Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Dökülmesi Ve Kepeklenmeye Karşı 16 Adet Bitkisel Kür

0 294

Saç Dökülmesi Ve Kepeklenmeye Karşı 16 Adet Bitkisel KürSaç dökülmesine iyi geldiği bilinen doğal bitkiler bu konuda bir çok şikayetçi kişiye umut olmaktadır. Alternatif tıbbın uğraş alanı dahilinde bulunan bu bitkilerin bir çok ilaçta da kullanıldığı bilinmektedir.

1- Şerbetçi otu kozalağı devetabanı karışımı;
Kepekleri temizler, kan dolaşımını hızlandırır, saç dökülmesini durdurur, ikişer yemek kaşığı, devetabanı yaprakları, meşe kabuğu, şerbetçi otu kozalağı naneye 2 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 2 saat demlendirin. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve kurumaya bırakın.
2- Isırgan Otu Kökü Ve Latin Çiçeği Meyveleri Karışımı;
Kan dolaşımını hızlandırır ve kepek oluşumunu önler. iki bitkiden bir miktar yaklaşık 3 çorba kaşığı kadar, iki litre kaynar suyu ekleyip bir saat dinlendirdikten sonra saçlarınızı yıkayın.( Son durulama suyuyla) ve kurumaya bırakın. Isırgan otu Saç derisi kaşıntısına karşı çok etkilidir.
3- Devetabanı, Papatya ve Sarı Kantaron;
3 yemek kaşığı Devetabanı yaprakları, 2 yemek kaşığı Sarı kantaron, 3 yemek kaşığı Papatyayı karıştın, 1,5 litre sıcak su ekleyin, demleyin, soğumaya bırakın. Bir pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan kuru-maya bırakın, bu karışımı haftada en fazla 2-3 kez yaptığınızda saçlarınız parlaklaşacak kaşıntısı kesilecek ve kepek yok olacaktır.
4- Atkuyruğu Ve Isırgan Otu Kökü Karışım;
Birer yemek kaşığı Tarla atkuyruğu ve ısırgan kökü üzerine 4 yemek kaşığı alkol ekleyin, kapağını kapatın, karanlık bir yerde 1 hafta bekletin. Sonra süzgeçten geçirin. Saçlarınızı yıkamadan önce pamuk yardımıyla maske olarak yaklaşık yarım saat kadar bekleyip saçlarınızı yıkayın.
5- Meyan kökü;
Duş alırken, kullandığınız şampuanın içerisine meyankokü ekleyerek saçların izin dökülmesini ve kepeklenmesini engelleyebilirsiniz.
Saç Dökülmesi Ve Kepeklenmeye Karşı 16 Adet Bitkisel Kür6- Biberiye;
Biberiye yağını zeytinyağı ile karıştırıp saç diplerine masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu hem kepeklenmeyi hem de saçlarının dökülmesini engelleyecek ve saçlarınızı besleyecektir.
7- Atkuyruğu;
Silikon mineraller’ ve selenyum, atkuyruğu bitkisinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu minareler, kafa derisindeki kan dolaşımını artırır ve saçlarınızın dökülmesini engeller.
8- Yalancı Safran;
Bazı şifacılara göre, bu bitki kafa deresini besleyen damarları genişletiyor, bu nedenle de saçı beslediği iddia ediliyor. Bu bitkinin yağı ile kafa derinize masal yapacağınız gibi birkaç yemek kaşığı yalancı safran tohumunu öğütüp şampuanınıza da karıştırarak kullanabilirsiniz.
9- Pıtrak Ve Devetabanı Karışımı;
Saçların ipeksi, dolgun olması için kullanılır. 2 yemek kaşığı Pıtrak otu, 2 kaşık Devetabanı yaprağı 2 yemek kaşığı Ihlamur çiçeği, 2 yemek kaşığı Nane yaprağı ve çiçeğinin üzerine 1,5 litre sıcak su ekleyin, kapağını kapatın, yarım saat demlen-meye bırakın, ılıklaşınca saçlarınızı yıkayın.
10- Cüce Palmiye;
Bu bitki, saç dökülmelerini engellediği kanıtlamıştır. Ayrıca erkeklerde prostat büyümesine karşı da etkili olduğundan erkeklerin bu bitkiyi hem saç dökülmesi ve kepeklenme hem de prostata karşı kullanabilirler.
11- Dulavrat Otu;
Bazı şifacılara göre dulavrat otu yağı ile saç diplerine yapılan masaj, kepek sorununa çözüm olmaktadır.
12- Karakafes Otu;
Şifacılara göre bu bitkinin içeriğinde bulanan bazı kimyasallar, kepek önleyici özelliklere sahiptir. Kullandığınız şampuanını içerisine birkaç damla karakafes otu tentürü ekleyerek bu sorununuzu çözebilirsiniz.
13- Sinirotu;
Bu bitki de allantoin içermektedir. Sinir otu ile hazırlayacağınız çay ile banyoda son durulamadan sonra saçlarınızı yıkayıp çıkmalısınız. Bu bitkinin çayı saçlarınıza parlaklık vereceği gibi kepek sorununuzu da çözecektir.
14- Sirke veya Elma Sirkesi;
Her ikisi de halk arasında kepeğe karşı ilaç olarak yıllardan beri kullanılmaktadır. Üzüm veya elma sirkesini (elma sirkesi daha etkilidir) yalnız kullanabileceğiniz gibi ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Sirkeyi biraz ısıtıp, saç derinize masa yaparak yedirdikten sonra yarım saat kadar bekleyip saçlarınızı şampuanlayın. Bu çok etkili bir yöntemdir.
15- Kekik;
Bir çay bardağı kekiği bir litre suya koyup yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatın. Soğuyuncaya kadar demlemeye bırakıp, süzün. Durulandıktan sonra saçlarınızı bu suyla yıkayın, hem saçlarınızdaki kepeği yok edecek hem de saç dökülmesini engelleyecektir.
16- Kırmızıbiber;
Kan dolaşımını hızlandırır, saçları canlandırır. Saçları aşırı şekilde dökülüyorsa bunları uygulayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı kırmızı sivri biberin üzerine 8 çay kaşığı alkol ekleyin, 25 gün karanlık bir yerde dinlendirin, haftada bir gün bir çalkalayarak karıştırın. Süzün. Karışımdan bir miktar alın, üzerine aldığınız kadarın on katı su ekleyin karıştırın. Pamukla saç derisine uygulayın. Yaklaşık 40 dakika bekleyin ve saçınızı yıkayın.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.