Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ferrari Hakkında Genel Bilgiler

0 504

Ferrari, Avrupa’nın köklü ülkelerinden İtalya’nın ürettiği bir otomobil markasıdır. Marka İtalya’nın en önemli figürlerinden biri olup, dünFerrari Hakkında Genel Bilgilerya çapında bir şöhrete sahiptir. Şirket kuruluşu ile beraber, İtalyan otomobil anlayışının en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı esnasında kurulmuş olan Ferrari, spor otomobil sektörünün öncü bir markası haline gelmiştir. Şirket Enzo Ferrari tarafından kurulmuş ve de adını da bu şahıstan almıştır. Şirket kurulduğu ilk dönemde savaş sırasında otomobil üretimine başlamıştır.

Mussolini dikta döneminde faaliyet başlayan Ferrari, günümüze dek uzanan 70 yılı aşkın süre küresel bir marka haline dönüşmüştür. Her ne kadar 1940’da ilk aracın üretimine başlanılsa da Ferrari ancak 1947 yılında tamamlanabilmiştir. 7 yıl süren bir çalışma döneminin ardından Ferrari ilk olarak asfaltta görücüye çıkmıştır. Dünyanın en popüler araç markaları arasında yer alan Ferrari, bilinirliği de en üst seviyelerde olan markalardan biri olarak kabul edilir. Dünyanın her yerinde Ferrari markası bilinir ve de şöhreti ile insanları etkiler. İtalyan otomotiv endüstrisi açısından bir devrim olarak kabul edilen bu marka, resmi olarak 13 Eylül 1939 tarihinde kurulmuştur.

Bu tarihle beraber, faaliyetine başlayan Ferrari, ilk kurulduğu vakit, Auto Avio Costruzioni adıyla üretim yapmakta idi. Ancak sonrasında isim değişikliğine gidilerek şirkete kendisini kuran Enzo Ferrari’nin adı verilmiştir. Şirket merkezi, kurulduğu dönemde Modena olan Ferrari, sonrasında Maranello’ya taşınmış ve nihayetinde de şirket tamamen ülke dışında bir merkezden yönetilmeye başlanmıştır. Bu yer Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunur. Bu yasal olarak yönetilen yer olarak kabul edilir. Ancak şirket kağıt üstünde olmasa da yine de Maranello’dan da yönetilmeye devam edilmektedir.

Ferrari Hakkında Genel Bilgiler

Spor araçların babaları arasında yer alan Ferrari, yüzde 67 olarak İtalyan devletinin hissedarlığı altında yürütülen bir kurum haline gelmiştir. Geriye kalan yüzde 33’lük kısım ise Exor N.V. ve de Piero Ferrari arasında paylaşılmıştır. Bu payda Piero Ferrari’ye düşen kısım yüzde 10’dur. Şirket dünyanın en yüksek kar marjına sahip otomobil üreticileri arasında yer alır. Genel karı, ağırlıklı olarak binek araç üreten diğer şirketler kadar olmasa da yine de hatırı sayılır verilere sahiptir. Şirket yılda sadece 8 bin civarında otomobil üretmektedir. Geliri 3,1 milyar avro olan Ferrari, 600 milyon avroluk da bir kara sahiptir.

Son derece büyük bir marka olan Ferrari, Türkiye pazarında da yer almaktadır. Bunun dışında en çok satış Arap yarımadası ülkelerinde gerçekleşmektedir. Bunları sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri ve de Avrupa ülkeleri izlemektedir. Ancak liderler Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölgenin en zengin ülkelerindedir. Şirket dünya çapında toplam 3,115 adet çalışana istihdam sağlamasıyla da dikkat çekmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku