Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yunuslar Neden Bir Gözü Açık Uyur ?

0 1.602

Yunuslar Neden Bir Gözü Açık Uyur ?Yüksek derecede zeki olarak tanımlanan yunusların hayatında merak edilen çok şey var aslında. Onları diğer hayvanlardan özellikli kılan,ilginç ve akıl almaz özelliklere sahip olmalarıdır. Mesela, yarasalar gibi keskin seslerini kullanarak ,avlanmanın basit yöntemini bulurlar.Yüksek frekanslı seslerin objelere ya da diğer canlılara çarpmasını bu şekilde sağlar, bu yansıma sonucu oluşan ekodan en iyi şekilde faydalanırlar. Yunuslar hiç bir zaman tam uyumazlar. Hatta bir gözü açık uyurlar. Bunun nedeni,Boğulma durumunu engellemek için, beyinlerinin sadece bir kısmı uykuya dalar, bu şekilde uyanık kalmayı başaran yunuslar,hem sağlıklı beslenirler hem de etraflarında olan biteni en iyi şekilde gözlemlerler. Uykunun yarısını kullandıkları için daha rahat nefes alırlar. Bu da onların ne kadar keskin bir zekaya sahip olduğunun kanıtıdır.

Yunuslar Neden Bir Gözü Açık Uyur ?Yunusların bir diğer değişik özelliği ise yavrularının doğuşudur.Yunusların bebekleri anne karnından ve kuyrukları önde olacak şekilde çıkar. Bu nedenle bu özellikleri tüm memeli hayvanlardan farklı olduğunu gösterir. Dalışlarında en derini seçerler. Hedefleri her zaman büyüktür. Bu sebeple toplam olarak 260 metre derinliğine kadar iniş gösterirler. Bu kadar derine dalmalarının sebebi,avlanırken ses yapıp hemen orada var olan canlının korkup ses çıkartmasını sağlamaları ve bu şekilde avlanmaları onlar için daha basit olur. Değişik canlı sesini hemen idrak ederler ve hareketlerinde aktiftirler.

Yunuslar Neden Bir Gözü Açık Uyur ?Yunuslar değişik ıslık çalarlar. Hepsi birbirinden farklı ses çıkartırlar.Oldukça sosyal ve 6 metre kadar yukarı zıplama özelliğine sahiptirler.43 farklı türleri olan yunusların 38 türü denizde ,diğer türleri ise nehirlerde yaşamaktadır. Yunusların tek göz kapalı uyumasının nedeni aşırı tedirgin hayvan olmalarından kaynaklanır. Etrafına ve yuvalarına sinsice yaklaşan her şeyi önceden gözlemlerler.Bu nedenle hiç bir zaman tam uyumazlar. Bir gözleri hep açıktır. Bu da onların ne kadar titiz ve dikkatli,aynı zamanda aşırı tedirgin yaşadıklarını gösteren özellikleridir.

Kaynakça:
Hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku