Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Polaroid Film Nasıl Çalışır?

0 407

Polaroid Film Nasıl Çalışır?Polaroid Amerikalı Edwin Land tarafından üretilmiştir. Kızının “Çektiğim fotoğrafı neden hemen şimdi göremiyorum?” diye sorması üzerine çalışmalara başlayan Edwin Land’ın bunu geliştirmesi 4 yıl sürmüştür. 1947’de Polaroid’i Optik Cemiyetine tanıtmış ve 1948’de şipşak efsanesi piyasada yerini almıştır.
Polaroid film küçük bir alanda fotoğraf laboratuvarının gerçekleştirmiş olduklarını kısa bir sürede gerçekleştirir. Filmler üç kısımdan oluşur. Bunlar; ışığa duyarlı negatif, alkalin film banyosu bölmesi ve şeffaf alıcı kağıdıdır.
Polaroid film çalışma prensibi resmi çekilecek objeden yansıyan kırmızı, mavi ve yeşil dalga boylarınınki ışık negatifteki özel tabakaya çarpıncaya kadar filme işler. Bunun sonucunda gümüş halojen kristallerinin kimyasal bileşiminde çok küçük değişiklikler meydana gelir. Kamera pozlanmış olan filmi çıkartarak silindirlerin arasından geçirir. Silindirler banyo sıvısının bulunduğu kısmı açarak film boyunca sıvının homojen bir şekilde dağılmasını sağlar. Banyo sıvısı, son renkli görüntünün üzerine yerleşeceği beyaz bir pigment içermektedir. Ayrıca sıvı içerisinde negatifi karanlık oda” şartlarında tutan opaklık sağlayan (şeffaflığını gideren) boyalar bulunmaktadır.
Polaroid Film Nasıl Çalışır?Negatif kısım 16 kimyasaldan oluşmaktadır. Her birinin kalınlığı milimetrenin binde birine eşittir. Negatif, pozlanmış olan gümüş halojen kristalleri metalik gümüşe dönüştüren banyoyu emer. Ayrıca banyo, diğer tabakalarda yer alan macenta, mavi ve sarı boyaların açığa çıkmasını sağlar. Bu renkler alıcı kağıda doğru ilerleseler de bazı durumlarda yoluna engeller çıkar. Mavi boya kırmızı ışığa duyarlı bölgenin ışık almamış kısımlarından geçer. Ancak kırmızı ışığa duyarlı tabakanın kırmızı ışığı emdiği bölgelerde gümüşle meydana gelen kimyasal etkileşimler bu geçişe engel oluşturur. Sarı ve macenta boyaları kırmızı-gümüş banyodan etkilenmediklerinden özgürce hareket edeler. Benzer şekilde macenta boyasının hareketleri yeşil ışık alan kısımlarda kısıtlanır, ancak mavi ve sarı boyalar rahatça birbirine karışır ve yeşili oluşturur. Son olarak sarı boya mavi ışık karşısında engellenir, ancak mavi ve macenta boyaları alıcıya ulaşır ve birbirlerine karışarak maviyi oluştururlar. Birkaç dakika içinde negatif kısmın altında bulunan tabaka asit salgılayarak banyoda meydana gelen reaksiyonları durdurur. Asit, ayrıca alıcı kağıdında bulunan opaklaştırıcı boyaları şeffaflaştırarak görüntünün netleşmesini sağlar. Çıkan baskıyı kurutmak amacıyla sallamak banyonun homojen bir şekilde yayılmasını engelleyerek fotoğrafa zarar verebilir.

Kaynakça:

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/polaroid-film-nasil-calisiyor-38426778

https://www.geniusstuff.com/videos/40370-the-stuff-of-genius-polaroid-camera-video.htm

Yazar: Gizem Şıdım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku