Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamilelikte Su Kesesinin Azalması Nelere Yol Açar?

0 551

Hamilelikte Su Kesesinin Azalması Nelere Yol Açar?Bebek amniyon sıvısının içinde yaşar. Amniyon sıvı bebeğin içinde yüzdüğü ve büyüdüğü sıvıdır. Bebeğin bu sıvının içinde sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanmış olur. Beyin ve organ gelişimi için ambiyon sıvısı çok önemlidir. Bu sıvı aynı zamanda bebeği ışığa, ısıya, basınca ve darbelere karşı korur. Ambiyon sıvısının sıcaklığı sayesinde bebeğin vücut ısının sıcaklığı dengelenmiş olur. Anne soğuk bir ortama girdiğinde ya da sıcak bir ortama girdiğinde bebeğin üşümesi ya da yanması söz konusu olmaz. Bebeğin duyu organları da gelişir.
Hamilelik süreci sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa belli periyodlarda Kadın Doğum Uzmanı tarafından takip edilir. Bu periyodlar genellikle aylık olarak ilerler. Aynı zamanda yapılması gereken testler de yapılır. Hamileliğin son aylarına doğru bebeğin takibi sıklaşır. Hatta hamileliğin son ayında her hafta bebeğin takibi yapılır. Bu takipler ultrason ile yapılır. Ultrason ile bebeğin gelişimi kadar içinde bulunduğu ambiyon sıvısının miktarı da ölçülür. Sıvının olması gereken bir değeri vardır. Bu sıvı 500 ml’nin altına düşerse ambiyon sıvısının eksik olduğu söylenebilir. Bu durum çok rastlanır bir durum değildir. Ama yine de hamilelerin %8’inde ambiyon sıvısının eksik olduğu gözlemlenir.
Ambiyon sıvısının eksik olmasının bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden ilki bebeklerden kaynaklıdır. Bebeğin böbreklerinde problem varsa ya da idrarını yapamıyorsa ambiyon sıvısı azalır. Aynı zamanda bebekteki kromozonlarındaki anomallikler de sıvının azalmasında etkili olabilir.
Ambiyon sıvısının azalmasının bir başka sebebi de plasenta ile ilgilidir. Plasentanın az kanlanması da suyun azalmasında etkilidir. Kan seviyesinin azlığına bağlı gelişen durumlarda ambiyon sıvısında azalma olabilir.
Ambiyon sıvısının azalması anneye de bağlı olarak gelişebilir. Annede hipertansiyon varsa anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Anne de hipertansiyon mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aynı zamanda şeker hastası olan hamilelerin de kan şekeri kontrol altına alınmalıdır. Tansiyon ve şeker ambiyon sıvısının oranı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.
Hamilelikte Su Kesesinin Azalması Nelere Yol Açar?Bazı ilaçların yan etkisi de ambiyon sıvısını azaltır. Zaten hamilelik sürecinde ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Yoksa bebeğin sağlığını olumsuz bir şekilde etkilenir.
Eğer anne karnındaki bebeğin suyu azalırsa ya da biterse ne olur diye incelersek;
Bebeğin gelişiminde sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu sorunlar akciğer, sindirim, kas, kemik sistemlerinde olabileceği gibi bebeğin enfeksiyona yakalanma riski de artmış olur. Bebeğin alması gereken oksijen miktarı azalmış olur.
Hamilelikte doktor tarafından su azalması fark edilirse kontroller sıklaşır. Hamileliğin son zamanlarında su azalıyorsa doktor doğumun başlamasına karar verebilir. Eğer hamileliğin ilk dönemlerinde su azalıyorsa doktor en doğru kararı verecektir.
Sağlıklı ve vaktinde doğan bir bebek sahibi olmak için amniyon sıvısının normal değerlerde olması gerekir. Bunun için de anne adayı beslenmesine ve sıvı tüketimine özen göstermelidir. Günlük tüketilmesi gereken ortalama su miktarı olan 2 litre su mutlaka içilmelidir. Aynı zamanda ayran, taze sıkılmış meyve suları, çorba gibi sıvı gıdaların tüketimi de önemlidir. Dinlenmek önemlidir ve kırmızı et ve baklagil tüketimi de yararlıdır.

Kaynakça:
https://www.anneysen.com

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku