleri Monza idi, burada Patrice 1999/2000 sezonunda sadece üç maç oynadı ve diğer oynanan maçlara neredeyse katılmadı. 2001 yılından 2002’ye kadar Evra, Fransa ulusal U21 takımının 11 kez formasını giymiştir. 2004 yılından itibaren Patrice Fransa milli takımı için oynamaya davet edilmiştir.

2000 yılında Patrice Evra, Nice’ten cazip bir uzun vadeli sözleşme teklifi aldı. Oyuncu iki yıl boyunca kulüpte oynadı. Kulüp müdürü gençleri geri getirmedi ve yalnızca ara sıra başlamasına izin verdi. 2002’de Patrice, kariyerine başka bir Fransız kulübü olan Monaco’da devam etmiş ve en iyi kaliteyi bir kanat savunucusu olarak ortaya koymuştur. 2002’den 2003’e kadar Evra ekibin pivotu oldu ve 120 maçta iki gol attı.

2006 yılında Manchester United’dan bir teklif aldığında Evra’nın kariyeri dramatik bir şekilde değişti. Patrice uzun vadeli bir sözleşme imzaladı ve dokuz sezon boyunca 379 karşılaşma yaptı. Beş Premier lig şampiyonu, üç Lig Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ni Kırmızı Şeytanlar lakaplı Manchester United ile kazandı.

Evra genç yaşta futbola ilgi gösterdi. Hiçbir zaman bir idolü olmamasına rağmen, eski Brezilyalı Romario’yu oyun stili olarak takip etti. Ayrıca okulunda iyi notlar aldı. Sandra ile evlenmiştir. Evra’nın eşidir ve ondan bir oğlu Lenny ve bir kızı olan Maona dünyaya gelmiştir. Kendisi yerli Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca da dahil olmak üzere beş dilde akıcı bilgiye sahiptir. Ayrıca eski Güney Koreli takım arkadaşı Park Ji-Sung ile daha iyi iletişim kurmak için Korece öğrenmeye de çalışmıştır.

2014 yazında 33 yaşındaki tam destekli oyuncu Juventus’a transfer oldu. Burada geçirdiği 2 sezonun ardından Marsilya’ya transfer olan Evra, UEFA Avrupa Ligi grup maçında Vitoria Guimaraes ile oynanacak maç öncesi bir taraftara saldırdı. Bu gerekçeyle futbolcu Evra’nın takımdan uzaklaştırıldığı duyuruldu. Ardından takımdan ayrılma kararı alan Evra İngiliz kulübü West Ham United ile anlaşma sağlayarak formayı giymiştir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar