Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

0 63

Sağlıklı yetişkinlerde büyük boy bir pomelo meyvesinin sadece yarısını tüketmek günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. C vitamini, yalnızca kan dolaşımını iyileştirmek için demir emilimini artırma işlevi görmez, aynı zamanda sistemdeki beyaz kan hücrelerinin bağışıklığını iyileştirmeye de çalışır. Ayrıca C vitamini, tüm vücut dokularının büyümesi ve gelişmesi için zorunludur, ayrıca toksinlerin sistemden atılması için önemli bir antioksidandır. Bağışıklık üzerinde olumlu etkileri çok fazla olan pomelo meyvesinin başa yararları da bulunur. Bu yazıda pomelo meyvesinin yararları ve kullanım alanları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kalp Sağlığını Korur

Pomelo, özünde potasyum seviyelerinde yüksek olduğundan, normal kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalp kası aktivitesini arttırmada da işlev görür, kötü LDL kolesterol miktarını düşürür ve doğal olarak iyi HDL kolesterol seviyelerini yükseltir. Pomelo, kalp krizi ve felç vakalarını önlemede çok avantajlıdır, bu sayede daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olur.

Kas Kramplarını Rahatlatır

Pomelo, optimal kas fonksiyonu için temel mineral olan magnezyum açısından zengin bir meyvedir. Bu durum da kas kramplardan kurtulmak için bu meyveyi ideal bir seçenek haline getirir. Ayrıca, yüksek yoğunluklu bir antrenmandan sonra, kol ve bacaklardaki kaslar gerildiğinde, pomelo meyvesi tüketmek, ağrı ve rahatsızlık semptomlarını anında hafifletebilir.

Kabızlığı İyi Gelir

Pomelo, ağır yemeklerin yenmesi üzerine uygun bağırsak hareketini sağlayan değerli diyet lifleri içerir. Bu, böbrek fonksiyonunu düzenlemek, yiyeceklerin sindirilmesi ve gerekli besinlerin asimilasyonu üzerine tüm toksik atık ürünleri filtrelemek için çok önemlidir. Ayrıca kabızlık ve hazımsızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarını etkili bir şekilde giderir.

Kemikleri Güçlendirir

Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?Pomelo meyvesinde bulunan kalsiyum vücuttaki kemikler tarafından emilir, böylece günlük işlevler ve esnek, engelsiz hareket için optimal kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. Bu meyve çok yüksek potasyum içerdiğinden, vücuttaki hücreler ve dokular tarafından mineral alımını artırarak kemik sağlığını tamamlar.

İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE) ile Mücadele Eder

Pomelo, kadınlarda erkeklerden daha yaygın olan mesanedeki şişliği azaltmak için anti-inflamatuar özellikler sağlayan bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca antioksidan özellikleri, zararlı serbest radikalleri ve zararlı bakterileri vücuttan uzaklaştırmada faydalıdır. Bu da boşaltım sistemi organlarındaki sağlıklı hücrelerin oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur, böylece atıkların ve gereksiz gıda artıklarının vücuttan uygun şekilde atılmasını sağlar. Ayrıca bunların sistemde birikmesini engeller.

Sağlıklı Görmeyi Destekler

Pomelo, gözleri glokom, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) gibi yaşlılıkta görme ile bağlantılı bozukluklardan ve hasardan korumak için hayati önem taşıyan kayda değer miktarda A vitamini içerir. Bu narenciye meyvesinin özü ayrıca, net görüşü desteklemek ve göz sağlığını iyileştirmek için sağlıklı optik hücreleri, dokuları oksitleyen zararlı serbest radikalleri engelleyen lutein ve beta-karoten gibi çok miktarda karotenoid antioksidanlara sahiptir.

Karaciğer Fonksiyonlarını İyileştirir

Naringenin ve naringinin güçlü bitki besinleri ile donatılan pomelo, karaciğeri serbest radikal toksinlerden korumada çok fazla yararı sayesinde hepatik bozulmayı önler. Ayrıca, bu bileşikler güçlü antioksidan potansiyele sahiptir ve vücuttaki lipit metabolizmasını iyileştirir. Bu da karaciğerde aşırı yağın biriktiği, sindirimi engelleyen ve karın ağrısı veya rahatsızlığı tetikleyen yağlı karaciğer hastalığı geliştirme riskini önemli ölçüde azaltır.

Solunum Sağlığını Korur

Pomelo, içerdiği C vitamini, polifenoller, terpenoidler gibi antioksidanların hazinesi sayesinde solunum sağlığı için inanılmaz avantajlar sağlar. C vitamini, öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ile etkili bir şekilde mücadele etmek için bağışıklık sistemi aktivitesini destekler. Polifenol ve terpenoid bileşikler, burun pasajlarında sıkışan fazla balgamı temizlemeye yardımcı olan, astım semptomlarını hafifleten, nefes alma zorluklarını gideren ve akciğer gücünü artıran yararlı dekonjestan özellikler sağlar.

Anemi Tedavisine Yardımcı Olur

C vitamini ayrıca vücutta, alınan gıdalardan demir emilimini arttırmak olan çok hayati bir işlevi yerine getirir. Demir miktarlarındaki eksiklik, vücutta besinleri ile oksijeni tüm hücrelere ve dokulara taşımak için yeterli kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı anemi olarak bilinen bir duruma yol açar. Pomelo meyvesini tüketmek, yiyeceklerden sisteme bol miktarda demir alımını garanti eder, kırmızı kan hücresi sentezini ve kan geçişini teşvik eder.
Güney Asya ülkeleri Çin, Hindistan ve Tayland’a özgü lezzetli bir tropik meyve olan Pomelo, İYE (idrar yolu enfeksiyonu) tedavisi ve kalp sağlığını artırmanın yanı sıra kemikleri, eklemleri güçlendirmek, cilt dokusunu zenginleştirmek, kas kramplarını yatıştırmak için son derece faydalıdır. Büyümede vücut dokularının gelişimi için bol miktarda protein, metabolizmayı düzenlemek için B1, B2 vitamini ve bağışıklığı güçlendirmek için C vitamini içeren pomelo gerçekten de besleyicidir. Bu tatlı meyve, sağlıklı bir yemek için olduğu gibi tadılabilir veya salatalara, meyve sularına, smoothie’lere, kokteyllere, keklere, dondurmalara ve tatlılara eklenebilir.

Pomelo Cilt ve Saç İçin Kullanım Alanları

Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?Pomela meyvesi cilt ve saç sağlığı açısından da eşsiz bir besin kaynağıdır ve sağladığı faydalar aşağıdaki gibidir:
Cilt enflamasyonunu azaltır
Pomelo, sağlıklı cilt hücreleri oluşturmaya yardımcı olan ve aynı zamanda sert çevresel koşullara maruz kalan ciltte gelişme eğiliminde olan kızarıklık ve şişliği bastıran birkaç temel amino asit içerir. Yüksek flavonoid içeriği, serbest radikal hasarıyla mücadeleye yardımcı olmak, akne, yara izleri ve koyu lekeleri azaltmak ve cilt tahrişini azaltmak için antioksidan özellikler sağlar.
Yaşlanma karşıtı faydalar sunar
Pomelo, cilt hücrelerinin yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olan spermidin içerir. Flavonoid bitki antioksidanlarının karoten sınıfı ayrıca kırışıklıkların, ince çizgilerin ve çökük cildin görünümünün azaltılmasında önemli bir rol oynar. Pomelo meyvesi yemek veya suyunun içilmesi de cilt dokusunun elastikiyetini ve sıkılığını korumak için gerekli bir protein olan kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur .
Pomelo, anti-alerjik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bitki fenol antioksidanlarının rutin kategorisini içerir. Bu, ciltteki sivilce, iz ve koyu lekelerden kurtulmaya yardımcı olarak yüze canlı, genç ve yumuşak bir görünüm kazandırır. Ayrıca sağlıklı cilt hücrelerinde kolajen sentezini artırır ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur.
Saç büyümesini destekler
Pomelo suyu sadece cilde fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saç büyümesini ve kalınlaşmasını da destekler. Pomelo meyvesi ve suyunun içerdiği C vitamini ile antioksidan içeriği, folikül olarak bilinen saç köklerini güçlendirmeye, uzun ve sağlam saç tellerinin çoğalmasını teşvik etmeye yardımcı olur. Zayıf ve kırılgan saçlara ve aralıksız saç dökülmesine neden olan zararlı serbest radikallerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar.
Kepek sıkıntısını ortadan kaldırır
Pomelo’nun meyve suyu özü veya kabuğunun bir saç derisine uygulanması, kepekten ve sürekli kaşıntıdan kurtulmaya yardımcı olur. Pomelo meyvesinin mantar önleyici özelliği sayesinde, tüm tahriş edicileri kafa derisinden uzaklaştırmaya yardımcı olur ve dolayısıyla saçı besleyerek büyümesini destekler. Temel eser mineraller çinko ile demirin yanı sıra B1 vitamini ve C vitamini de saç köklerinin optimal gelişimini tamamlamasına ve bu sayede saçların uzun, güçlü ve daha parlak olmasını sağlar.

Pomelo’nun Ayurveda’da Terapötik Kullanımları

Pomelo, Ayurveda olarak bilinen antik Hint tıp dalında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin her bir parçası, farklı sağlık yararları ve iyileştirici özellikler sağlar. Pomelo ağaçlarının yaprakları, öksürük ve soğuk algınlığını hafifletmek için etkili bir çaredir. Ayrıca yapraklarından elde edilen yağ, bakteri ve mantar gibi bulaşıcı ajanlarla savaşacak niteliktedir. Meyve ve kabuk adı verilen sert dış kaplaması, epilepsi ve baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olmak için içsel sinir uyarıcı özellikler içerir. Ayrıca ishal, mide bulantısı ve astımı yönetmek için faydalı bir ajandır. Bununla birlikte Pomelo’nun Ayurveda’da terapötik kullanımlarında ki fayları aşağıdaki gibidir:
Diş eti sorunlarını giderir
Gıdalardan uygun beslenme eksikliği diş etlerinde kanamaya ve gevşek dokuya neden olabiliken, bu öncelikle C vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Ayrıca diş etlerini kaplayan epidermal tabakaların da bakıma ihtiyacı vardır, kolajen eksikliği diş etlerine ve dişlere zarar verebilir. Ancak Pomelo meyvesi diş problemlerinden korunmak için oldukça faydalıdır.
Kan kolesterol düzeylerini düzenler
Pomelo suyu, bol pektin içeriği nedeniyle atardamarlardaki istenmeyen birikintileri temizlemede yüksek değere sahiptir. Aynı zamanda, kötü LDL ve iyi HDL kolesterol seviyelerinin izlenmesinde merkezi bir rol oynar, böylece optimal kan kolesterol seviyesini korur. Kan basıncı seviyelerini dengeleyen kan dolaşımında potasyum kontrol elektrolit dengesini sağlayarak hipertansiyonu olan kişilere yardımcı olur ve kalp sağlığını artırır.
Soğuk algınlığı ve gribi önler
Taze pomelo tüketilmesi, sistemde toksin birikmesini önleme hayati görevini yerine getiren güçlü antioksidanlarla kan dolaşımını zenginleştirir. Vücutta zararlı maddelerin birikmesi soğuk algınlığı, alerji, astım gibi bağışıklık sisteminin normal çalışmadığı rahatsızlıkları tetikler. Pomelo, vücudun doğuştan gelen savunma mekanizmasını güçlendiren, soğuk algınlığı ve grip oluşumunu engelleyen ana besinlerden biri olan bol miktarda C Vitamini sağlar.
Kanserle etkili bir şekilde savaşır
Pomelo kabuğu, güçlü besinlerin, özellikle de bitki bazlı antioksidanların bir sınıfı olan biyoflavonoidlerin bir hazinesidir. Bunlar pankreas ve bağırsak kanserlerinin semptomlarını önemli ölçüde azaltır. Pomelo ayrıca meme gelişiminde rol oynayan bir kadın üreme hormonu olan aşırı östrojeni giderme yeteneğine de sahiptir ve böylece meme kanserini önler. Pomeloda bulunan doğal diyet lifleri kolon kanserini önler ve bağırsak sağlığını iyileştirir.
Kilo vermeye yardımcı olur
Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?Pomelo, çok yüksek miktarlarda doğal lifler içerir. Bu liflerin tamamen sindirilmesi biraz zaman aldığından iştahı düzenler. Ayrıca daha kolay işleme için daha basit formlara dönüştürülmeleri için dişler tarafından daha sert öğütülmeleri gerekir. Bu da, abur cubur için zamansız istekleri azaltır. Pomelo ayrıca hücre ve dokulardaki lipid metabolizmasını düzenler, vücuttaki nişasta ve şeker miktarını azaltır.
Osteoporozu önler
Osteoporoz, duruşu, kas ve kemik fonksiyonunu ve esnekliği olumsuz yönde etkileyen, özellikle yetersizlik yaratan bir hastalıktır. Ayrıca etkilenen eklemlerde dayanılmaz ağrıya neden olur. Pomelo yaprağı özleri, uzuvlarda ağrı ve rahatsızlığı giderebilen bir yağ üretir. Ayrıca, kemiği güçlendiren mineraller, kalsiyum ve magnezyum, bağ dokusunun gücünü arttırır ve kırılgan kemiklerin durumunu iyileştirir.
Sindirim süreçlerini destekler
C vitamini ile zengin olan pomelo meyvelerinin askorbik asit değerlerinin yüksek olması ile atardamarların esnekliğini ve işleyişini koruma faydasını sağlar. Bununla birlikte, sindirim üzerine, pomelo’nun sitrik bileşenleri, bağırsakta alkali bir ortama yol açar ve bu, mide pH’ını normal, sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Pomelodaki diyet lifleri ayrıca hızlı bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve böylece herhangi bir hemoroid durumunu durdurur.
Yara iyileşmesini hızlandırır
Pomelo kabuğunda bulunan rutin flavonoidler, karotenoidler ve pektinler gibi biyoaktif bileşenler, yaralı dokuların iyileşmesine yardımcı olan güçlü antioksidanlardır. Ayrıca pomelodaki C vitamini ve protein değerlerinin çok yüksek olması, kolajen sentezini destekler ve vücutta oluşabilecek her türlü hasarı onarır.
Arter damarlarını temizler
Arterlerin yağ birikintileriyle tıkanması, ateroskleroz ve diyabetle ilişkili kalp komplikasyonlarına neden olan en önemli faktördür. Pomelo suyu, arterleri gereksiz tortulardan temizleyen pektin ve arterlerin gerilme mukavemetini koruyan C vitamini ile yüklenir.

Kaynakça:
medicalnewstoday.com/articles/pomelo-fruit
organicfacts.net/health-benefits/fruit/pomelo.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.