Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Helsinki Nasıl Bir Şehirdir?

0 363

740helsinki365_2Helsinki, Avrupa Birliği üyesi Finlandiya‘nın başkenti ve aynı zamanda da en büyük ve en popüler şehridir. Finlandiya’nın Uusimaa bölgesinde yer alan Helsinki, İskandinavya’nın önde gelen şehirleri arasında yer almaktadır. Finlandiya Körfezi’ne kıyısı bulunan Helsinki, Finlandiya’nın en önemli ihracat merkezi olarak kabul edilmektedir. Şehrinin bir kolunun Baltık Denizi’ne uzandığını ve bu anlamda kurvaziyer gemilerinin de önemli bir durağı olarak kabul edilen Helsinki’de yaklaşık olarak 1.4 milyon insan yaşamaktadır. Şehrin merkezi baz alınacak olursa, 625,268 kişi resmi olarak yerleşik bir biçimde ikamet etmektedir. Bunun yanı sıra şehir sınırları dahilinde kabul edilen bölgeler de dahil edildiği zaman nüfus 1,5 milyona dayanabilmektedir. Buda şehri Finlandiya’nın en kalabalık şehri yapmaktadır. Helsinki’ye en yakın ve en önemli şehirleri baktığımızda Estonya’nın başkenti Tallinn’i görmekteyiz. Tallinn, şehre 80km mesafededir. Bunun yanı sıra Helsinki İsveç’in başkenti Stockholm’e ise 400km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Doğuda ise Rusya ile yakınlığı bulunan Helsinki’nin Saint Petersburg şehrine olan uzaklığı 300km civarındadır. Helsinki, resmi kayıtlara göre 1550 yılında keşfedilmiştir. Bu tarihte keşfedilen şehir hızlı bir gelişim göstermiş ve günümüzdeki haline bundan 150 yıl öncesinde ulaşmayı başarmıştır. Resmi olarak ilk kez 1812 yılında başkent olma özelliğini kazanan Helsinki sonraki yıllarda da değerini daha da katlamış ve İskandinavya’nın önde gelen metropolleri arasında kabul edilmeye başlanmıştır.

1400-hero-helsinki-finland-summer.imgcache.rev1409674055616.web.1400.720Belediye başkanlığını Jussi Pajunen’in yaptığı Helsinki’de satın alma gücü Avrupa Birliği standartlarının da üstündedir. Bölgede ikamet eden 1,5 milyon insanın yaklaşık olarak %84,3’ü Finlandiya, %6,1 İsveç kökenlidir. Geriye kalan %9,6 dilimde ise Almanlar, Ruslar ve Danimarkalılar başı çekmektedirler. Finlandiya nüfusunun çoğunluğunu 15 ile 64 yaş arasındaki kişiler oluşturmaktadır. Yapılan istatistiksel sonuçlara göre 15 ile 64 yaş arasında olan kişi sayısı %72 civarındadır. Bölgede uygulanan şehir vergisi oranı ise %18,5’dir buda bölgeyi oldukça pahalı kılmaktadır. Dünya çapında bir mimariye sahip olan Helsinki 2012 yılında Dünyada En İyi Mimari Ödülü’nü kazanmayı başarmıştır. Genel olarak gotik yapılaşmanın ağırlıklı olarak görüldüğü Helsinki’de evler son derece modern ve sağlam bir şekilde taş ağırlıklı yapılmıştır.

İklimsel açıdan elen alırsak bölgenin aşırı kuzeyde yer alması yazların güneşin geç batmasına kışlar da ise, güneşin çok az görülmesine sebebiyet vermektedir. Kışları ortalama sıcaklık değerleri -5 ila -10 arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra yazları ise sıcaklık değerleri 20 santigrat dereceleri pek geçmemektedir. Bölgede bugüne kadar ölçülmüş en yüksek sıcaklık değeri 18 Temmuz 1945 tarihinde 33,1 santigrat olmuştur. Bunun yanı sıra en düşük sıcaklık değeri ise -35,9 santigrat ile 9 Ocak 1987 tarihinde ölçülmştür.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.