Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sanat Malzemelerinin Kökeni

0 168

Sanat, insanlığın en eski tarihlerinden beri vardır. Peki sanat ve sanat malzemeleri geçmişten günümüze halâ aynı mıdır? Okul ve ofislerde kullandığımız malzemeler ilk bulunduklarında ne işe yaramaktaydılar?

Sanat Malzemelerinin KökeniKalem

Bir kurşun kalemin yazı kısmını ‘’kurşun’’ olarak adlandırsak da aslında kurşun kalem grafitten yapılmıştır. Aslında grafit ‘’yazmak’’ anlamına gelen Yunanca “graphein”den gelmiştir. Bugün kullandığımız kalem, 1564’te İngiltere’de nadir bir grafit depozitinin keşfedilmesiyle bulunmuştur.
Sanatçıların kalemleri, grafitleri bağlamak için ne kadar kil kullanıldığına bağlı olarak farklı sertliktedirler. Karakalem çizim ve eskiz, XVII ve XVIII. yüzyıllarda popüler hale gelmiş olsa da genellikle farklı çizimler için ön hatlar yapımında kullanılmaktaydı. Artık birçok sanatçı sadece kalemden bitmiş çizimler üretiyor.

Şövale

“Şövale” boyamak, duvarlara boyamanın alternatifiydi. Şövalenin ilk kullanımının eski Mısır’da olduğu düşünülmektedir. Bir şölenin ilk yazılı tasviri, I. yüzyılda Yaşlı Pliny’dir. XIII. yüzyılda ise şövale resmi duvar resminden daha popüler hale gelmiştir.

Dolma KalemSanat Malzemelerinin Kökeni

Bugün bildiğimiz kalemlerin ataları, Mısırlıların kullandıkları ve tüyden yapılmış kalem veya kalem için kullanılan fırçalardır. Metalik uçlu kalemler ise XIX. yüzyılın ortalarında üretilmiştir. Bu kalemlerin içlerinde mürekkep rezervuarları yoktur ve mürekkep şeritlerine batırılmışlardır. Sürekli mürekkebe batırılması gerekmeyen kalemlerin ise bulunuşu 1884 yılına kadar uzanır. 1930’lara ya da 1940’lara kadar tükenmez kalem yaygın hale gelmemiştir. Bugün kullandığımız yumuşak uçlu kalemlerin ise 1960’lara kadar ticareti mevcut değildir. XX. yüzyıldan önce yapılan kalem-mürekkep çizimlerinin çoğu sazlar ve tüyler ile yapılmıştır. Kalemleri kullanan bazı ünlü sanatçılar ise şunlardır: Pablo Picasso, Henri Matisse, Rembrandt ve Vincent Van Gogh’tur.

Sanat Malzemelerinin KökeniBoya Fırçası

Boya fırçaları en eski sanat malzemelerinden biridir. İlk olarak Paleolitik dönemde kullanılmışlardır. İspanya ve Fransa’daki mağaralarda ve Mısır’ın erken dönem mezarlarında örnekleri görülmektedir. Boya fırçaları, domuz kılları veya at kılı gibi hayvansal liflerden yapılmıştır ve daha fırçalar naylon liflerden, polietilenden hatta telden yapılmıştır.

 

Yağlı Boyalar

Yağlı boyalar özellikle XI. yüzyıla damgasını vurmuştur. XII. yüzyılda Afganistan’daki mağara resimlerinde (doğal kaynaklardan elde edilen) yağlı boyaların kullanıldığı keşfedilmiştir. XVI. yüzyılın sonlarına gelindiğinde özellikle İtalya’da birçok sanatçı için yağlı boyalar tercih edilmiştir.

Çanak ÇömlekSanat Malzemelerinin Kökeni

Çanak çömlek, dünyanın en eski sanat formlarından biridir. XVIII. yüzyılda bazı çömlekçiler çömlek çarklarını çevirmek için küçük çocuklar kullanmışlardır. XIX. yüzyılda mekanik çömlek çarkları icat edilmiştir. Günümüzün çömlek çarkları genellikle elektriklidir.

Pastel Boya

Pastelin kesin tarihini belirlemek zordur.Bir mumyanın temel bileşimi (pigmentli balmumu) binlerce yıl önce Eski Mısır ve Yunanistan’a kadar uzanmaktadır. Balmumu bazlı boya kalemleri ise XIX. yüzyılda gelişmiştir. Günümüzdeki boya kalemleri ise 1902 yılında icat edilmiştir.

Kaynakça:

https://www.britannica.com/list/art-history-the-origins-of-7-of-your-favorite-art-supplies

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku