Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Paul Scholes’un Hayatı ve Başarıları

0 384

Paul Scholes'un Hayatı ve BaşarılarıÜnü: Futbolcu

Uyruk: İngiliz

Doğum Tarihi: 16 Kasım 1974

Yaş: 43

Burcu: Akrep

Boyu: 1.68 M

Doğum Yeri: Salford, Greater Manchester, United Kingdom

Babası: Stewart Scholes

Annesi: Marina Scholes

Eşi: Claire Froggatt

Çocukları: Aiden Scholes, Alicia Scholes, Arron Scholes

Net Değeri: 15 Ocak 2017 İtibariyle 27 Milyon Dolar

Eğitim: Kardinal Langley Roma Katolik Lisesi

Paul Scholes'un Hayatı ve BaşarılarıPaul Scholes, tüm kariyeri boyunca Manchester United için oynayan dünyaca tanınmış bir İngiliz futbolcudur. İngiliz Milli Futbol Takımı için de oynadı. Tarihin en iyi dekore edilmiş ve başarılı futbolcularından biri olarak, şu anda Salford City Futbol Kulübü’nün ve BT Spor için bir televizyon yöneticisinin ortak sahibidir. Manchester’daki Salford’da doğmuş, okul günlerinden beri bir futbolcu kadar yetenekli bir kriket oyuncusuydu. Bir izci tarafından fark edildikten sonra, ilk kez 14 yaşında Manchester United ile antrenman yapma şansı elde etti. Profesyonel kariyeri 1993 yılında başladı. Toplam on dokuz yıl boyunca takımda oynadı.

Ulusal takımı da temsil etti ve 1998 ve 2002 Dünya Kupaları ile UEFA Euro 2000 ve Euro 2004’te yer aldı. O, neslinin en iyi orta sahalarından biri olarak kabul edilir. Astımlı ve Osgood-Schlatter hastalığı olan bir diz rahatsızlığı olmasına rağmen, en yetkin ve popüler uluslararası futbolculardan biri olmayı başardı ve kariyerinde toplam 25 kupa kazandı. Paul Scholes, 16 Kasım 1974’te Salford’daki Hope Hastanesinde, İngiltere’de Greater Manchester’da Stetard ve Marina Scholes çiftinden doğdu.

Paul Scholes'un Hayatı ve BaşarılarıGenç yaşlardan itibaren sporla ilgilenen, Manchester United gençlik akademisinde en iyi stajyerlerden biri oldu. İlk kariyerine, kulübün gençlik takımına katılarak ve farklı şampiyonalarda da katılarak başladı. Sadece on dört yaşındayken Manchester United ile eğitim almaya başladı. Paul Scholes, 23 Temmuz 1993’te Manchester United’ın profesyonel bir üyesi oldu ve kısa bir süre sonra, 1994-95 sezonunda üst düzey kadroya çağrıldı. 21 Eylül 1994 tarihinde ilk profesyonel maçında, Futbol Ligi Kupası’nda, takımı Port Vale ile karşı karşıya geldi. Maç United için 2-1 galibiyetle sona erdi. Her iki gol de Scholes’ın kendisi tarafından atıldı.

Ipswich kasabasına karşı oynanan bir maçta üç gün sonra ligini yaptı. United, 3-2 kaybetti, ancak Scholes iyi oynadı ve hatta bir gol attı. Performansı sezon boyunca tutarlıydı ve aynı zamanda takım için birkaç gol attı. Scholes takım için oynamaya devam etti ve 1995-1996’daki performansı dikkat çekiciydi. Tüm yarışmalarda toplam 14 gol attı. 1996-97’de inanılmaz performansı ona Premier League Winners madalyasını kazandırdı. 1998-99’da Manchester United’ın Premier League, FA Cup ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde başarısında önemli bir rol oynadı.

Paul Scholes'un Hayatı ve Başarıları2011 yılında emekliliğini açıklayana kadar United için oynamaya devam etti. O zamana kadar takımına toplam 102 gol kazandırdı. Emekli olma kararını vermiş olmasına rağmen, bir sezon daha oynamaya ikna olmuştu. Sonunda Mayıs 2013’te kariyerini tamamladı. Şu anda Salford City Futbol takımının sahibidir. Ayrıca BT spor televizyon yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda ‘Bağımsız’ köşe yazarıdır. Çeşitli reklamlarda yer alan spor giyim şirketi Nike’la anlaştı. Ayrıca EA Sports tarafından FIFA video oyunu serisinde yer aldı.

Uluslararası maçına 1997’de Güney Afrika‘ya karşı oynadığı maçta, takımının 2-1’lik bir galibiyet aldığı. Kısa bir süre sonra 1998 Dünya Kupası’nda İngiliz takımını temsil etmek için seçildi. İngiltere’nin ilk grup maçında, Tunus‘a karşı düzenlenen 1998 Dünya Kupası turnuvasında, takımı Scholes’ın bir golüyle 2-0 galibiyet elde etti. Parlak bir performans sergilemesine rağmen, İngiltere, Arjantin tarafından yenildikten sonra turnuvadan elendi.

2002 Dünya Kupası’nda yine milli takımı temsil etti. Mükemmel bir performans sergiledi ve ekibin çeyrek finallere ulaşmasına yardımcı oldu. Bu takım, Brezilya‘ya karşı 1-2 kayıpla karşı karşıya kaldı ve takım o yıl Dünya Kupası’nı kazandı. 2010 Dünya Kupası’nda tekrar takım olarak oynama şansı olmasına rağmen, ailesiyle daha fazla zaman geçirmek istediğini söyleyerek teklifi reddetti. Ancak, daha sonra kararına pişman oldu.

Kariyeri boyunca Paul Scholes, Manchester United’ı 1993’te UFFA Avrupa 18 Yaş Altı Futbol Şampiyonası ve 1997’de Tournoi de France gibi birçok turnuvaya götürdü. 1999 yılında Intercontinental Cup’ı ve FIFA Club World’ü kazanmak için İngiliz takımını yönetti. Kazandığı bireysel ödüllerden bazıları, 1992-93 sezonunda ‘Yılın Jimmy Murphy Genç Oyuncusu’ ve 2012 yılında ‘FWA Tribute Ödülü’nü kazandı.

Paul Scholes çocukluğunun sevgilisi Claire ile evlidir. Evlilik 1999 yılında gerçekleşti. Bir kızı ve iki oğlu var. Çocuklardan biri otizmlidir. Onun oğlu Aaron Scholes babasının ayak izlerini takip etmeyi seçti. Ağustos 2011 itibariyle, 12 yaş altı futbol takımının Stalybridge Celtic oynadığı biliniyordu. Scholes astımdan ve Osgood Schlatter hastalığı olarak bilinen bir diz rahatsızlığından muzdariptir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.