Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pomelo Nedir?

0 113

Bilimsel olarak Citrus maxima veya Citrus grandis olarak adlandırılan Pomelo, Hintçe’de “Chakotra”, Sanskritçe’de “Karuna”, Bengalce’de “Batabilebu”, Telugu’da “Pamparapanasa” ve Tamilce’de “Bambilimaas” gibi çeşitli yerel adlarla anılan bir meyvedir. Rutaceae familyasına ait narenciye çeşidinde yer alan bu meyve, benzerleri arasında en büyük meyvedir. Bu yazıda Pomelo meyvesi hakkında genel bilgiler bulunmaktadır.

Pomelo İle Greyfurt Aynı mıdır?

Pomela ve greyfurt benzer dış görünüşlere sahip olsalar da ikisi farklıdır. Pomelo doğal, hibrit olmayan bir narenciyedir, greyfurt ise (Citrus paradisi) aslında bir hibrittir. Greeyfurt portakal (Citrus sinensis) ve pomelo’nun (Citrus) içeren, iki hibrit olmayan narenciye arasındaki genetik geçişin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Pomelo ağacı subtropikal koşullarda büyür ve genellikle yaklaşık 60 cm’lik bir orta yükseklikte tamamen gelişir, ardından hasat edilir ve tohumlar yeniden ekilir. Güney ve Güneydoğu Asya’daki Malezya, Tayland, Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelere özgüdür ve ayrıca Fiji ve Hawaii adalarındaki vahşi bölgelerde filizlenir. Pomelo bitkileri, belirgin yeşil renkte benzersiz kanat benzeri yapraklara sahiptir. Çiçekler beş yapraklı ve belirgin hoş bir kokuya sahip parlak beyazdır; dolayısıyla özleri parfüm yapımında kullanılır.Pomelo Nedir?
Yaprak ve çiçek özleri, Ayurveda’nın antik Hint tıbbi sisteminde sayısız rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırken, yenilebilir kısım ise pomelo meyvesidir. Pomelo meyveleri, greyfurttan daha büyüktür ve yeşilimsi sarı veya turuncu renkli sert dış kabukları bulunur. Sert dış kabuğun içinde, bir greyfurta kıyasla daha tatlı olan ve aynı zamanda acı olmayan yumuşak etli kısım bulunur.
Pomelo, Asya mutfağında salatalar, çorbalar, erişteler, kızarmış pilav gibi çeşitli standart yemeklerin yanı sıra kek ve puding gibi tatlılarda popüler bir malzemedir. Pomelo suyu vücudun soğumasına yardımcı olan ferahlatıcı bir içecektir ve ayrıca özel bir lezzet katmak için birçok kokteyle yaygın olarak demlenir. Ayrıca pomelo meyvesinin sert dış kabuğu çiğ olarak tüketilmese de marmelat ve reçel yapımında kullanılır.
Pomelo, diyet lifleri, C vitamini faydaları ve demir ve potasyum gibi önemli eser mineraller dahil olmak üzere değerli besinlerde bol miktarda bulunur . Kalori içeriğinde doğal olarak düşük olarak kilo kaybına yardımcı olmak, kalp hastalığı riskini azaltmak ve artritte eklem ağrısını hafifletmek gibi muazzam sağlık yararları sağlar. Ayrıca, pomelo yaprağı yağı kalıntıları Ayurveda’da öksürük, ateş ve hatta kanamalar için etkili bir çare olarak sıklıkla kullanılır.
Pomelo, zamanla test edilmiş sağlık faydalarıyla diyabet, kalp rahatsızlıkları ve kanserler gibi kronik rahatsızlıkları olanların diyetinde düzenli olarak kullanılan, bugün dünya çapında yenen bir meyvedir. Pomelo suyu da canlandırıcı bir yaz içeceği olarak oldukça fazla sayıda kişi tarafından tüketilmektedir. Bu tatlı ve sulu doğa harikasının tüm yıl boyunca yetişmesi ise pomelo meyvesini, onun önemli ve şaşırtıcı sağlık faydalarından yararlanmak isteyen birçok kişi tarafından yenen rutin yemeklerin ayrılmaz bir parçası haline gelmesini sağlamıştır.

Pomelo Besin Değerleri

Pomelo Nedir?Narenciye ailesinin tüm meyvelerine benzer şekilde Pomelo, C vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca kalorisi düşüktür ve vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olurken, yeterli temel diyet lifleri ve proteinleri sağlar. Ayrıca pomelos, metabolizmayı ve hücresel enerji gereksinimlerini düzenlemek için B vitaminlerinin anahtar spektrumunu da sunar.
USDA Besin Veri Tabanı (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) tarafından sağlanan verilere göre, pomelo’nun 100 g başına besin değeri aşağıdadır :
• Enerji 38 kcal
• Karbonhidratlar 9.62 gr
• Diyet lifi 1 gr
• Yağ 0.04 g
• Protein 0.76 gr
• Tiamin (B1) %3
• Riboflavin (B2) %2
• Niasin (B3) %1
• B6 Vitamini %3
• C vitamini %73
• Demir %1
• Magnezyum %2
• Manganez 1%
• Fosfor %2
• Potasyum %5
• Sodyum %0
• Çinko %1
Pomelo, yetişkinlerin günlük ihtiyacı için yeterli miktarda potasyum içeren besinlerden biridir. Bu narenciye meyvelerindeki diğer hayati eser mineraller arasında fosfor, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko bulunur.

Pomelo ve Diyabet

Ayrıca, bol miktarda diyet lifi, çinko, bakır gibi mineraller ve güçlü antioksidanlarla yüklü bu lezzetli, ve sulu meyve, diyabetik diyete kolayca dahil edilebilir. Pomelo, karbonhidratlar ve basit şekerler içeren yüksek bir GI’ye (glisemik indeks) sahiptir, ancak düşük bir GL’ye (glisemik yük) sahiptir. Tüketildiğinde, kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeleri tetiklemez, böylece diyabet semptomlarının yönetilmesine yardımcı olur.
Pomelodaki çinko ve bakır, toksinleri, serbest radikalleri sistemden etkin bir şekilde temizlemek ve diyabetin ilerlemesini önlemek için yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Pomelodaki naringenin ve likopen antioksidanlarının iyiliği, kan dolaşımını uyarmanın ve ciddi kalp rahatsızlıklarını önlemenin yanı sıra kalp kaslarının düzgün çalışmasına yardımcı olur.Pomelo Nedir?
Kardiyovasküler hastalık, diyabetteki en yaygın komplikasyonlardan biridir ve pomelo, sistemdeki kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürür. Bu da şeker hastalarında kalp sağlığını iyileştirir ve ek ilaç tüketme ihtiyacını azaltır. Ayrıca, pomelo meyveleri, iştahı kontrol eden ve zamansız istekleri engelleyen lifler açısından doğal olarak zengindir. Bu, enerji metabolizmasını büyük ölçüde yükseltir ve sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlar, diyabeti daha da kötüleştiren aşırı kilo veya obezite durumlarını önler. Pomelo, günlük olarak ılımlı porsiyonlarda yenildiğinde, diyabetes mellitusun kronik yaşam tarzı bozukluklarının iyileştirilmesine kesinlikle yardımcı olur ve genel refahı artırır.

Kimler Pomelo Tüketmemelidir?

Alerjisi olanlar tarafından pomela meyvesi tüketilmemelidir, çünkü şiddetli alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca mide asidi seviyeleri rahatsız edici şekilde yükselebileceğinden pomelo meyvesinin aşırı miktarda tüketilmesi sakıncalıdır. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanlar tarafından da pomelo yerken dikkatli olunmalıdır.
Pomelo, kalp sağlığını geliştirmek, kanserleri önlemek, saç büyümesini teşvik etmek, eklem ağrısı ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek dahil olmak üzere birçok faydası bulunan ve muazzam sağlık yararları bulunan bir meyvedir. Ayrıca, C vitamini, potasyumun diyet gereksinimlerini karşılar ve ayrıca optimal kan dolaşımı ve kemik sağlığı için demir ve magnezyum gibi temel mineralleri sağlar. Ancak yan etkilerin ortaya çıkmaması için sadece taze ürünler tüketilmeli ve aşırı miktarda tüketilmemelidir. Pomelo meyveleri tüm yıl boyunca tüketilebilir ve genel sağlık için sağladığı harika faydaları yararlanmak için ise çiğ olarak veya meyve suyu olarak tüketilmesi önerilir.

Kaynakça:
https://noshingwiththenolands.com/what-is-a-pomelo-and-how-to-eat-one/
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pomelo
https://www.thespruceeats.com/all-about-pomelo-fruit-4772270

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.