Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelik ve Adet Belirtileri Neden Aynıdır Nasıl Anlaşılır?

0 269

Kadınlar her ay âdet görür. Bazen bu âdet kanamaları gecikebilir ya da vaktinden önce gelebilir. Eğer çift korunmuyorsa her ay hamile kalma ihtimali vardır. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar her ay âdet dönemlerini daha dikkatli takip etmeye başlarlar. Bu anlamda bazen kafalar karışır. Çünkü birçok kadın âdet olmadan önce vücutlarında ve ruh hallerinde bazı değişiklikler yaşarlar. Bu durum hamlelik belirtisi olabileceği gibi âdet döngüsünün de bir belirtisi olabilir. Bu iki durumu birbirinden ayırmak gerekir ama bu durum özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar için daha zor olabilir.

Gebelik ve Adet Belirtileri Neden Aynıdır Nasıl Anlaşılır?Âdet dönemini ile hamilelik belirtilerinin ortak belirtileri şunlardır:
1- Memelerde yaşanan hassasiyet: Memelerde büyüme, acıma, şişkinlik olabilir. Dokunulduğu zaman oldukça rahatsızlık verebilir.
2- Şişkinlik: Karın bölgesinin şiştiği gözlemlenir. Karında gaz birikmiş gibi rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkar. Her zaman giyilen giyecekler bu dönemde beli sıkar.
3- Ruh hali: Âdet dönemi öncesinde ve âdet döneminde kadınlar oldukça duygusal oldukları gibi çok sinirli de olabilirler. Bu durum hamilelikte de söz konusudur. Hamile kadın her şeye ağlayabilir, olmadık tepkiler verebilir. Ruh hali olarak oldukça hassas bir döneme girer.
4- İdrara çıkma sıklığı: Âdet döneminin belirtilerinden biri de sık sık idrara çıkmaktır. Hamilelikte de idrara çıkma oldukça sıklaşır. Gebeliğin ileriki aşamalarında bu durum daha da artar. Çünkü gebelik esnasında rahim mesaneye baskı yapmaktadır.
5- Kasıklarda ağrı: En sık rastlanan âdet ve hamilelik belirtilerindendir. Her iki duruma da yorumlanabilir.

Hamileliği anlamanın en doğru yolu elbette ki test yapmaktır. Âdet gecikmesi yaşandıktan birkaç gün sonra bile kan ya da idrar testi ile hamilelik anlaşılabilir.
Âdet belirtileri ile hamilelik belirtilerini karıştıran genellikle bir an evvel hamile kalmak isteyenler, korunmayı yeni bırakmış kadınlardır. Normal olarak yaşadıkları âdet belirtilerini hamilelik belirtisi olarak değerlendirebilirler. Bu da çok normal bir durumdur. Bir de ilk defa ilk defa anne olacak kadınlar belirtileri karıştırır. Daha önce gebelik tecrübesi yaşayanlar bu konuda daha temkinlidir.
Âdet belirtileri âdet olmadan bir hafta önce görülmeye başlar. Zaten âdet görüldüğü anda belirtiler de ortadan kalmış olur.
Her kadında âdet belirtileri ve hamilelik belirtileri birbirinden farklıdır. Kimi kadınlar bu belirtilerin hiçbirini yaşamadan âdet kanaması görebilir ya da hamile kalabilir. Çünkü herkesin vücudunun verdiği tepkiler birbirinden farklıdır. Kimileri çok yoğun ve sancılı bir âdet dönemi geçirirken kimileri de ağrısız ve sıkıntısız bir döngü yaşar. Hamilelik için de aynı durum söz konusudur. Oldukça zor hamilelik geçirenlerin yanında hiçbir sıkıntı yaşamadan hamilelik geçirenler de mevcuttur.

Kaynakça:
https://www.anneysen.com › Makaleler › Hamile kalmak › Hamile miyim?

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.