Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elektrik Motorlu Ticari Araçlar

2 502

52

Elektrikli otomobil, motorsiklet ve bisiklet derken sıra ticari araç ve kamyonlara geldi. İlk kez Electric Vehicles International(EVI) tarafından tanıtılan elektrikli ağır yük taşıma araçları safkan elektrik veya hibrit olarak sipariş edilebiliyor. Electric Vehicles International şu an iki ticari kamyon modeline sahip bunlar; eviLightTruck ve eviRoute 1500 olarak lanse ediliyor. Elektrik motorunun genelde performans odaklı çözümlerde kullanılmasına alışmıştık. Büyük araçlar için daha düşük devirli ve ekonomik motorların üretimine ve bu alanla kullanımına ilk kez şahit oluyoruz bu açıdan önemli. Çevreye salınan zararlı ve emisyon normlarına uymayan egsoz gazlarının kaynağının büyük oranda ağır taşıtlar olması daha temiz bir çevre adına sevindirici bir gelişme. Umarım elektrik motoruna geçiş çok daha hızlı gerçekleşir.

Ufak Bir Teknik Bilgi: Bildiğiniz gibi elektrik motoru kullanan araçlar ileri ve geriden başka vites mekanizmasına sahip değiller. Aslında bu da bir vites kutusu bağlanarak işletilen bir mekanizma değil. Basit bir elektrik motorunda olduğu gibi +/- uçları ters bağladığınızda motor diğer yönde yani geri hareket sağlayacak şekilde dönüyor. Dolayısıyla ileri vites konumunda motor sadece kademe kademe hızlanma görevini yürütüyor. Bunu yapmak için de elektrik motoruna verilen voltaj arttırılıyor. Fakat her elektrik motorunun bir maksimum devri ve maksimum voltaj değeri vardır. Bunun aşarsanız motorun yanması kaçınılmaz olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku