Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Prostat Hastalığı Önlenebilir mi, Hangi Besinler Prostatı Önler?

0 422

Prostat, doğuştan erkeklerde bulunan ve mesanenin altında yer alarak idrar yollarını çevreleyen bir organdır. İşlevi esasen ergenlik döneminden sonra meni adlı sıvıyı üretmek olan prostat, insanın üremesini sağlayarak neslin devamını sağlayan bir organdır. Erkeğin boşalması esnasında testislerden gelmekte olan sperm hücreleri ile birlikte prostat sıvısı olan meni de dışarı atılmaktadır.

8047_50Erkekler için önemli bir organ olan prostat, değişik nedenlerle hastalık kapmaktadır. Prostat hastalıkları da belli bölümler içinde başka hastalıklara neden olabilmektedir. Birçok şekli olan prostat hastalığı, genç erkeklerde prostat iltihabı olarak görülebilirken, kırkını aşan erkeklerde ya prostat büyümesi veya bundan daha kötüsü ise prostat kanseri olarak görülebilmektedir. Prostat kanserinin ya da prostat büyümesinin nedenleri içinde vücuttaki hormon dengelerinin değişikliği sayılmaktadır. Adenom adı verilen iyi huylu tümör özellikle bu nedenle oluşmaktadır. Sürekli olarak büyüme gösterse de bu büyüme çok yavaş olarak seyretmektedir. Ama bu durum erkeklerin vücut yapılarına göre farklılık gösterebilmektedir. Peki Prostat büyümesi önlenebilir mi?

Prostat hastalığının tedavisinde birkaç değişik basamaktan söz edebiliriz.

-Öncelikle hastalığın ilk aşamasında bazı davranış ve beslenme alışkanlıkları Mesela gece fazla su tüketilmemesi, spor yapmak, tuzlu gıdaları terk etmek gibi tedbirler ilk aşamada dikkat edilmesi gereken hususlardır.

.-Saw Palmetto gibi bitkisel ilaçlarla prostatın büyümesi engellenmeli ve prostatın verdiği rahatsızlıklar giderilmeye çalışılmalıdır.

– Prostattaki düz kas dokularını gevşetmeyi sağlayan Tamsulosin, Silodosin, Alfuzosin, Terazosin ve Dokzosin gibi ilaçları kullanmaya başlamalıdır.

– Daha da ilerleyen aşamada Finasteride ve Dutasteride gibi prostatın küçülmesini sağlayan ilaçlar kullanılmalıdır.

– Bundan bir sonraki evrede amaç mesanein rahatlatılmasıdır ki bıunun için de Tolterodine ve Solifenasin gibi ilaçlar kullanılır.

– Daha da ilerleyen prostat hastalıklarında ise bu ilaçlardan bir ya da birkaçı aynı anda kullanılabilir. Bundan da ilerisi ise artık cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlardır.

Hastalığın şikayet edici durumuna göre bazen cerrahi müdahale şekli daha önce de uygulansa da hastanın beslenme alışkanlıkları bu semptomları azaltmada etkili olacaktır.

Hangi besinler prostatı önler diye düşünen hastalara ise önerilen besinler arasında birçok bitkisel besin, sarımsak, vitaminler, karnabahar ve lahana, tahıl ürünleri ile soya sayılabilir. Bunun yanında yeşil çay ve meyveler de prostatı engelleyen besinler arasında sayılabilir. Prostat hastalıklarından herhangi birini taşıyan hastaların tüketmesi için önerilen bir bitki çayı da at kestanesi çayıdır. Üç tane at kestanesi suda 10 dakika kaynatılarak içildiğinde prostatı rahatlatıcı etki göstermektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku