Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Resveratrolun Genel Sağlık Faydaları

0 270

Kırmızı şarapta bol bulunan bir polifenol olan resveratrol, bazı antioksidan ve kalp koruyucu özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, biyo yararlanımı zayıftır ve iddia edilen faydalarının çoğu insanlarda doğrulanmamıştır Bu yazıda resveratrolün sağlık açısından faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Resveratrol’ün Genel Sağlık Üzerindeki Yararları

Saman Nezlesi
Resveratrolun Genel Sağlık FaydalarıBazı klinik çalışmalara göre, resveratrol burun spreyleri saman nezlesi veya alerjik rinit semptomlarını iyileştirebilir. Bilim adamları, resveratrolün zayıf biyoyararlanımını atlamanın ve doğrudan lokalize, sorunlu vücut bölgelerine götürmenin harika bir yolu olarak burun spreyleri ile geldi. 100 kişiden oluşan bir çalışmada, resveratrol% 0.1 içeren bir burun içi sprey, 4 hafta boyunca günde üç kez saman nezlesi olan erişkinlerde nazal semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirmiştir. Polen kaynaklı saman nezlesi olan 68 çocuğun bir başka denemesinde, % 0.05 resveratrol ile burun içi sprey ve diğer bir bileşen (beta-glukan% 0.33) kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığını geliştirdi. 2 ay boyunca günde üç kez verilmiştir.
Kalp Sağlığı
Sınırlı kanıt, kırmızı şarabın ılımlı bir şekilde kalp sağlığını desteklediğini göstermektedir. Öte yandan, resveratrol takviyeleri muhtemelen kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olmaz. Bu nedenle, bilim adamları kırmızı şaraptaki diğer bileşiklerin daha önemli olabileceğini düşünürken, resveratrol bu etkiye katkıda bulunabilir veya katkıda bulunmayabilir. Kırmızı şaraptaki farklı bileşenlerin, özellikle tansiyon ve kalp problemleri olan kişilerdeki spesifik etkilerini belirlemek için ek, büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Yüksek kalp hastalığı riski olan 67 erkekte alkolsüz kırmızı şarap, 4 hafta sonra kan basıncını (hem diyastolik hem de sistolik) azalttı. Kan damarlarını rahatlatan nitrik oksidi arttırdı. Düzenli kırmızı şarap (9 oz cam/gün) ayrıca kan basıncını ve nitrik oksidi arttırdı, ancak dealcoholized şaraptan daha az. Sadece cin içen bir kontrol grubu fayda görmemiştir.19 çalışmanın bir analizi günde 1-2 bardak şarap (150-300 ml) içmenin kalp hastalığı riskini azalttığı sonucuna varmıştır.
İlginç bir şekilde, ilk çalışmaya dayanarak, kırmızı şaraptaki alkol aslında resveratrol ve diğer polifenollerin yararlı etkisini azaltabilir. Bu, özellikle yüksek tansiyonu olan veya yüksek risk altındaki kişiler için geçerlidir. Ancak sağlıklı insanlarda, ılımlı kırmızı şarap alımı gerçekten kalp sağlığını iyileştirebilir. 80 sağlıklı, genç insan üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 hafta boyunca daha az miktarda kırmızı şarap (100 ml/gün) kan damarı sağlığını, nitrik oksit ve kan damarlarını yenileyen hücre sayısını (endotelyal progenitör hücreler) arttırdı. İçme suyu, bira veya votka bu etkileri elde edememiştir.
Hücrelerde, resveratrol nitrik oksit (NO sentaz) yapan enzimi arttırmıştır. Hayvan ve hücresel çalışmalara göre, resveratrol ateroskleroz olarak bilinen arterlerde plak oluşumunu da azaltır. Ayrıca trombositlerin kümelenmesini azaltır, kan lipitlerini azaltır ve ateroskleroz riskini artıran inflamatuar maddeleri azaltır. Hücrelerde resveratrol, inflamasyonu azaltan ve pestisitlerin ve ilaçların detoksuna yardımcı olan PON1 geninin ekspresyonunu arttırır.

Alkolsüz Yağlı Karaciğer Hastalığı

Araştırmacılar resveratrolün karaciğer hastalığı ve safra akışı üzerindeki etkilerini araştırmaktadırlar. Çoğu klinik araştırma resveratrolün alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) için yararlı olmadığını göstermektedir. Dört küçük klinik çalışmanın bir analizine göre, 3 ay boyunca alınan resveratrol (günde 300-3000 mg) , NAFLD hastalarında karaciğer enzimlerini, insülin direncini veya kilosunu etkilemez. Hayvanlarda, tıkalı safra akışının koşullarını önledi ve iyileştirdi (MMP -2 ve MMP-9’u bloke ederek). Ayrıca sepsisli hayvanlarda karaciğer hasarını veya ciddi enfeksiyonlardan kan zehirlenmesini önledi. Bu etkiler klinik çalışmalarda araştırılmaya devam etmektedir.

Kan Şekeri Kontrolü

Bir çalışma resveratrolün glikoz metabolizmasına yardımcı olduğunu ileri sürmğüştür. 11 sağlıklı fakat obez erkekte resveratrol (150 mg/gün) 30 gün sonra insülin duyarlılığını artırmış ve kan şekeri düzeylerini düşürmüştür. Bununla birlikte, ek klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Bu nedenle, mevcut kanıtlar kan şekerini düşürmek için resveratrol kullanımını desteklememektedir. Ayrıca SIRT1 ve PGC-1a seviyelerini yükseltti. SIRT, vücuttaki yağ birikintilerini, kan şekerini ve iltihaplanmayı artıran zararlı genleri “kapatmak” için çok önemli bir enzimken , PGC-1a sağlıklı mitokondrileri desteklemektedir.
Resveratrol, diyabetli sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kan şekerini düşürdü. Hücrelerin daha fazla glikoz almasını sağlar, bu da insülin direncini azaltır. Resveratrol ayrıca pankreastaki insülin salgılayan beta hücrelerini de korur, bu da düşük olduğunda insülini arttırmaya ve çok yüksek olduğunda azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bilim adamları, resveratrolün insanlarda insülin direnci ve diyabet üzerindeki etkilerini henüz araştırmamışlardır.

Beyin Sağlığı

Gliyal hücreler, özellikle astrositler, nöronlara destek ve koruma sağlarlar ve hasarları veya işlev bozuklukları beyin ile ilgili birçok hastalıkla bağlantılıdır. Astrositlerin nöronları koruma yollarından biri, fazla glutamatın (bir nörotransmitter) sinapslardan ve nöronları çevreleyen hücre dışı alandan uzaklaştırılmasıdır. Beyindeki aşırı glutamat, eksitotoksisiteye ve nihayetinde nöronal hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Hücresel bir çalışmada, resveratrol glutamat alımını arttırdı. Teorik olarak, bu beyin dejenerasyonu ve inmeden daha iyi koruma ile bağlantılıdır. Ancak bu sonucu hücre temelli bir çalışmadan çıkarılamamaktadır. Hayvan çalışmalarında, resveratrol nöbetleri azalttı ve beynin ana hafıza merkezi olan hipokampusu korudu. Aynı zamanda hipokampusta IGF-1’i arttırır, bu da bilişi geliştirebilir.
Bir araştırma grubu, resveratrolün bağırsak-beyin ekseni üzerinde hareket ederek beyni koruyabileceğini öne sürmüştür. Bu kanıtlanmamış teoriye göre resveratrolün potansiyel faydaları, emilip kan-beyin bariyerini geçmesine bile bağlı olmayabilir. Farelerde resveratrol, sinyali hipokampusa ileten bağırsak sinirlerini uyarır. Resveratrol hipokampusta tespit edilemedi, bilinci sadece bağırsaktaki sinirleri aktive ederek geliştirmiştir. Beyin hücreleri üzerinde yapılan bir çalışmada, resveratrol beyni hasardan koruyan antioksidan gen heme-oksijenaz 1’in aktivitesini arttırdı. Etki melatonin ile artmıştır. Geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı olan farelerde, uzun süreli resveratrol takviyesi bilişsel bozukluğu ve hastalık biyobelirteçlerini azalttı. Aynı zamanda zorlu koşullarda beyindeki enerji dengesini koruyan AMPK’yı aktive edebilir. Bununla birlikte, klinik çalışmalar resveratrolün beyin sağlığı üzerindeki etkilerini henüz incelememiştir. Dolayısıyla, bu iddia edilen fayda kanıtlanmamıştır.

Gut Mikrobiyom Dengesi ve Safra Üretimi

Bazı bilim adamları bağırsak mikrobiyomunun arter hastalıklarına karşı koruyabileceğine inanmaktadır. Bir çalışmada, olmayan farelerde resveratrol korunan kan damarları APOE , (gibi zararlı oksidatif maddeler salgılayan kendi bağırsaktaki zararlı bakterileri durduruldu TMAO ) ve bunların mikrobiyomu dengeli. Safra asitlerinin üretimini arttıran faydalı bağırsak bakterilerini (Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi) arttırmıştır. Bazılarına göre, resveratrol düşük safra asidi üretimine ve kalp hastalığı olan kişilerde kolesterolü ortadan kaldırma yeteneğine karşı zayıf olabilir. Bununla birlikte, bu tür iddiaları destekleyecek klinik çalışmalar bulunmamaktadır.

Obezite

Obezite ile mücadele eden insanlarda resveratrol kullanımını hiçbir klinik kanıt desteklememektedir. Mevcut hayvan araştırmaları gelecekteki insan çalışmalarına rehberlik etmelidir. Yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde resveratrol oksidatif stresi azalttı ve Tregs adı verilen koruyucu bağışıklık hücrelerinin ölümünü engellemiştir. Resveratrol, hücre bazlı çalışmalarda yağ hücrelerinin yeni yağ üretmesini durdurdu ve ölümlerini tetiklemiştir. Bunu, enerji kullanımını ve mitokondriyal sağlığı geliştiren genleri aktive ederken kilo alımına neden olan genleri (PPAR gama gibi) kapatarak başarmaktadır. Ek olarak resveratrol, birkaç anahtar yağ oluşturucu enzimi (yağ asidi sentaz, lipoprotein lipaz ve hormona duyarlı lipaz olarak adlandırılır) bloke ederek kilo kaybını artırabilir.

Kemik Sağlığı

Bu iddia edilen fayda kanıtlanmamıştır. Bağ dokusundaki kök hücreler çeşitli olasılıklarla sunulur: yağ hücrelerine, kemik yapıcı hücrelere, eklem veya kas hücrelerine dönüşmek. Resveratrol, yağ depolamasını artıran genleri (PPAR gama) engelleyen yağ yakma yolunu (SIRT1) aktive eder. Bu epigenetik kayma kök hücrelerin kemik yapıcı hücrelere dönüşmesine neden olur ve kemik sağlığını artırabilir. Bazılarına göre resveratrol, kemikleri korumak ve mineralizasyonlarını arttırmak için D vitamini ve K2 vitamini ile sinerji oluşturabilir.

Kanser Önleme Araştırması

Resveratrolün insanlarda kanserin önlenmesi üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bilim adamları resveratrolü kanseri, özellikle de karaciğer kanserini ve diğer bazı kanser hücresi tiplerini önleme potansiyeli açısından araştırmaktadırlar. Farelerde, UVB’ye maruz kalmadan önce cilde uygulanan resveratrol cilt kanserlerini önledi. Oral olarak verildiğinde, sıçanlarda özofagus kanserine karşı aktiftir. Resveratrol antioksidan bir fitoöstrojen olduğundan, bazı bilim adamları meme kanseri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Hücrelerde östrojen yapan enzim aromatazını bloke etmektedir. Bu enzimin yüksek aktivitesi ve yüksek östrojen seviyeleri, östrojen reseptörlerine (reseptör pozitif veya ER +) sahip yaygın bir meme kanseri tipini kötüleştirmektedir. Hayvan çalışmalarında resveratrol, meme kanserinin büyümesini önledi ve azalttı. Klinik çalışmalar meme kanseri hastalarında etkinliğini ve güvenilirliğini henüz belirlememiştir. Hormonal etkilerinin yanı sıra, bilim adamları resveratrolün topoizomeraz II adı verilen başka bir kanser enzimini düzenleyip düzenleyemeyeceğini merak ediyorlar. Ölümcül bir beyin tümöründen (glioblastom) hücrelerde, resveratrol bu kanser enziminin aktivitesini bloke etti ve bu da daha fazla araştırma çabalarına rehberlik etmelidir.

Kas Büyümesi

Kanıtlanmamış bazı teorilere göre, resveratrol kas geliştirme yollarını artırabilir ve proteinleri parçalayan işlemleri (proteoliz) engelleyebilir. Örneğin, bir çalışmada balıkların boyutunu arttırdı ve kas büyümelerini artırmaktadır. Başka bir çalışmada, resveratrol takviyesi, sıçanlarda egzersiz eğitimi yanıtını, üst kas gücünü ve aerobik performansı arttırmıştır. Bilim adamları, etkilerinin yağ ve şeker yakan sirtuinleri (SIRT1) ve enerji seviyelerini yükselten diğer molekülleri (AMPK ve PGC-a) aktive etmek gibi epigenetik değişikliklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorguluyorlar. Gelecekteki çalışmalar bize bazı cevaplar verebilir.

Radyasyon

Farelerde, yüksek doz resveratrolün iyi bir anti-radyasyon etkisi vardı. Kemik iliği ve beyaz kan hücrelerindeki düşüşün radyasyondan korunmasını sağlayarak, uygun bağışıklık fonksiyonunun korunmasına yardımcı oldu. Ayrıca, olumsuz etkilere neden olmadan antioksidan ve detoks enzimi SOD’sini arttırmıştır. Ancak bu etkiler insanlarda tamamen kanıtlanmamıştır.

İşitme Kaybı

Bilim adamları, gürültünün serbest radikalleri arttırdığını, bu da kulak hasarına ve işitme kaybına neden olabileceğini buldular. Hasar gören gürültüye maruz kalan farelerde resveratrol, serbest radikalleri nötralize ederek ve kulaklardaki kan akışını iyileştirerek işitme kaybına karşı korunmuştur. Farklı bir sıçan çalışmasında resveratrol, toksik kemoterapi ilacı sisplatinden kaynaklanan kulak hasarını önlemiştir. Klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

D Vitamini Hassasiyeti

Resveratrol tek başına ve SIRT1 aktivasyonu ile D vitaminine duyarlılığı artırabilir. Resveratrol D vitamini reseptörünü (VDR) aktive edebilir, bu da D vitamini cevabını ve vücuttaki aktivitesini arttırmaktadır. Resveratrol kalsitriolün (1,25-dihidroksikolekalsiferol) VDR’ye bağlanmasını arttırır ve D vitamininin uygun aktivitesi için çok önemli olan retinoid reseptörlerini (RXR) aktive etmektedir.

Ağrı Araştırması

Resveratrolun Genel Sağlık FaydalarıResveratrol, ağrı ve iltihabı azaltmak için araştırılmaktadır. Hayvan çalışmalarında, doğrudan beyne verilen resveratrol ağrının hassasiyetini azaltmıştır. Ağrı giderici etkileri, yaygın olarak kullanılan NSAID ağrı kesicilerinin aynı hedefleri olan COX-1 ve COX-2 enflamatuar enzimlerini bloke etme kabiliyeti olabilir. Oral resveratrol ayrıca farelerde ağrı ve iltihabı azalttı, ancak enjeksiyonların daha güçlü bir etkisi vardı. Başka bir çalışmada, resveratrol farelerde tedavi edilmesi zor nöropatik ağrıyı azaltmıştır. Oral biyoyararlanımı hala belirsiz olsa da, bazı insanlar bunu atlamanın bir yolunun, doğrudan eklem veya sırt gibi ağrılı bölgelere uygulanan resveratrol kremlerini kullanmak olduğunu öne sürmektedir. Resveratrol deriye nüfuz edebilse de, çoğu kozmetik ürününde bulunan konsantrasyonların herhangi bir etkisi olması muhtemel değildir.

Nörotransmitter Dengesi

Resveratrol, noradrenalin ve serotonini sıçan beyinlerindeki nöronlardan beyin hücrelerine geri alan enzimleri bloke ederek sinapstaki konsantrasyonlarını arttırmaktadır. Beyindeki serotonin aktivitesini artırarak resveratrol en azından teorik olarak ruh halini artırabilir. Resveratrol ayrıca serotonin ve dopamin gibi monoamin nörotransmitterlerini parçalayan ve enzim için eşit derecede önemli olan MAO’yu (MAO-A ve MAO-B) bloke etmektedir.
Nörogenetik ve Savaşçı Gen (MAO-A)
Resveratrol MAO-A’yı MAO-B’den daha fazla bloke etmektedir.(sıçan beyinlerinde) MAO-A “savaşçı gen” dir çünkü bazı genetik varyasyonları (2R ve 3R) artan şiddet ve saldırganlık ile bağlantılıdır. Bu gen noradrenalin, adrenalin, serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterleri parçalayan MAOA enzimini kodlar. Bu enzimin yüksek seviyeleri beyinde daha az nörotransmiter anlamına gelebilir. Bunun nedeni, daha fazla nörotransmitterin daha hızlı bir şekilde parçalanmasıdır. Öte yandan, bu enzimin düşük seviyeleri daha fazla nörotransmitter anlamına gelmektedir. MAO-A dengesi önemlidir: her iki durumun da olumsuz etkileri olabileceğinden, çok yüksek veya çok düşük olmasını istenmez. Buna dayanarak, bazı insanlar resveratrolün yüksek MAO aktivitesine yatkın olanlar için daha uygun olduğunu iddia ediyor, çünkü bu enzimi bloke ediyor ve potansiyel olarak düşük nörotransmitter seviyelerini telafi edebiliyordur.
MAO-B , MAO-A’ya benzer ancak Parkinson Hastalığı ve Alzheimer riskinde daha önemli bir rol oynar. Bu genin aşırı aktivitesi, bu hastalıkların başlaması için önemli olan beyin bölgelerindeki dopamin ve diğer nörotransmitter düzeylerini düşürebilir. Resveratrol de MAOB’ı engeller, ancak etki daha düşüktür.

Otoimmünite

MTOR’u duymamış olabilinir, ancak vücudun perde arkasındaki kilit düzenleyicilerinden biridir. Bu enzim 800’den fazla proteinin aktivitesini kontrol etmektedir. İfadesi genellikle bol miktarda besin alımında artar ve stres ve kalori kısıtlaması zamanlarında azalır. Enerji üretimini artırırken atık ürünleri de arttırır ve uzun vadede otoimmün problemleri tetikleyebilen onarım süreçlerini (otofaji dâhil) azaltmaktadır. Resveratrol, hücre tabanlı çalışmalara göre mTOR sinyallemesini benzersiz bir şekilde engeller.

Kaynakça:
officialxtend.com
grandecig.com
examine.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.