Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suyun Kireçli Olduğunu Nasıl Anlarız?

0 457

Suyun Kireçli Olduğunu Nasıl Anlarız?Su hayat kaynağıdır. Su olmaz ise hayat olmaz. Doğaya ve insana can verir. Tüm yaşam fonksiyonları su ile gerçekleşir. İnsan günde 2 litre civarı su tüketmelidir. Su farklı kaynaklardan tüketilir. Çeşmelerden tüketilen sular ve hazır olarak paketlenmiş sular . Çeşmeden akan sular genellikle kireçlidir. Kireçli su mineralli sudur. Suyun kireçli olduğunu genellikle çaydanlıktaki, ısıtıcıdaki birikintilerden, lavabodaki lekelerden anlamak mümkündür. Su kaynarken içindeki erimeyen bileşikler kireci oluşturur. Bazı bölgelerdeki su daha kireçli iken bazı bölgelerdeki sular daha az kireçlidir. Kireçli suyun makinelere zarar verdiği düşünülürse vücuda da dolaylı yoldan ve zamanla zarar verebilir. Kirecin verebileceği zarar içindeki maddelerin oranı ile eş değerdir.
Kireçli su sert sudur. Suyun kirecinin biriktiği yerlerde bakteri ürer. Ayrıca biriken bu kireç bulaşık, çamaşır makinesine, su borularına, su ısıtıcılarına, kombilere zarar verir. Bu eşyaların ömrünü kısaltırken enerji kaybına da sebep olur.
Çaydanlıklardaki, ısıtıcılardaki, küvetlerdeki, lavabolardaki, tuvaletlerde oluşan kireçler sarımsı bir renk alır ve ancak kireç çözücüler yardımı ile temizlenir. Kimyasal ürünlerle kireci çözdürmek yerine sirkeli su ile kireç temizlenebilir. Ayrıca yemek araç gereçlerinde biriken kireç zamanla mikropların üremesine sebep olur ve mikroplar insan vücuduna geçerek hastalıklara sebep olur.

Suyun Kireçli Olduğunu Nasıl Anlarız?Kireçli su ile yapılan temizlikte deterjanların etkisi azalır. Böylece yıkanan çamaşır ve bulaşıkların temizliği daha zor olur. Çamaşırlar sertleşir ve çamaşırların yumuşak olması için yumuşatıcı kullanılmak zorunda kalınır. Ayrıca makineler zarar görmemesi için kireç çözücüler kullanılır. Bu suyun cilt üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Ciltteki gözenekleri kapatır, cildi sertleştirir, sertleşen cilt daha çabuk yaşlanır ve kırışıklıklar artar. Kireçli su ile yıkanan saçların uçları kırılır ve mat görünür. Zamanla saçlar sertleşir.
Kireçli suyu tüketmek insan sağlığına dolaylı da olsa zarar verir çünkü suyla beraber vücuda giren kalsiyum ve magnezyum depolanır böylece de böbreklerde ve karaciğerde taş oluşur, damarlar tıkanır.
Sürekli sert su içen kişiler daha sinirli olur. Günümüzde kireçli suyu arıtan sistemler mevcuttur. Bu sayede kireçsiz su içilebilmektedir. Yalnız makinelerde ve temizlikte çeşmeden akan sular kullanılır. Kireçli su içilemez diye bir teori yoktur hatta bu suyu içmenin sağlıklı olduğunu düşünen uzmanlarda vardır. Sonuç olarak su olmaz ise hayat olmaz. Sağlık için su tüketimine dikkat etmek gerekir. Vücut günde harcadığı kadar suyu vücuda geri almalıdır. Ayrıca suyun temiz, kokusuz olmasına özen göstermek gerekir

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.