Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pigme Denizatı Nasıl Bir Hayvandır?

0 349

 Etkileyici Kamuflaj

Kamuflaj, hayvanların kendilerini yırtıcılardan korumak için yaptıkları harika bir yöntemdir. Arka planlarının rengini ve dokusunu taklit ederek hayvanlar neredeyse görünmez olabilir. Bazı hayvanlar çevreleriyle o kadar başarılı bir şekilde uyum sağlar ki, insanlar için onları çevrelerinden ayırt etmek zorlaşır. Bu etkileyici kamuflajlı dört hayvan Bargibant, Denise, Satomi ve Japon pigme denizatıdır.
Pigme denizatı, Güneydoğu Asya’nın tropikal okyanuslarında yaşayan küçük hayvanlardır. Çoğunun uzunluğu 2,5 cm’den (0,98 inç) fazla değildir. Şu anda bilinen altı tür vardır, ancak hayvanları inceleyen en az bir biyolog ek türlere ayrılmaları gerektiğine inanmaktadır. Bilim adamları keşfedilmeyi bekleyen daha fazla pigme denizatı bulunduğundan şüpheleniyorlar. Küçük boyutları, kamuflaj teknikleri ve gece aktiviteleri genellikle hayvanların göz ardı edilmesine neden olmuştur.

Pigme Denizatı

Pigme denizatı, uzunluğu yaklaşık 1.4 ila 2.7 cm (0.55 ila 1.06 inç) olan küçük hayvanlardır. Balık gibi görünmese de, onlar da bir tür balıktır. Çoğu, Mercan Üçgeni olarak bilinen bir okyanus bölgesinde yaşar. Bu alan Malezya, Endonezya, Papua Yeni Gine ve Filipinler ile çevrilidir.
Pigme denizatlarının kısa burunları vardır. Nesnelerin etrafında kıvrılabilen ön-hareketli kuyruklara sahiplerdir. Başlarının arkasında bulunan tek bir solungaç açıklığı vardır. Diğer denizatı iki başlı açıklığa sahiptir, başlarının her iki yanında bir açıklık vardır. Pigme denizatı, salamura karidesleri gibi deniz suyunda bulunan küçük kabuklularla beslenir.
Büyük akrabalarında olduğu gibi, erkek pigme denizatı gençleri yetiştirir. Diğer denizatı yavrularını kuyruğunun altındaki bir kese içinde tutarken, pigme denizatı gelişmekte olan gençleri sandıklarında bir kese içinde tutar. (Hayvan vücudunun üç kısmı baş, gövde ve kuyruktur.) Kese, yumurta girişi ve gençlerin serbest bırakılması için yarık benzeri bir gözeneğe sahiptir.

Deniz Hayranları Arasında Yaşam

Pigme Denizatı Nasıl Bir Hayvandır?

Bargibant’ın ve Denise’in pigme denizatı, deniz hayranları olarak adlandırılan daha büyük hayvanların arasında yaşıyor. Deniz hayranı, aslında polip olarak bilinen küçük hayvan kolonisidir. Kalsiyum karbonat ve proteinden yapılmış dallı, fan benzeri bir yapıya sahiptir ve mercanı andırır. Dallar, her biri bir polip içeren çıkıntılara sahiptir. Polip, ağzının etrafında dokunaçları olan yumuşak gövdeli bir yaratıktır. Dokungaçlar, yiyecekleri ağzına süpürmek için zaman zaman uzatılır. Deniz hayranları bazen gorgonyalılar olarak bilinir.
Pigme denizatını genellikle deniz hayranının bir dalında dururken görmesi çok zordur, çünkü vücut yüzeylerinin görünümü arka planlarına benzer. Vücutları poliplere benzeyen kabarcıklar (yuvarlak çarpma veya çıkıntılar) ile arka planlarıyla karışmasına yardımcı olan çizgiler ve lekelerle kaplıdır.

Üreme

Bargibant ve Denise’in pigme denizatı yumurta bırakmadan önce ritüelleştirilmiş kur davranışları sergiler. Kur sırasında birbirlerini selamlarlar, hareketlerini senkronize ederler ve kuyruklarını birbirlerine sararlar. Bu ritüellerden sonra dişi, yumurtlamayan yumurtaları vücudundan, yumurtlama aygıtı adı verilen bir yapı üzerinden erkeğin yavru kesesine aktarır. Yumurtalar, erkeğin spermi ile kesenin içinde döllenir.
Yumurtalar, kese içinde genç denizatı haline dönüşerek yumurtalar için doğru kimyasal ortamı sağlar ve onları yaralanmaya karşı korur. Gençler dünya ile yüzleşmeye hazır olduklarında, erkek denizatı onları zorla dışarı atar. Neredeyse hemen tekrar hamile kalabilir.
Pigme denizatı konusunda uzmanlaşmış bir biyolog olan Richard Smith’e göre, Denise’in pigme denizatı yaklaşık on bir günlük bir gebelik periyoduna sahiptir. Erkek 6 ile 16 genç arasında doğum yapar.

Bargibant’ın Pigme Denizatı

Bargibant’ın pigme denizatı (Hippocampus Bargibanti), keşfedilen ilk pigme denizatıydı.  1969 yılında bulundu. Bir bilim adamı müzeye getirmek için bir deniz hayranı toplamıştı. Laboratuardaki deniz hayranını incelediğinde, kolları arasında iki küçük denizatı gördüğüne şaşırdı.
Bargibant’ın türü çok küçük olsa da, çoğu pigme denizatı ile kıyaslandığında büyüktür ve uzunluğu 2.7 cm’ye kadar çıkabilir. Her zaman Muricella cinsine ait bir deniz hayranı etrafında bulunur.
Hayvanın vücudu kabarcıklarla kaplıdır. Rengi, konukçu olarak hareket eden Muricella türüne bağlıdır.

Denise’in Pigme Denizatı

Pigme Denizatı Nasıl Bir Hayvandır?

Denise’in pigme denizatı (Hippocampus Denise), Bargibant’ın türünden daha küçüktür ve genellikle yaklaşık 1,6 cm uzunluğundadır. Hayvan genellikle turuncu renklidir ve turuncu renkli kabarcıklara sahiptir. Bu renkler turuncu deniz hayranlarıyla uyum sağlamasına yardımcı olur. Kabarcıklar genel olarak Bargibant’ın pigme denizatında olanlar kadar büyük değildir ve pek farkedilmezler.
Denise’in türleri, Bargibant’ınkinden daha geniş bir yelpazede deniz hayranları arasında yaşarlar ve renk ile kabarcık büyüklüğü bakımından oldukça değişkenlerdir. Örneğin, pigme denizatının bir çeşidi pembe renktedir ve pembe bir deniz hayranının dalları arasında yaşar. Bir diğer çeşit sarı renklidir ve sarı deniz hayranlarında yaşar, bir diğeri kırmızıdır ve kırmızı deniz hayranlarında yaşar.

Balık, bir sualtı fotoğrafçısı olan Denise Tackett’in ismini almıştır.

Satomi’nin Pigme Denizatı

Satomi’nin pigme denizatı (Hippocampus satomiae) bilinen en küçük pigme denizatıdır ve yaklaşık 1.4 cm uzunluğundadır. Endonezya’daki Derawan Adaları kıyılarının yanı sıra Borneo ve Malezya’da da yaşar. Hayvan, ilk örnekleri toplayan Bayan Satomi Onishi’nin adını almıştır. Mercan kayalıklarının altında bulunur.

Japon Pigme Denizatı

Japon pigme denizatı (Hippocampus Japapigu), grubun bir başka ilginç üyesidir. İnsanlar bir süredir varlığını biliyorlardı, ancak resmi olarak yakın zamanda açıklandı. Hayvan yakından incelenene kadar ayrı bir tür olduğu düşünülmedi. Satomi’nin türünde olduğu gibi, hayatı hakkında bilinmeyen çok şey vardır.
Türün yetişkin üyesi, bir pirinç tanesinden büyük değildir. Richard Smith’e göre, örnekler 1,39 ila 1,63 cm uzunluğundadır. Renklendirilmesi, pigme denizatının yosun kaplı arka planı ile çok iyi uyum sağlamasına yardımcı olur. Genellikle bir akıntı içinde yavaşça hareket eden bir miktar deniz yosunu gibi görünür. Hayvan sığ suda bulunur.

Diğer Küçük Denizatı

Adında “pigme” kelimesi olan tüm denizatı pigme denizatı grubuna ait değildir. Örneğin, Kızıldeniz’in yumuşak mercan pigme denizatı küçüktür (yaklaşık 3.5 cm uzunluğunda), ancak normal büyüklükteki denizatı özelliklerini paylaşır ve pigme olanların benzersiz özelliklerinden yoksundur.
Muhtemelen daha fazla pigme denizatı türü mevcuttur. Onları bulmak zordur, ancak aramak hem biyologlar hem de tüplü dalgıçlar için heyecan vericidir.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Camouflage-in-Animals-Pygmy-Seahorses

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.