Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tel Aviv Nasıl Bir Şehirdir?

0 161

Ortadoğu coğrafyasının en önemli şehirleri arasında kabul edilen ve İsrail’in başkenti olan Tel Aviv, dünyaca ünlü tarihiyle meşhurdur. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonrasında, turist çekmeyi de başaran Tel Aviv, İsrail’in ekonomik ve siyasi merkezi olması hasebiyle de bölge için oldukça önemli kabul edilmektedir. Akdeniz’e kıyısı da bulunan, Tel Aviv birçok bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden en önde gelenleri kuzey ve güney olanlarıdır ki bu iki bölge ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını yansıtan yerler olması sebebiyle şehrin en önemli merkezleri kabul edilmektedirler. Yaklaşık olarak iki buçuk milyon kişiye ev sahipliği yapan Tel Aviv, ülkenin en önde gelen üniversitelerinin de bulunduğu şehir olma özelliğine sahiptir. Üniversiteler, gerek teknik gerekse de tıp alanında dünyaca ünlü eğitim kurumları arasında kabul edilmektedirler. Her ne kadar Akdeniz kıyısında olsa da Tel Aviv, iç kesimlerine doğru dağlık bir görüntü çizmektedir. Şehrin en önemli komşuları Yafa ve Ramat Aviv’dir.

Tel Aviv Nasıl Bir Şehirdir?Bu iki şehir ulaşım bakımından doğrudan doğruya Tel Aviv bağlantılıdır. Özellikle de uluslar arası ulaşım sadece Tel Aviv üzerinden sağlanabilmektedir. Bu da Tel Aviv’in oldukça işlek bir hava sahasına sahip olmasına sebep oluyor. Şehre özellikle Lufthansa, Air France, KLM, SAS ve American Airlines gibi dünyaca ünlü havayolu şirketleri tarifeli ve direkt uçuşlar düzenlemektedir. Ulaşım bakımından oldukça gelişmiş bir altyapıya sahip olan Tel Aviv, ülkenin en önemli ticaret merkezi olarak kabul edilmektedir. Liman şehri olması Tel Aviv’i İsrail’in dünyaya açılan kapısı yapmaktadır. Özellikle İsrail yaptığı ithalatın neredeyse tamamına yakın bir kısmını bu şehirde bulunan limanlar vasıtasıyla yapmaktadır. Bunun yanı sıra ülkenin ihracat merkezi de yine Tel Aviv olarak kabul edilmektedir. İsrail’in en önemli şehri olarak kabul edilen Tel Aviv, çok ciddi bir işçi trafiğine sahiptir. Özellikle Filistinli işçilerin uğrak yeri olan şehir, Avrupalı ve Amerikalı üst düzey çalışanlara da ev sahipliği yapmıştır.

Tel Aviv, İsrail’in en eski yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle de ciddi bir kültür çeşitliliğine sahiptir. Şehirde birçok bölgede tarihi esere rastlamak oldukça sıradan bir durumdur. Şehir kültürünün yanı sıra dünyaca ünlü giyim ve elektronik markaların teşhir yeri olarak kabul edilmektedir. Şehirde birçok büyük AVM bulunmakta ve bunlar arasında en önemlisi, Dizengoff olarak kabul edilmektedir. Burası öyle meşhurdur ki Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde bulunan tüm markalara rastlamanız mümkündür. Şehir yaz turizmi bakımından da gerek yerel gerek de uluslar arası turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle İspanyol ve İtalyan turistler son yıllarda buraya akın etmektedir. Bu anlamda hem kültürel hem de yaz turizmi yapabilmektedirler.

Kaynakça:
Cities of Middleeast

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.