Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tarımın Başlangıcı – Evcilleştirme

0 237

Tarımın ilk kökleri, insanoğlunun faydalı bitkileri ve hayvanları kendi yararına kullanmayı akıl etmesiyle başlayan ve hayatın su gibi vazgeçilmezi olan üretim ile başlar.

Tarımın Başlangıcı - EvcilleştirmeTarım kelimesi aslında aklımızda bulunan görüntüler ile kavramsallaşmıştır. Örneğin belgesellerde gördüğümüz Asya Kıtası’nda ayak bileklerine kadar suyla dolu pirinç tarlaları, Avrupa’da altın sarısı buğday ve başak tarlaları ve elbetteki etrafı çitlerle örülü çiftliklerdeki hayvan yetiştiriciliği ile filmlerde gördüğümüz o büyük kıta Amerika… Uzun lafın kısası yiyecek, ilaç ve hatta teknoloji için “arzuladığımız hayvan ve bitkilerden daha çok üretebilir miyiz”in getirdiği bir düzendir.

Zaman geçtikçe, bazı bitkiler ve hayvanlar evcilleşti yahut insana bağımlı hale geldiler ve hayatta kalmak için veya çoğalmak için diğer insan müdahalelerine bağımlı oldular.Evcilleştirme organizmaların kendi yararlılıklarını artıran, doğadaki kendi varlıklarından daha büyük kök ,tohum ve meyve vermesi gibi, insan kontrollü karakteristik özellikler geliştirdiği bir biyolojik süreçtir. Kültür bitkileri olarak bilinen bu evcilleştirilmiş bitkiler geniş kökleri olan bir aileden yani ortak atayı paylaşan yakınca bağlantılı bir çeşidin gruplarıdır .Çimen, patates, fasulye ve it üzümü aileleri, bilhassa evcilleşmeden etkilenen karakterlere sahip oldukları için orantısız miktarda kültürler üretti. Yani 2200 yıl önce patates yemiş bir insan bugün önüne bir patates koysalar adına başka bir şey diyecektir.

Peki ya hayvanlar? İnsanlar için faydalı olan özelliklerini artırmak için, çoğalabilen ve vahşi hayatında sosyal birlik içinde olan türler evcilleştirilirler. Ki en çok tercih edilen hayvanlar vahşi yaşamdaki arkadaşlarına nazaran daha çok uysal olan ve daha çok et, yün veya süt verebilenleridir.

Bu hayvanlar bir avı takip, bir eşyayı taşıma, haşere yiyenleri veya hem arkadaş hem de yardımcı olmaları için kullanılmıştır. Kimi zamanda asalet veya varlığın göstergesi olarak kullanıldılar. En çok evcilleştirilenleri köpek, kedi, koyun, keçi, öküz, at, tavuk ve ördek türleridir.

Kaynakça:
global.britannica.com/topic/agriculture

Yazar:Oğuzhan Dursun GÖÇeri

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku