Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kopenhag Nasıl Bir Şehirdir?

0 607

kopenhag5Kopenhag ya da Danca Kobenhavn, Danimarka‘nın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Şehir İskandinav şehirleri arasındaki en popüler olanıdır. Şehrin merkezi olarak kabul edilen alanda yaklaşık olarak 1.3 milyon insan yerleşik olarak yaşamaktadır. Ancak şehrin sınırları dahilinde yaşayan insan sayısı 2 milyon civarındadır. Şehri birçok İskandinav şehrine de oldukça yakın bir mesafededir. İsveç’in Malmö şehrine sadece 30km’lik bir mesafede bulunan Kopenhag, bölgenin en gelişmiş ve en çok turist çeken noktası olarak bilinmektedir.

kopenhag9_500_eb0b3e737c16958c963bed7a1cafad31M.S. 10 yüzyılda yerleşim görülmeye başlanılan Kopenhag’da, Alman kültürüne rastlamak mümkündür. Kopenhag Danimarka’nın 15. yüzyıldan itibaren başkentidir. Şehri, 4 Christian’nın saltanat döneminde, baştan aşağı moderniz etmiştir. Bu sayede Danimarka’nın kültür ve ekonomi merkezi olmuş olan Kopenhag, aynı zamanda ülkenin savunma sanayisinin de kurulduğu bölge olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak şehir 1700’lü yıllarda ciddi bir salgınla boğuşmuştur. Bu salgın adeta şehrin yarısını yok etmiştir. Birçok kişinin can verdiği bu salgın sonrası şehrin nüfusu ciddi anlamda erozyona uğramış ve toparlanma 100 yılı aşkın bir sonrasında tam olarak gerçekleşebilmiştir.

kopenhag-fotograflar_1309318. yüzyılla beraber, şehir baştan aşağıya değişikliğe uğramıştır. Kraliyet sarayları, eğitim merkezleri, hastaneler yapılan şehir hızla yükselen bir değer haline gelmiştir. Her dönemde stratejik bir önemi bulunan Kopenhag, İkinci Dünya Savaşı’nda da Almanların işgal ettiği bölgeler arasında yer almıştır. Almanlar bölgeye 1 gün gibi kısa bir sürede ele geçirmiştirler ve bu bölgeden İngiltere topraklarına saldırmıştırlar. Özellikle Hamburg ve Kopenhag’dan dronlara yüklenen bombalar dronların Londra üzerinde yakıtlarının bitmesi üzerine şehre düşüyor ve ciddi anlamda can kaybına yol açıyorlardı.

Kopenhag, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, tekrar Danimarka’nın kontrolüne geçmiştir. Bu tarihten sonra Kopenhag, gerek Danimarka gerekse Avrupa Birliği açısından stratejik bir nokta olmuştur. Şehrin iklimi oldukça serttir. Kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçerken yazlar serin geçmektedir. Şehir her yıl neredeyse nüfusunun yarısı kadar turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin önemli turistik noktaları arasında, Tivoli Gardens, Little Marmaid Statue, Amalienborg ve Christianborg sarayları, Rosenborg Kalesi ve Fredereick Kilisesi yer almaktadır. Şehrin ulaşım sistemi son derece modern olup 1 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku