Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Savaş Sonrası “Hiroşima” Şehri

0 240

Hiroşima, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın en önemli yerleşim yerleri arasında bulunur. Hukuki statüsü şehir olan bu yerleşim merkezinin, popülaritesi II. Dünya Savaşı’na uzanır. Japonya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Hiroşima, aynı zamanda ülke tarihinin en büyük acılar yaşamış şehridir de. Çok eski bir Japon tarihine sahip olan Hiroşima, Japonya’nın II. Dünya Savaşı sırasında Nagasaki ile beraber en çok yıkıma uğrayan ve atılan nükleer bomba sonrasında biyolojik çeşitliliğini kaybeden nadir şehirlerden biridir. II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, Amerika Birleşik Devletleri ile çetin bir mücadele yürüten Japonya, topraklarına bırakılan atom bombalarıyla beraber teslim olmak zorunda kalmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk atom bombası Hiroşima’ya atılmıştır. Yarattığı şok dalgasıyla beraber binlerce kişiyi öldüren bu nükleer silah, şehir üzerinde çok ciddi bir yıkımı da beraberinde getirmiştir. Bombanın yarattığı dalga ile beraber taş üstünde taş kalmayan Hiroşima’da, on yıllarca süren bir radyoaktif felaket de beraberinde gelmiştir. Nükleer bir silah olan atam bombası, bölgede yaşayan insanları ve onların genlerini çok ölümcül bir şekilde etkilemiştir.

BiSavaş Sonrası "Hiroşima" Şehrinlerce kayıp veren Hiroşimalılar sonraki kuşaklarda da radyasyon sebebiyle ciddi anlamda hastalıklarla boğuşmuş ve de engelli bireylere sahip olmuşlardır. Radyasyon sebebiyle kanser hastalığının kat ve kat arttığı gözlemlenen bölgede radyasyonun aradan geçen 70 yıla rağmen halen var olduğu tespit edilmiştir. Topraklarında radyasyon bulunan Hiroşimalılar, tüm yaşananları unutmaya çalışsa da bu pek mümkün olmuyor. Yine de hayata umutla bakan Hiroşimalılar, gelecek hakkında güzel şeyler söyleyebiliyorlar. Ülkenin güney kısmında yer alan bu şehir, II. Dünya Savaşı sonrasında yer bir olduktan sonra yeniden inşa edilmiştir. Başarılı bir şekilde yeniden inşa edilen şehir 70 yıl önceki savaşa ait izlerinden tam anlamıyla kurtulamasa da yine de oldukça iyi bir görüntüye kavuşmuştur. Oldukça kalabalık bir ülke olan Japonya’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Hiroşima, günümüzde sadece 1,2 milyon insanın yerleşik olarak ikamet ettiği bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Savaş esnasında atılan atom bombası olmasa idi, şehrin nüfusu ne kadar olurdu bu halen gizemini koruyan bir meseledir. Çünkü savaş sonrasında birçok aile ya yok oldu ya da bölgeden başka şehirlere göç etmek zorunda kaldı.

Bomba 6 Ağustos 1945 tarihi sabah 8:15’de USAAF tarafından Hiroşima semalarında patlamaya bırakılmıştır. Amerika yaptığı bu eylem sonucunda halen pişmanlık duyduğunu resmen açıklamasa da savaşa katılan birçok Amerikan askeri, siyasiler gibi düşünmediklerini açıklamıştır. Aradan geçen 70 yılla beraber bölgede ciddi anlamda bir açık hava savaş müzesine dönüşmüştür. Özellikle tarihe ilgi duyan birçok turist bölgeye akın etmektedir. İşin ilginç olan diğer bir yanı da en çok ziyareti yabancılar arasında Amerikalıların gerçekleştirmesidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.