Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tavşancık Hasatçısı (Bunny Harvestman)

0 216

Tavşancık Hasatçısı (Bunny Harvestman)Ekvatorun yağmur ormanlarında yaşayan bu hasatçı ilginç görüntüsü ile diğer eklem bacaklılardan epey farklı. Bilimsel adı; “Metagryne bicolumnata” olmasına rağmen tavşan kulaklı görüntüsünden dolayı “Bunny Harvestman” olarak anılmaktadır. Siyah bir köpeğe benzeyen kafası, tavşan kulakları ve uzun bacakları ile farklı bir örümcek gibi görünse de örümcek değildir. Eklembacaklılar sınıfındadır.
11 Temmuz 2017 de doğa fotağtafçısı Andreas Kay tarafından, Ekvator yağmur ormanlarında çekilen bir fotoğraftaki Tavşancık hasatçısı; ekvatorun biyolojik çeşitliliğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Doğu Ekvator Amazon ormanlarının, fotoğraflarını çekerken rastlanılan bu hasatçı, diğer eklembacaklılar gibi zararsızdır. Bu eklem bacaklıların 400 milyon yıl öncesinden, hatta dinozorlardan bile daha yaşlı bir geçmişe sahip olduklarını belirtiliyor.
Bu türler; ilk olarak 1949 yılında Friedrich Rohner tarafından keşfedilmiş, 1959 yılında Almanyalı bir uzman olan Karl; garip çiftleşme örneklerine araştırmalarında yer vermiştir. Fakat bugüne kadar bu türün örneğine hiç rastlanmamıştır. Tavşancık Hasatçısı (Bunny Harvestman)
Şirin mi Ürkütücü mü?
İlk izlenimde çelişki yaratacak kadar ilginç! Fotoğrafa ilk defa bakan kişilerden, bazıları çok şirin bazıları ise ürkütücü buluyor. Baktığınızda; 8 adet sarı renkli uzun bacakları var. Uzun bacaklarının üzerinden görünen, siyah köpeği andıran bir kafası. Kafasının üstünde iki adet tavşan kulağına benzeyen kulakları mevcut. Başının üstünde duran iki sarı benek, gözleri gibi dursa da bunlar sarı lekeden ibaret sadece. Esasen gözleri bu beneklerin altında duran siyah noktalar. Bu ilginç görüntünün sebebi; Anderson Kay ve arkadaşlarına göre, onu potansiyel bir av olarak gören düşmanlarına karşı heybetli bir görüntü vermek için. Çünkü bu sevimli eklem bacaklının boyutu, sadece bir başparmağının tırnağı kadar ve savunma mekanizmasında zehir yok. Besin ihtiyacını avlanarak değil, avlanan hayvanlardan kalan leşleri yiyerek gideriyor.Tavşancık Hasatçısı (Bunny Harvestman)
Çizgi filmden alıntı gibi görünen gözleri, tavşan kulağı, siyah köpeği andıran kafasıyla, Tavşancık Hasatçısı; bilim ve insanlık için soru işaretleri ile dolu olan bir tür. Cevapları araştırılan bir bulmaca gibi, çok bilinmeyenli bir denklem. Halihazırda araştırmacılar için yeni bir serüven. İlk defa fotoğrafı görenler için ise; uzun süre hatırlardan silinmeyecek şirin bir surat…

Kaynakça:
www.detaykibris.com
www.milliyet.com.tr
www.popsci.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.