Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

0 436

G8074_15ünümüzde sigaranın sağlığa zararlı olduğu gerçekleştirilen bilimsel gelişmeler sayesinde artık herkes tarafından bilinmektedir. Sigara, aklınıza gelebilecek birçok hastalığı tetikleyebilen, oluşmasına sebep olan zararları maddeleri bünyesinde barındıran bir zarar kaynağıdır.

Kanserojen kimyasallar barındıran sigara dokularda, solunum yollarında, akciğerlerde, üreme sisteminde, damar ve kalp sisteminde vb. kısaca özetlemek gerekirse tüm vücutta bir hücresel yıkım başlatır. Cilt üzerinde de önemli olumsuz etkilere sahiptir.

O Halde Maddeler Halinde Cilde Verdiği Zararlara Bakalım !

-Metalloproteinaz adlı kollajen parçalama işlevine sahip enzimin üretimi artar. Artan kollajen parçalanması ise ciltin erkenden yaşlanmasına ve çöküşe geçmesine sebep olur.

-Vücudun onarım sisteminin düzeni bozulur, yavaşlar. Yaraların iyileşmesi, kabuk bağlaması yavaşlar.

-Sigaranın dumanında bulunan zift, nikotin vb. gibi maddeler derinin gözeneklerini ve cildin nefes almasını engeller. Sonuç olarak cildiniz solmuş ve cansız bir görünüme sahip olur. Ek olarak tıkanık gözeneklerden dolayı cildiniz vücuttan sıvı atımını yani terleme işlemini gerektiği şekilde yerine getiremez ve çabuk kurur.

8074_19-Sigara vücutta ki damarların daralmasına ve cildinizin yeterli kan almasına sebep olur. Neticesinde vücudunuz da bitkinlik hissi artmaya başlar ve cildinizde gün geçtikçe daha da solma meydana gelir. Damar daralmasının etki ettiği bir bölge ise vücudun onarım sistemidir.

-Sigaraya sürekli mazur kalan dudak bölgesinde ve çevresinde çökme, kırışıklıklar ve ince çizgiler meydana gelir. Sürekli kas kasılmasından dolayı ise meydan gelen kırışıklıklar daha belirgin bir hal almaya başlar.

-Organların yapıtaşı hücrelerinin işlevlerini gerektiği şekilde yapmamasına sebep olur. Neticesinde organların işlevlerinde bozukluklar meydana gelir. Bu yaşanan durum tabi ki de cilde de yansır.

Daha bir çok zararı mevcut bizler sadece en belirgin olanlarını anlatmaya çalıştık. Bu zararların hiç birini yaşamak istemiyorsanız kesinlikle sigaradan uzak durmalısınız. Eğer ki sigara kullanıcısıysanız bırakmanız ve vücudunuzun düzene girmesini beklemeniz yeterli.

Sigaraya bıraktıktan bir süre vücudunuzun damar sistemi eski haline dönmeye başlar, damarlar tekrardan genişlemeye başlar. Düzelen dolaşım sistemi cildinizin tekrardan beslenmesini sağlar. Cildiniz yavaş yavaş eski görüntüsünü, canlılığını kazanmaya başlar. Gözenekler açıldığı için sıvı atımı tekrardan düzene oturur ve cildinizde ki kuruluk azalmaya başlar.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku