Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şakayık Nedir, Özellikleri Nelerdir?

1 972

6561_akayik_ozellikleriBaharla beraber bahçelerimizdeki cıvıltının başrol oyuncularından şakayıkları hemen hemen herkes tanır. Narin çiçek yapısı, rengi ve bazı türlerinin kokusu bahçelerde hemen fark edilir. Bakımı, yapısı ve aile özellikleri sebebiyle bu çiçek biraz da olsa nazlıdır. Her ortamda yaşayamaz, gerekli koşullar sağlanamazsa ölür gider. Şakayıkgillerden olan bu bitkinin pek çok türü olduğu tespit edilmiştir ancak; 25 ile 40 arasında olduğu sanılmaktadır. Kuzeybatı Amerika, Asya ve Güney Avrupa kıtaları yetişmeleri için oldukça uygun bölgelerdir. Buna bağlı olarak yaygın görülen iki çeşit şakayık vardır. Biri otsu gelişen dallarda çiçeklenir ve boyları yarım ile bir buçuk metre arasındadır. Diğer türleri ise 3 metreye kadar boylanabilir. Bir de bu iki türden elde edilmiş hibritler bulunur ki çiçekleri çok kibar ve hoş görünümlüdürler.

Şakayıklar, ikinci yıldan itibaren güzel görünümlü çiçekler üretmeye başlarlar. Bazı türlerin çiçekleri de güzel kokar. Şakayıklar sert bir kış görmezse baharda çiçeklenmeleri az olur. Ilıman iklim kışı az çiçeğe sebebiyet verirken, karasal iklimde yaşayan şakayık çok güzel çiçeklere sahip olur. Bu yüzden bir Antalya Şakayığı ile Konya Şakayığı aynı olamaz. Kesinlikle bahçe çiçeğidir. Saksıyı sevmezler, geniş alanlardan hoşlanırlar. Direk güneş ışığına ya da soğuğa maruz bırakıldığında çiçekleri kendini bırakıverir. Yaprakları dökülmüş bir ağacın altında yaşamaları onlar için en iyi seçim olacaktır. Toprak seçimi de önemli elbette. Zengin toprakları seven bu çiçek fazla suya da gelemez. Suyu bu sebeple iyi ayarlanmalı, kökleri çürütülmemelidir.

Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Şakayık

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Çiçek diyor

    uzun süre taze kalabilmesi için öncelikle temiz su ve temiz bir vazoya ihtiyaç duyar. Bir de doğrudan maruz kalmayacağı şekilde güneş ışığı görmek ister.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.