Profesyonel Kedi Gözü Makyajı Tüyoları

Profesyonel Kedi Gözü Makyajı

Güzellik anlayışı diğer pek çok şey gibi görecelidir. Doğadaki canlılarda da kendini daha güzel gösterme, fark edilme ve seçilmeye dair davranış biçimleri ve süslenme olgusu mevcuttur. Göz dünyaya açılan kapı olduğu gibi bakışlar da sadece görmek için değildir. Öyle bakışlar vardır ki manası derindir. Mutlu bir insanın bakışı ile umutsuz, depresif, sevgisiz, nefret eden bir insanın bakışları birbirinden farklıdır.

Kadınlar her çağda makyaj yapmış, süslenmiş, bezenmiş, kendini daha iyi, alımlı göstermek istemiştir. Makyajın amacı kusurları kapatmak olduğu kadar güzel olan noktaları daha da belirgin hale getirmektir. Makyaj türleri de yıldan yıla değişmekte, her yılın farklı bir trendi ortaya çıkmakta ve takip edilmektedir. Göz makyajının en klasik ve bir numaralı stili kedigözü makyajı olup eyeliner ile yapılmakta, gözler makyaj bitiminde kedi gözleri gibi çekici ve etkili olmaktadır.

Eyeliner ile belirgin çekici gözler

Göz şekli ve kirpikler belirginlik kazanmazsa o makyaj eksik olacaktır. Günlük basit bir makyajda bile öncelikle gözler ele alınır ve azıcık da olsa bir göz kalemiyle ortaya çıkartılır. Vakti olanlar ve biraz daha detaylı makyaj yapmak isteyen bayanlar eyeliner ile gözlerin kenarlarından kaşlara doğru uzanan kuyruklu veya kuyruksuz, bazen ince bazen de daha kalın bir hat çekerler. Eyeliner ile yapılabilecek en ilgi çekici göz makyajı kedigözüdür. Kedigiller familyasının üyelerinden olan aslan, kaplan, çita, leopar ve kedilerin fotoğraflarına veya belgesellerdeki görüntülerine dikkatle bakmış olanlar gözlerinin ne kadar hoş ve belirgin olduğunu, tıpkı biri elle çizmiş gibi kuyruklu siyah sürmeleri olduğunu görecektir. Bu nedenle kedigillerin üyeleri, özellikle de kediler, gözleri ilham alınacak kadar albenili hayvanlardır. Kedi gözlerinin çevresi koyu siyah ve kıvrımlıdır. İşte kedigözü makyajı ile bu göz yapısından ilham almış ve ilgi çekici bakışlar elde etmeye çalışılmıştır.

Kedigözü makyajının yapılışı

Modası kolay geçmeyecek, klasik bir göz makyajı stili olan kedigözü makyajı sanat dünyasının kadınlarınca sık kullanılmaktadır. Yapımı çok kolay olmasa da, uygularken hatalar yapılsa da bir süre sonra el alışkanlığı kazanılacak, çabucak ve doğru şekilde yapılacaktır. Aşağıdaki tüyolar makyaja yeni başlayanların, doğru yapıp yapmadığını merak edenlerin, etkili kedigözü bakışlarını yakalayabilmek isteyenlerin işine yarayacaktır.

İşte tüyolar:

Makyaj için önce cilt hazırlanmalı, gözlerin altına ve göz kapaklarına kapatıcı uygulanmalıdır.
Gözlere biraz derinlik katmak, buğulu bakışlar elde etmek isteniyorsa açık renk bir farla birlikte göz kapağının dış kenarlarına doğru yumuşak bir renk geçişi olmasına dikkat ederek gri veya kahverengi bir farın koyu tonları ile gölge yapılmalıdır.
Siyah likit veya kalem şeklinde bir eyeliner ile üst göz kapaklarının kirpik diplerini takip ederek göz pınarından yani iç köşeden başlayarak diğer uca doğru ince veya kalın ama tercihen orta kalınlıkta bir hat çekilmelidir.

Bir tek hamlede hiç taşırmadan çizgi çekmek kolay bir iş değildir. Aşamalı olarak devam ettirilen çizgi göz kapağı ortasına ulaşıldığında çizginin sınırı biraz yükseltilmeli, dış kısma doğru devam edilip bir kuyrukla tamamlanmalıdır.
Diğer göze de aynı hamleler uygulanarak düzgün bir eyeliner çekilip kedigözü makyajı devam ettirilmelidir. Her iki gözün makyajı simetrik olmalıdır.
Hata yapmaktan korkulmamalıdır çünkü taşmış kısımlar hafif nemli pamuklu bir çubukla ya da şeffaf dudak kapatıcının yardımıyla düzeltilebilir. Ten rengine uygun kapatıcılar da bu konuda işe yarayacaktır.

Tamamlayıcı olarak alttaki göz kapağının kirpik diplerine veya gözün iç kısmına da eyeliner veya hafifçe siyah kalem kullanılmalıdır. Bu işlem gözlerin daha büyük görünmesini sağlayacaktır.
Kirpikler de unutulmamalı, üst üste iki defa siyah rimel sürülerek dolgun kirpikler elde edilmelidir. Kirpik kıvırıcı kullanma alışkanlığı varsa dipleri eyeliner ile boyadıktan sonra kirpik kıvırma işlemi tamamlanmalıdır.
Kaşların altına da biraz aydınlatıcı kullanılırsa siyah kedigözü makyajı daha da belirgin olacak ve mükemmel görünecektir.
Son olarak makyajın uzun süre dayanması ve sabitlenmesi için uygun büyüklükte bir fırça ile transparan bir pudra kullanılması önerilmektedir. Transparan pudra cildin parlamasını ve makyajın dağılmasını engelleyecektir.
Dudaklara nude rengi bir bakım ürünü ya da giyilecek kıyafete uygun belki kırmızı belki de daha farklı renkte ruj sürülmesi ile makyaj tamamlanmış olacaktır.

Çarpıcı bakışlar

Mavi veya yeşil renkli gözlere sahip olanlarda kedigözü makyajı daha etkileyici görünmektedir. Çılgın bir partiye veya gece özel bir davete katılacak olanlar kedigözü makyajında metalik parlak farlar kullanarak daha çarpıcı görünebilirler.

Not: Eyeliner kullanmayı beceremeyenler jet siyah denilen yoğun bir siyah kalemle de kedigözü makyajını uygulayabilirler. Hat geçilecek kısımların önce siyah kalemle hafifçe çizilmesi bunun üzerine de eyeliner uygulanması da başlangıç aşamasında olanlara kolaylık kazandıracaktır. Eyeliner sürme şablonları veya aparatları kullanılarak da kusursuz bir kedigözü makyajı yapılması mümkündür.
Eyeliner kuyruğunun ve bütün olarak kedigözü makyajının doğru yapılabilmesinde kredi kartı hatta kaşığın kavisli kısımları da yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Kaynakça:
https://onedio.com/haber/kolayca-eyeliner-cekmek-icin-her-kadinin-bilmesi-gereken-22-ilginc-taktik-483219<br />
http://www.elmaelma.com/foto-haber/kedi-gozu-makyaji-nasil-yapilir/25750<br />

Yazar:Müşerref Özdaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar