Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sadullah Sadi Efendi Kimdir?

0 419

4428_islam

Sadullah Sadi Efendi, 21 Şubat 1539 İstanbul doğumlu, Osmanlı Devleti şeyhülislamı’dır. Büyük din alimi Sadi Efendi, müderris, kadı ve Osmanlı müftüsü’dür.

Kastamonuda doğmuş, Aksaraydaki Murat Paşa Camiinde hocalık yapan babası ile birlikte İstanbula gelmiştir. Eğitimini İstanbulda sürdürmüş ve medrese eğitimini tamamladıktan sonra sırası ile Başçı İbrahim Efendi Medresesine sonra ise Edirnedeki Taşlık Medresesine müderris olarak gönderilmiştir. İstanbuldaki Mahmut Paşa Medresesi ve Sultan Medresesinde çalıştı. 1522 yılında ise İstanbul Kadısı unvanı ile yeni görevine getirilmiştir.

I.Süleyman döneminde 1536 yılında o dönemin Şeyhülislamı İbni Kemalin vefatı üzerine, yerine Şeyhülislam olarak Sadullah Sadi Efendi görevlendirilmiştir. Bu şekilde Osmanlı Devletine 5 yıl boyunca hizmet vermiş ve verdiği fetvalarla adından söz ettirmiştir. Titizlikle ve detaylı bir şekilde fetva veren Şeyhülislam Sadullah Sadi Efendi, her zaman ayrıntıcı ve intizamlı bir kişi olmuştur. 21 Şubat 1539 tarihinde, görevi başındayken vefat etmiş ve naşı Eyüb Mezarlığına defnedilmiştir. Hayatı boyunca pek çok önemli eser veren Sadullah Sadi Efendi’nin en çok bilinen yazılı eserleri, “Tefsi-i Beyzavi Hasiyesi” , “Fetevay-i Sadiye” ve “Hasiye Ala Serhi Hidaye”dir.

Sadullah Said Efendi, aynı zamanda Fatihte bir darülkurra yaptırmıştır. Darülkurra; Ortaçağda İslam ülkelerinde, Kuran okuma yöntemlerini öğreten bir medrese bölümü idir. Ayrıca, cami veya mescitlerin yanına yapılan Kuran okuma yerleridir. Darülkurraların amacı, Kuranı güzel ve düzgün bir şekilde okuyan kişiler ve imamlar yetiştirmekti.

Kaynakça:
www.osmanlimedeniyeti.com
www.kastamonur.com

Yazar:Ayşegül Karuç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.