Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Maui Nasıl Bir Yerdir?

0 319

Maui, insanların Hawai’yi hayal ettiklerinde akıllarına gelen her şeyi temsil ettiği için uzun zamandır ziyaretçilerin gözdesi olmuştur: Plajların, volkanların, palmiye ağaçlarının ve tropikal tarımın güzel bir karışımıdır. Zincirin ikinci büyük adası olan Maui’nin çekiciliğinin büyük bir kısmı, iki büyük yanardağı, balina izleme ve deniz ekosistemleri ve adanın Hana gibi uzak, gelişmemiş kısımları da dahil olmak üzere doğal manzarası ve biyolojik çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır.Maui Nasıl Bir Yerdir?

Maui, kültürel, mutfak, otel ve açık hava seçenekleri arasında mutlu bir ortam bulmak için O’ahu ve Büyük Ada’nın yönlerini birleştirir. Honolulu gibi gece geç saatlere kadar yaşayan büyük bir şehirden yoksundur ki, bu birçok kişi tarafından iyi bir şey olarak kabul edilir. Ancak çeşitli yiyecek, içecek, konaklama ve eğlence seçeneklerine sahip bir dizi küçük, dağınık sahil kasabası sunar. Büyük Ada kadar büyük ya da çeşitli bir arazi yapısına sahip değildir, ancak 10.000 metrelik meşhur yanardağı Haleakala, tek bir ziyarette keşfedebileceğinizden çok daha fazlasına sahiptir.

Maui Nui’nin Tarihi

Maui Nui 1,2 milyon yıl önce tek bir adaydı (sol üstte), şimdi ise 4 adadan oluşuyor. Nui, Hawaii dilinde “büyük/büyük” anlamına gelmektedir ve Maui Nui (ya da Büyük Maui), jeologlar tarafından bir zamanlar tek bir BÜYÜK ada oluşturan 7(!) kalkan volkanından oluşan kara parçasına verilen isimdir. Maui Nui, 1,2 milyon yıl önceki en büyük noktasında muhtemelen yaklaşık 11.000 km kare (6.200 mil kare) maksimum büyüklüğe sahipti, bu da günümüz Hawaii adasından yaklaşık 4.000 km kare (2.150 mil kare) daha büyüktü.

Maui Nui’nin büyük bir kısmı bir milyon yıl süren erozyon ve su altında kalma sonucunda su seviyesinin altına gömülmüştür ve şu anda dört adadan oluşmaktadır: Maui, Moloka’yı ve Kahoolawe.

Ziyaretçilerin çoğunun tek bir yerde (Waikiki) yoğunlaştığı O’ahu’nun aksine, Maui sevgiyi adanın etrafındaki bir dizi küçük kasaba ve mini destinasyona yayar.

1: KAHULUI/MERKEZ MAUI

Maui’nin bir “ana merkezi” varsa o da Kahului’dir. Havaalanını burada bulabilirsiniz ve dolayısıyla herkesin varışta yolculuğuna başladığı yer burasıdır. Büyük mağazalar ve alışveriş merkezleriyle dolu olan Kahului, pratik ihtiyaçlar açısından aradığınız her şeye sahiptir. Ancak bunun dışında ziyaretçileri sokaklarına çekecek pek bir şey yoktur.
Kahului’nin bitişiğinde, ünlü Iao Vadisi’nin ağzında yer alan, gelişmekte olan Wailuku kasabası bulunmaktadır. Kahului’nin ticari havasına hoş bir tezat oluşturmaktadır. Wailuku’daki Market Caddesi boyunca küçük anne ve pop tipi mağazalar, kafeler ve restoranlar bulacaksınız. Her ay düzenlenen İlk Cuma sanat ve kültür kutlamaları keşfetmek için harika bir zamandır.

Bunun dışında Orta Maui’nin büyük bölümü tarım arazileriyle kaplıdır. Bir zamanlar bu topraklarda şeker kamışı hakimdi. 19. yüzyılın ortalarından beri Hawayi’deki en önemli nakit üründü ancak son plantasyon 2016 sonunda kapandı. Bugün bu tarlaların geleceği hâlâ belirsizliğini koruyor.

2: KIHEI/WAILEA VE GÜNEY KIYISIMaui Nasıl Bir Yerdir?

Güney kıyısındaki iki ana merkez Kihei ve Wailea’dır ve kurulumları ve hisleri arasında büyük bir fark vardır. Güney kıyısının merkezinde yer alan Kihei, Maui’deki en büyük ve en yoğun yerleşim topluluklarından biridir. Güçlü bir topluluk hissi ve Mai Poina gibi mahalle tarzı, gösterişsiz plaj parkları ile önce yerel halk için inşa edilmiştir. Adanın alt merkezindeki konumu, batı yakasına, Haleakala’ya ve Maui’nin merkezine doğrudan erişimi ile burayı cazip bir üs kampı haline getirmektedir.

Öte yandan Wailea, adanın en güney ucunda yolun sonuna yakın bir konumda yer almaktadır. Tatil köyleri, oteller ve apartman daireleri de dahil olmak üzere çoğunlukla üst düzey lüks yaşam için geliştirilen bölge, Grand Wailea, Four Seasons Maui ve Wailea Beach Resort gibi ünlü otellere ev sahipliği yapmaktadır. Yolun sonundaki konumu bir başlangıç noktası olarak uygun olmasa da, adanın bu bölümünde Makena Plajı, Ulua Plajı, Keawakapu Plajı ve La Perouse Koyu gibi görülecek birçok güzel plaj ve doğal alan bulunmaktadır.

Güney kıyısı ayrıca birçok tur operatörünün bulunduğu Maalaea Limanı’na ve adayı çevreleyen sualtı dünyası için bir keşif merkezi olan Maui Okyanus Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

3: LAHAINA, KAANAPALI VE BATI YAKASI

Maui’nin “Waikiki “sini arıyorsanız yani çok sayıda restoran, bar, mağaza, otel, aktivite ve plajın bulunduğu bir yer, o zaman Lahaina kalmak isteyeceğiniz yerdir. Fleetwood’s gibi ünlülerin desteklediği restoranlardan Kohola Brewery gibi yerel olarak işletilen küçük mekanlara kadar Lahaina’da her şeyden biraz var.

Günümüzde bir eğlence ve turizm merkezi olmasına, Lahaina’nın hikayeli bir geçmişi vardır. Burası 1820’den 1845’e kadar yeni birleşmiş Hawaii Adaları’nın başkentiydi ve daha sonra 19. yüzyılın ortalarında balina avcılığı endüstrisinin merkez üssü haline geldi. Bu süre zarfında dünyanın dört bir yanından yüzlerce gemi her yıl Lahaina’da liman yapardı.
Bugün, bu tarihin kesitlerini yansıtan birçok müze ve kültürel alan bulunmaktadır. Lahaina Miras Müzesi (Hawaii tarihi), Baldwin Müzesi (misyonerlik tarihi), Wo Hing Müzesi (Çin göçü) ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük banyan ağaçlarından birine ev sahipliği yapan, 150 yaşından büyük ve 16 gövdesiyle yaklaşık 0,7 genişleyen Banyan Tree Court Park.

Lahaina’nın hemen kuzeyinde Kaʻanapali yer almaktadır. Burada kilometrelerce uzanan ve Maui’nin ziyaretçilerinin çoğuna ev sahipliği yapan bir dizi sahil tesisi bulacaksınız. Tüm tatil köylerinin burada inşa edilmesinin nedeni, buraya vardığınızda ortaya çıkacaktır. Uzun, beyaz kumlu plaj, Lanai ve Molokai açıklarının yanı sıra gün batımının mükemmel manzarasını sunan cennet gibi bir yerdir. Doğası gereği sakin olan Kaanapali, Maui’nin birçok ziyaretçisi için tercih edilen bir ana merkezdir.

4: HANA VE DOĞU YAKASIMaui Nasıl Bir Yerdir?

Maui’nin doğu yakasına ulaşmak, tüm Hawaii Adaları’ndaki en büyük hac yolculuklarından biridir. Geniş yağmur ormanları, çağlayan şelaleler, çiftlik standları ve küçük topluluklarla kaplı Maui’nin doğu yakası, Lahaina’nın kalabalık caddelerinden uzakta bir dünyadır. Virajlar, şelaleler ve manzaralarla dolu iki şeritli küçük bir yolla ulaşılan doğu yakasının ana merkezi Hana hiçbir şekilde bir sır değildir ancak bölge sakinlerinin özverisi sayesinde “eski Hawaii “yi hatırlatan otantik, yerel bir yer olarak kalmıştır.

Maui’nin doğu tarafı bir maceraperest cennetidir. Waiʻānapanapa Eyalet Parkı (siyah kum) ve Koki Plaj Parkı (kırmızı kum) gibi daha az ziyaret edilen plaj parklarının yanı sıra Haleakala Ulusal Parkı’nın Kipahulu bölümü, Wailua Şelaleleri, Pipiwai Yolu (bambu ormanı) ve Oheo Havuzları gibi daha birçok açık hava ilgi alanı bulunmaktadır.

Kaynakça:
National Geoghraphic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku