Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acerola Kirazının (Barbados Kirazı) Sağlık Açısından Faydaları

0 500

Acerola diğer ismiyle Barbados kirazı Meksika ve Orta ve Güney Amerika’ya özgü tropik bir meyvedir. Lezzeti meyvenin çeşitliliğine bağlıdır ve ekşi ile yarı tatlıdan tatlıya kadar değişmektedir. Parlak kırmızı olan meyve, reçel, meyve suyu, dondurma, sos, şarap ve şurup yapımında kullanılırken, aynı zamanda özellikle dünyanın en büyük acerola üreticisi olan Brezilya‘da, doğal bir ilaç olarak çiğ yenir. Düşük kalorili ve dünyadaki herhangi bir bitkiden elde edilen meyveler için en yüksek C Vitamini konsantrasyonlarından birini içeren Barbados kirazları, zengin bir antioksidan dozu, cilt pigmentasyonunda, obezite ve yaşlanma ile mücadele kabiliyetide dahil, sağlık yararları için bol miktarda besin sunmaktadır.
Karayipler ve Güney Amerika’ya özgü tropik bir meyve olan Bahamalar ve Bermuda’da bol miktarda bulunmaktadır. Bu meyve, hafif yeşil dalgalı yapraklar içeren kısa bir gövdeye sahip, büyük bir çalı veya ağaç üzerinde yetişir. Her bir ağaç, bir turtaya tat profili sunan 62 pound’a kadar kiraz üretir. Meyvenin kendisi hasat için hazır olduğunda geniş bir şekle dönüşür. Her kiraz parlak kırmızı, ince bir kabuğa sahiptir ve suyla doludur. Bu meyve çiğ tüketilebilir ancak birçoğu ekşi bir tada sahiptir. Turşu tariflerinde bir bileşen olarak da kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, öksürük ve soğuk algınlığı, ateş, dizanteri, diyare ve karaciğer bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Adaylar, bu iddiaların çoğu bilim adamları tarafından desteklenmemiş olsa da, alerji, ateroskleroz, depresyon ve diyabet dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları için acerola’yı doğal bir ilaç olarak kullanmışlardır.
Meyve, C vitamini ve antosiyaninler dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından zengindir . Ananas, araçá, kaju, guava, kivi, portakal, limon ve çilek gibi meyvelerin C vitamini içeriğini inceleyen bir çalışmada acerola, camu-camu dışındaki herhangi bir meyveden daha fazla besin maddesi içerdiği tespit edilmiştir. Başka bir araştırmaya göre, tipik bir portakal olarak C vitamini miktarının yaklaşık dokuz katı olmasına ek olarak, aserola da zengin bir A vitamini kaynağıdır. Acerola, bazen acerola kirazı olarak adlandırılır. Bununla birlikte, acerola, siyah kiraz gibi Prunus cinsinden kirazlarla ilgili değildir.

Karbonhidrat Durumu

Acerola Kirazının (Barbados Kirazı) Sağlık Açısından FaydalarıBir Barbados kirazı, yarım gramdan az karbonhidrat içermektedir. Meyve ayrıca sağlıklı bir diyet lifi dozu sağlamaz. Elma, muz ve çilek gibi beslenmeye lif içeriği bakımından daha yüksek meyveler ekleyerek sağlıklı bir sindirim için faydalanmak mümkündür. Barbados kirazı ayrıca 20’de oldukça düşük bir glisemik indeksin yanı sıra düşük kalorili ve şeker sayımı içerir.

Yağ Durumu

Barbados kirazı, yağ içermez. Bununla birlikte, diyete sağlıklı yağlar eklenmelidir. Buna somon, avokado, fındık ve baklagiller gibi yiyecekler dahildir.

Protein Durumu

Bu meyve herhangi bir protein sunmaz. Protein için önerilen günlük miktarı (RDA) belirlemek için, kilo 0,36 ile çarpabilir ve kullanabilir. Sağlıklı proteinler yağsız et, somon, fındık ve baklagilleri içerir.

Mikro Besin Değeri

Barbados kirazı, az miktarda sodyum ve potasyum içeren bazı elektrolitler içerir. Egzersiz yaptıktan sonra onları yemek, kaybedilen sodyumun yenilenmesini sağlar. Egzersiz sonrası sağlıklı bir tedavi için ya çiğ yiyebilir ya da biraz protein tozu içeren bir yüzlü halinde karıştırın. Bu meyve aynı zamanda büyük miktarda C Vitamini sunar. Bir tanesini yiyebilir ve zaten BKA’nıza çarpabilirsiniz (ve yalnızca bir kalori alır). C Vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, kas ve kollajen büyümesini destekler ve vücudun demiri emme kabiliyetine yardımcı olur.

Sağlık Açısından Yararları

Acerola Kirazının (Barbados Kirazı) Sağlık Açısından FaydalarıBugüne kadar, çok az sayıda bilimsel çalışma acerola’nın potansiyel sağlık yararlarını test etmiştir. Acerola’nın sağlığı artırabileceğini gösteren klinik çalışmalardan hiçbir kanıt bulunmamasına rağmen, laboratuvar araştırmasından ve hayvan bazlı yapılan çalışmalardan elde edilen bazı ön bulgular, acerola’nın bazı yararlı etkileri olabileceğini göstermektedir. Kesinlikle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Aşağıda bazı önemli çalışma bulgularına göre faydaları yer almaktadır:
Oksidatif stres: 2011 yılında araştırmacılar insan beslenmesi için bitki Besinlerinde yayınlanan bir laboratuvar çalışmasında, acerola özütünün bir dizi ana hastalıkla bağlantılı yaşlanma ile ilgili bir süreç olan oksidatif stresle mücadele edebileceğini bulmuşlardır. Acerola’nın yüksek antioksidan içeriği bu konuda yardımcı olabilir, çünkü bu güçlü maddeler vücudun serbest radikallerle savaşması için ihtiyaç duyduğu şeydir.
Kan şekeri: 2006’e yılında yapılan bir çalışmada elde edilen Bioscience, Biyoteknoloji ve Biyokimya sonuçlarına göre Acerola, kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Fareler üzerinde yapılan testlerde, bilim adamları acerola’dan elde edilen antioksidanların, kan şekerinin bağırsaklar boyunca taşınmasını bastırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu önleyici etkiye rağmen, araştırmacılar acerola’nın hiperglisemi üzerindeki terapötik etkisinin düşük olduğunu belirtmiştir.
Akciğer kanseri: Beslenme Bilimi ve Vitaminology Dergisi 2002 yılındaki bir çalışmada Acerola akciğer kanserine karşı koruma için ümit vaat ettiğini yayınlamıştır. Fareler üzerinde yapılan testler, aserola özütünün akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlatmak için anormal hücre büyümesini düzenlemeye yardımcı olduğunu ortaya koyulmuştur.
Cilt pigmentasyonu: 2017 yılında yapılan bir çalışmada Acerola suyu etkin bir şekilde, cilt koyulaşması sorumlu genleri inhibe farelerde UVB ile indüklenmiş deri pigmentasyonunu bastırılmıştır. Daha önce de araştırma acerola bir ekstraktı benzer sonuçlar alınmıştır.

Obezitenin Önlenmesi

Obezite ABD‘de salgın bir hastalıktır ve Amerirakada ülkedeki yetişkinlerin % 35’inden fazlası Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre obez olarak kabul edilmektedir. Bu büyük sağlık sorununu önlemeye yardımcı olmak için Barbados kirazı meyvesinin suyunu diyete eklemek denenebilir. Meyve suyu kilo alımını ve kolesterol seviyesini yükseltirken metabolizmanızı güçlendirir. Meyve suyu ayrıca, Moleküler Nörobiyoloji bölümünde yayınlanan bir araştırmaya göre serbest yağ asitlerinin bir enerji kaynağı olarak kullanılmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca, kalorileri ve yağları düşüktür.
Yaşlanmayı azaltmak ve karaciğer hasarını önlemek için tüketilebilir. Farmakognozi Dergisi’nden yapılan bir çalışmada laboratuvar farelerine Barbados kirazı olarak bilinen tropik meyve Acerola’dan bitki özleri verilmiştir. Araştırmacılar daha sonra doğal meyve suyunun oksidatif strese karşı korunma potansiyelini incelemişlerdir. Meyve suyunun peroksidasyonu inhibe ettiğini ve farelerde karaciğer hasarına karşı korunmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Olası Yan Etkiler

Acerola Kirazının (Barbados Kirazı) Sağlık Açısından FaydalarıHer ne kadar acerola ekstraktı kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinse de, acerola’nın oral alımının mide bulantısı, kramplar, ishal, baş ağrısı, cilt kızarıklığı ve böbrek taşları gibi bazı yan etkilere neden olabileceği konusunda bazı endişeler vardır. Alerjiler ve etkileşimler çoğu, aksi takdirde polen-gıda alerjisi sendromu olarak bilinen oral alerji sendromuyla ilişkilidir. Bu, polen ve çiğ meyvelerdeki alerjenlerin çapraz reaksiyona girmesi durumunda ortaya çıkar. Bu tip bir alerji tipik olarak küçük çocuklarda ortaya çıkmaz, daha çok gençlerde ve genç erişkinlerde ortaya çıkar. Bu durum herhangi bir alerji problemi olmadan tüm meyveleri hayatları boyunca aynı meyveleri yediklerinde bile olabilir.
Çiğ meyve ve sebze yedikten sonra kaşıntılı bir ağız, gıcıklı bir boğaz, ağzın veya dudakların etrafında şişlik veya kaşınan kulaklar olduğu düşünülüyorsa, oral alerji sendromu olup olmadığını belirlemek için bir alerjist ile görüşülmesi gerekebilir.

Dozaj ve Hazırlama

Destekleyici araştırmaların bulunmaması nedeniyle, acerola şu anda herhangi bir sağlık sorunu için ana standart tedavi olarak önerilmemektedir. Acerola’nın kronik bir durumun standart tedavisi için bir ikame olarak kullanılmasının sağlık açısından ciddi sonuçları olabileceğini not etmek önemlidir. Acerola almak istiyen kişiler, önce doktoru ile konuşmalıdır. Acerola takviyeleri, diyet takviyeleri konusunda uzmanlaşmış mağazalarda bulunan kapsüller, tozlar, tentürler ve çiğneme maddeleri dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur. Acerola suyu doğal gıda mağazalarında ve marketlerde satılmaktadır. Bu ürünler ayrıca çevrimiçi olarak da yaygın olarak bulunur.
Acerola dozunu yönlendirecek klinik kanıt yoktur. Ancak, ana bileşeni C vitamini olduğundan, C vitamini takviyesi alırken acerola alma düşünülmelidir. C vitamini için önerilen üst sınır günlük 2.000 miligramdır. Ayrıca cilt tonunu iyileştirdiğini ve güneşten zarar görmüş cildi iyileştirdiğini iddia eden bir jel olarak satılan acerola ile karşılaşabilir. Ön araştırmalar, oral acerola özü alımının cildi güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerinden koruyabileceğini ve C vitamininin cildi pürüzsüzleştiren protein kollajen üretiminde önemli bir faktör olduğunu ortaya koymasına rağmen, şu anda talep için bilimsel bir destek eksikliği var. Topikal olarak uygulanan acerola’nın cilde faydası olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Acerola muhtemelen popüler bir besin takviyesidir, çünkü meyveler çiğ yenebilmenin faydalarını görmeyi zorlaştırır. Acerola hasattan üç ila beş gün içinde ayrışmaya başlar ve olgunlaştıkça besin değerini kaybeder. Diğer herhangi bir ek gibi, her zaman saygın bir üreticiden birini seçin. Acerola takviyelerine denemeye karar verilirse, tanınmış bir onaylayıcı kuruluş tarafından test edilmiş ve onaylanmış bir marka bulunması tavsiye edilir. Bunu yapmak, mümkün olan en yüksek kalite ve güvenliği sağlayabilir.
Barbados kirazı gibi çiğ meyveleri yerken alerji veya tahriş varsa, pişirebilir. Pişirme işlemi sırasında, ısı proteinleri bozar ve bağışıklık sistemi artık meyveyi tanımaz. Bununla birlikte, doktor alerjiyi en iyi şekilde yönetmek için bu meyveden tamamen uzak durmayı önerebilir. Tüketmeye devam etmeden önce tıbbi bir uzman ile görüşülmesi tavsiye edilir.

Kaynakça:
dx.doi.org
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.