Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Peugeot HX 1 Concept

0 247

Peugeot HX 1 ConceptPeugeot HX 1 kesinlikle kendi zamanının dışına göre tasarlanmış, ileri ve modern dünyanın çizimlerini üzerinde bulunduran neredeyse mükemmele yakın bir otomobil. HX 1 öyle bir araç ki sizlere muazzam bir sürüş keyfi yaşatıyor. Seyir halindeki sorunsuz performansı, devamlı hız kapasitesi, eşsiz tasarımı ve kendine ait yeni özellikleriyle otomobil herkesi baştan çıkarabilecek cinsten.

Aracın mimari özelliklerine bakıldığında tamamiyle tüm ihtiyaçlara karşılık vermek için yapıldığını görebiliyorsunuz. Teknik veriler incelendiğinde ise otomobil 1,990 mm genişliğinde, 1,373 mm yüksekliğinde ve 4,954 mm uzunluğunda. Yüksekliğinin ve genişliğinin bu oranlarda tutulmasının sebebi rüzgar ile karşılaşma anında meydana gelen direncin en az seviyeye indirilebiliniyor olması.

Peugeot HX 1 ConceptTabi ki tasarımın araca alçak bir görünüm kazandırmasıda rüzgar sürtünmesinin minimum seviyede tutulmasını sağlıyor. Teknik veriler neticesinde elde edilen sonuçlar rüzgar sürtünme katsayısının 0.28 cd yada Cx( Aerodinamik verimliliğin standart sürtünme katsayısının ölçüsü yada havanın sürtünme gücüyle aracın ön tarafındaki hava akımını azaltmak için gereken gücün hesaplanması) olduğunu göstermiş durumda. Bu hesaplar aracın hanesine olumlu şekilde yazılan önemli değerler. Araca binmek ve inmek ise bu rakam ve mimariye göre hiç zor değil çünkü hem aerodinamik verimliliği arttıran hem de aracın görünümüne farklılık katan kapılar bahsi geçen bu konuya net bir cevap veriyorlar. Otomobilin kapılarının tasarımıda bir o kadar kendine özgü ancak sadece izlenerek görülmesi gereken bir mimari harikası.

Peugeot HX 1 ConceptKapıların hareket sistemi şu şekilde çalışıyor. Örnek olarak ön kapılardan birinin açılma sistemini anlatmaya kalktığımızda, kapıya ilk önce bulunduğu kapalı konumdan açık konuma getirilmek için yukarı doğru bir itiş uygulanıyor ve kapı aynı kapalı olduğundaki konumunu kaybetmeden yavaşça tıpkı bir kuşun kanat çırparken onu yukarı kaldırması gibi hareket ediyor. Yukarı doğru bu çıkış anında kapı kesinlikle aracın gövdesine doğru dikey bir kalkış sergilemiyor. Kapının kendisi ve yapısal olarak kendi üzerine monte edilmiş olan cam aracın tavanını geçtikten sonra hızlıya yakın bir çekiş kuvvetiyle arabanın ön kaputunun neredeyse yarısına kadar değmeden paralel bir şekilde çekiliyor. Arka kapıların işlevide ön kapılarınkine benzemekle birlikte mantıksal olarak aynı amaç doğrultusunda geliştirilmiş. Kapıların kapalı konumdayken araca kattıkları görsel izlenimdeki zevkide ancak otomobili canlı yada herhangi bir videodan görerek anlayabilirsiniz.

Peugeot HX 1 ConceptPeugeot HX 1 Concept’in sahip olduğu özellikler bir hayli fazla. Türbin biçiminde oluşturulan yedi jant kanatçığının açılarak düz bir disk yüzeyi oluşturması. Aracın 100 km/s hıza ulaştıktan sonra bagaj kapağının üzerinde yer alan spoiler ile iki yan kanatçığın açılması, ön koltukların dizayn şekli ve başlıklarının iki yatay kıvrımlı bir şekilde sürücünün başını çevreliyor olması, dijital göstergelerin iç dizayna uygun biçimde yerleştirilmesi ve hiç sırıtmaması, direksiyon bölümünün şekil itibariyle orjinalliği ile direksiyon simidinin köşegene yakın kıvrımlı büyük bir parça ve amblemin hemen üstünde bulunan tek ve eğimli bir diğer parçadan daha oluşması. Spotların ve aydınlatmaların sembolik olarak fark edilmesi, gösterge panellerininin sürücünün dikkatini dağıtmaması için ” Head Up ”sisteminin tasarlanması. Tekerlek çekiş sisteminin yani aracın motorunun HYbrid 4 sistemli olması ve ön tekerleklerin içten yanmalı termik motor ile arka tekerleklerin elektrikli bir başka motor ile itilebilmesi. Düşük hızlı sürüşlerde sadece elektrikli motora geçilebilmesi. Sahip olduğu 2.2 l HD i motorun 150 KW güç üretmesi ve 6 şanzımanının olması. Aynı motorun 70 KW lık diğer elektrikli motorla desteklenmesi suretiyle toplam güç seviyesinin 220 KW ya çıkartılabilmesi. Otomobilin sıfır emisyonlu olması ve elektrik motoru sayesinde 3,2 l/ 100 km yakıt tüketimi yapabilmesi bunlarda bazıları.

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...