Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sakatat Nedir, Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

0 925

Sakatat tüketimi açısından olması gereken düzeyde değiliz. Oysa besin değerleri açısından ve dolayısı ile sağlık açısından oldukça zengin olan bu besin kaynaklarını tüketmek çok önemlidir. Çocukluk çağından başlayarak bu sakatat tüketimi alışkanlığını edinmek çok önemlidir. Dünya ölçekleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça gerilerde olduğumuz söylenebilir. Aşağıda bu konu ile ilgili daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bilindik Sakatat İsimleri

8693_sakatat1İşkembe: İşkembe dendiğinde insanlar hayvanın midesini anlarlar ama aslında bu yanlış bir bilgidir. İşkembe hayvanın midesinin sadece bir bölümüdür.

Şirden: İnsanlar bunu hayvanın midesinin 4 bölümünden birisi olduğunu çoğu zaman bilmezler. İşkembe ve şirden hayvanın midesinin yenilen iki bölümüdür.

Kokoreç: Koyun ve kuzunun ince bağırsağından yapılır.

Ciğer: İnek ve koyunun karaciğeridir.

Dil: İneğin dilidir.

Paça: Koyun ve kuzunun ayağa yakın bölümleridir.

Yürek: Koyun ve ineğin kalbidir.

Beyin: Kuzunun beynidir ama ineğin de beyni tercih edilebilir.

Yumurtalık: Koçun testisleridir.

Kelle: Koyun ve kuzunun kellesidir.

Taşlık: Tavuğun yem yerken beraberinde yuttuğu taşların biriktiği bölgedir. Ayrıca tavuğun ciğer ve yüreği de yenebilir.

Elbette bunların dışında da sayılabilecek birçok sakatat vardır ama en bilinenleri arasında yukarıda sıralananlar söylenebilir. Her birinin farklı farklı yemeği vardır. Ama bizde sakatat dendiğinde işkembe, kelle paça ( ki aslında ikisi farklı farklı şeylerdir), ciğer ve kokoreç bilinir. Ülkenin doğusunda ise kokoreçten neredeyse hiç söz edilmez ve yenmez bile.

Yukarıda da belirtildiği gibi vitamin ve mineral açısından, protein bakımından son derece zengin besin değerleridir. Sakatatlardan çok farklı yemekler yapmak mümkündür. Sofralarımızda çok daha fazla yer vermemiz gereken sakatatları ne kadar iyi tanırsak onlardan yararlanma adına o kadar daha istekli oluruz. Sakatat yeme alışkanlığı maalesef sonradan çok zor edinilmektedir. Belli bir yaşa kadar uzak durulan sakatat sonradan sevilmeye pek yatkın besin kaynağı olarak görülmemekte ve hep uzak durulmaktadır. Oysa beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve olabildiğince farklı kaynaklardan beslenmeliyiz. Sakatatlar da bunlardan birisidir. Çocukluk yaşlarından itibaren sakatat tüketme alışkanlığı kazanılırsa ilerde bu besin değerlerini tüketmiş olmanın faydası görülecektir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku