Kükürt Sabunun Faydaları Nelerdir?

Kimya derslerini alanlarında çok iyi bildiği üzere doğada pek çok farklı özellikte element bulunuyor. İşte bu elementlerden bir tanesi de kükürt. Doğada en çok bulunan, hem kokusu ile hem rengi ile diğer elementlerden kolayca ayrışan bir element türü. Keskin bir kokusu mevcut. Ayrıca kükürt insanların vücudunda da en fazla bulunan mineraller arasında 3. Sırada bulunuyor. Olmaması durumunda da ciddi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Kükürdün güçlü kokusu ve rengi dışında diğer belirgin özellikleri büzücü bir yapıda olmasıdır. Ayrıca insan vücuduna zarar veren toksiklerden kurtaran bir formu vardır. Kimyada S sembolü ile tanımlanır.
Kireç taşı ya da alçı taşı arasında bulunan limon sarısı renginde, ametal olan ve katı formda olan bir element olup çok değişik biçimlerde kullanılır. Piyasaya sunulur. İşte bu sunuluş biçimlerinden bir tanesi de pek çok insanın evine yıllardır giren sabun formudur. Kükürt nereden çıkarılırsa çıkarılsın suda çözünebilir bir madde olduğundan sabun formunda olduğunda da kolayca köpürebilen bir sabun türüdür.
Kükürt sabununun yapımı iki farklı teknik ile olmaktadır. Bunlardan ilki fabrika ortamında yapılmasıdır ki bu yöntemde sulu bir uygulama yapılır. Geleneksel yapım tekniklerinde ise kostik, su, ana bileşen olarak kükürt, bitkisel türden doğal yağlar, türüne ve özelliğine göre az ya da çok düzeyde saf zeytinyağı kullanılır. Lakin ev yapımı olarak doğal yapımlarda iyi bir kükürt sabunu elde edebilmek için mutlaka doğru oranlarda malzemeleri kullanmak önemlidir. Özellikle kullanılan kostik oranı kükürt sabununun kalitesini etkileyen en önemli faktörler arasındadır.
Her ne kadar sabun kullanımı son yıllarda tartışılır hale gelse ve onun yerini farklı ürünler alsa da kükürt sabunu çok yönlü faydaları ile dünden bugüne cazibesini asla kaybetmemiştir. Hatta son yıllarda insanların doğal, organik ürünlere yönelmesi ile çok daha fazla kullanılmaya başlamış bir sabun türüdür. Kükürt sabunu çok fazla bu özelliği bilinmese de keratolik bir yapıya sahiptir.

Kükürt Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kükürt sabunu gerek cilde, gerek saç, gerek ise tırnaklar için kullanılabilecek, çok ciddi faydaları olan çok yönlü bir sabundur. Bu durumda ürünün birçok sabun ile kıyaslandığında tamamen doğal bileşenler içermesinin de son derece büyük bir önemi vardır. Kükürt sabunu antibakteriyel ve antiseptik olan bir sabun türüdür ve kullanıldığı yerlerde mikropları anında öldürür.
Öncelikli olarak her türlü cilde çok ciddi faydası vardır. Bunun yanında saç için de son derece yararı olan bir sabun türüdür. Doğru ve düzgün kullanım ile gerek saçta gerek ciltte inanılmaz sonuçlar verir. Lakin tüm bu faydalarını elde edebilmek için doğal bileşenler içeren, içeriğinde kimyasal maddeler olmayan hakiki saf kükürt sabun alma yoluna gidilmelidir. Aksi halde istenen etkiyi vermesi mümkün olmadığı gibi istenmeyen sonuçlar da yaratabilir.
Kükürt sabunu tırnak mantarı için de gönül rahatlığı ile kullanılabilecek olan üründür. Birçok insan farklı sebeplerden dolayı tırnak mantarı sorunu yaşar. Ama böylesi bir sorun ile karşılaştığında ayakları temiz tutarak tırnak mantarı olan bölgeye kükürt sabunu kullanılması tırnakta bu sorunun giderilmesine katkı sunacaktır. Gerek ellerde, gerek ayaklarda oluşan mantarları gideren bir etkisi vardır.
Aşağıda yer alan başlıklar altında gerek cilt için, gerek saç için faydaları anlatılmaktadır. Burada cilt olarak sadece cilt yüzeyi değil tüm insan vücudu üzerinde yer alan cilt düşünülmelidir.

Kükürt Sabunun Cilde Faydaları

Kükürt sabunu öncelikli olarak antibakteriyel ve antiseptik özelliğinden dolayı cilt üzerinde yer alan her türlü yaranın iyileşmesinde kalıcı etkiler verir. Ciltte yer alan iltihapları giderir.
Yine cilt üzerinde bir diğer önemli olan etkisi birçok insanın farklı yaşlarda farklı nedenlerden ötürü muzdarip olduğu sivilcelerden kurtulmaya katkı sunmasıdır. Bilindiği üzere sivilceler daha çok yağlı ciltlerde ortaya çıkan bir durumdur ama bunun yanında sağlıksız ve aşırı yağlı beslenme, ergenlik, adet dönemlerinde de görülebilmektedir ki böylesi sorunlar için en doğru ve doğal çözüm kükürt sabunu kullanımıdır. Ama elbette tek başına yeterli değildir. Sivilce için bu ürünün kullanımı yanında doktorun önerisi ile peeling, sauna gibi yöntemlere de başvurulmalıdır. Bunun yanında sadece sivilce değil siyah noktaların giderilmesi için de ideal olan bir üründür. Hem mevcut siyah noktaları giderir. Hem de siyah noktaların oluşmasını engeller. Yağlı ciltlerin doğal görünmesini sağlar. Yağ salgılarını azaltır. Ciltte tıkalı gözenekleri açar. Peeling etkisi olan bir üründür.
Kükürt sabunu cildin doğal, pürüzsüz canlı görünmesini sağlar. Cildi ölü hücrelerinden arındırır. Hangi nedenden olursa olsun ortaya çıkan tüm mevsimlerde terleme olayına iyi gelir. Cilt üzerinde ortaya çıkan muhtelif türden kaşıntıları giderir. Egzama gibi çok önemli atopik ciltlerde görülen sorunun giderilmesini sağlar. Uyuza yine iyi gelen bir sabundur. Roza adıyla tıp biliminde bilinen gül hastalığının giderilmesini sağlar. Ayrıca yine bir cilt sorunu olan ve birçok insanın adeta kabusu olan sedef hastalığının giderilmesine katkı sunan yöntemler arasındadır. Vulgaris hastalığının tedavisinde kullanılır. seboreik dermatit hastalığının tedavisinde kullanılır.
Nedeni ve düzeyi ne olursa olsun ciltteki yanıkların giderilmesinde kullanılır. Cilt için tam anlamıyla bir kür olarak bu sabunu adlandırmak mümkündür.

Kükürt Sabununun Saça Faydaları

Kükürt sabunu saç üzerinde yağ dengesini saçın yapısal özelliklerinden dolayı sağlar. Saçların daha parlak, daha gür olmasını sağlar. Özellikle saçları az olan kız ya da erkek çocuklarında büyüme evresinde kullanılması idealdir zira saçları güçlendir. Saçları mikrop ve bakterilere karşı korur. Saçları onarır. Kaliteli bir saç yapısı olmasını sağlar. Saçta ortaya hangi nedenle oluşursa oluşsun kepeğin giderilmesini sağlar. Yine birçok nedenden ötürü ortaya çıkan saç dökülmelerinin giderilmesi için en doğal ve doğru yöntem kükürt sabunu kullanımıdır. Saç köklerinin güçlü olmasını sağlar. Saçlar üzerinde yer alan mikropları yok eder. Saçları besler. Herhangi bir nedenden ötürü saçlarda oluşan bit sorununun kökünden ortadan kalkmasını sağlar. Örneğin saç dipleri ile yağ bezeleri arasında görülen iltihaplanmayı yok eder.

Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kükürt sabunu kullanırken diğer sabunlar gibi kullanılır gibi bir klişeye düşmeden hareket etmek gerekir. Burada kükürt sabunu kullanımı kullanım yerine ve cildin özelliğine göre farklılıklar gösterebilir. Yani kişi saç için kullanacak ise ona uygun bir biçimde kullanım yapmalı, keza cilt için kullanacak ise ona uygun bir kullanım yapmalı ama asla abartıya kaçmamalıdır. Yine aynı sabunun hem cilt için, hem saç için kullanılabileceği unutulmamalıdır. Ekstra kişinin kendisi için ayrı sabunlar kullanması gerekmez ama saç ya da cilt için kullanıldıktan sonra diğer alan için kullanılacak ise önce iyice sudan geçirilmeli sonra kullanılmalıdır.
Öncelikle olarak cilt için kullanımından bahsetmek gerekir ise cildin durumuna göre sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanılmalıdır. Cilde sürüldükten sonra bir miktar bekletilip cilde masaj yaparak yedirildikten sonra bol soğuk su ile durulanmalıdır. Eğer ciltte aşırı sivilce varsa bu sayı artırılabilir. Bunun yanında kişinin cildi aşırı kuru ise o zaman da yine doğal bileşenler içeren zeytinyağlı kükürt sabunu ciltte kullanılabilir..
Kükürt sabunu saç için kullanımı ise şu şekildedir: Öncelikli olarak saçlar bir miktar ıslatılarak nemlendirilir. Akabinde kükürt sabunu saçlara iyice sürülerek köpürtülüp ve masaj yapılır.. Bir kaç dakika bu halde saç üzerinde bekletilir ve akabinde bol ılık su ile durulanır. Burada önemli olan iki husus vardır. Bunlardan ilki saç için kullanılan suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bol su ile durulanması ve öncesinde kükürt sabununu saç diplerinin iyice aldığından emin olunmasıdır. Aksi halde etkisi olmayacaktır. Her banyo işlemi sırasında üç kere kullanılabilir. Gün aşırı olarak kullanabilir ama daha fazlasından uzak durulmalıdır. Her şeyde olduğu gibi bu üründe de azı karar çoğu zarar olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Saçlarda kükürt sabunu kullanır iken başka bir ürün kullanımına gerek yoktur. Şampuan ile beraber kullanılması hiçbir biçimde tavsiye edilmez.
Tüm bunların yanında peeling etkisi yaratmak için mevsimsel geçişlerde de banyo sırasında bir kereye mahsus olarak kullanılabilir. Bu kullanım sırasında ise temizlenmiş cilde kükürt sabunu sürülmeli, cilde iyice yedirildikten sonra yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra bol soğuk su ile yıkanmalıdır. Böylece doğal peeling etkisi sağlanacaktır.
Tırnak mantarı tedavisinde ise haftada en az 3 kere kükürt sabunu ile sorun yaşanan tırnağı yıkamak yeterli olacaktır.
Nasıl kullanılırsa kullansın doğru bir biçimde durulamak hem saçlar için, hem cilt için son derece önemlidir. Sırf sorun giderme amaçlı olarak kullanılacak ise istenen sonuç alındıktan sonra kükürt sabunu kullanımı bırakılabilir.

Kükürt Sabunu Yan Etkileri

Kükürt sabununun en büyük yan etkisi aşırı ve bilinçsiz bir biçimde kullanılması durumunda cildi kurutması durumudur. Bunun için mutlaka bilinçli bir biçimde kullanılması gerekir. Kükürt sabununun özellikle normal ve yağlı saçlar ve cilt tipleri için ideal olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanında kuru olan cilt ve saçlarda tahriş durumu ortaya çıkabilir. Saçlarda aşırı derecede yani belirtilenden fazla kullanır ise dökülme ve/veya kepeklenme gibi bir risk ortaya çıkabildiğinden abartıya kaçılmamalıdır.
Kaynakça:

http://www.solverkimya.com/site/makaleler/bitkisel-kozmetik-makaleleri/kukurtlu-sabun-nasil-yapilir-hangi-maddeler-kullanilir.html
https://www.aysetolga.com/kukurtlu-sabunun-saca-ve-cilde-faydalari
https://www.yeniakit.com.tr/haber/kukurtlu-sabununun-faydalari-nelerdir-kukurtlu-sabunun-yan-etkileri-var-mi-480493.html
https://www.aksam.com.tr/mor-papatya/kukurt-sabununun-faydalari-nelerdir/haber-1001688
https://www.pembesihir.com/kukurtlu-sabunun-faydalari-ve-yan-etkileri/

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar