Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ülkelerin Meşhur Çorbaları

1 951

Ülkelerin Meşhur ÇorbalarıHer ülke mutfağında birden fazla çorba çeşidi vardır. Çorba, sadece az miktardaki malzeme ile veya yemek için kullanılmayan etlerden ya da kemiklerden besine çevirmek amacıyla geliştirilmiş bir yemek türüdü. İşte dünyanın en meşhur çorbaları:

Fanesca – Ekvator’dan

Fanesca bir Ekvator çorbasıdır. Bu morina temelli çorba, ezici Roma Katolik ülkesinde sadece Kutsal Hafta boyunca özel olarak sunulmaktadır. Çorbanın kendisi semboliktir. Otantik fanescanın içinde On İki Havariler’in her biri için 12 farklı tane bulunması gerektiği Ülkelerin Meşhur Çorbalarısöylenir. Morina’nın kendisinin İsa Mesih’i temsil etmektedir. Süt, kabak çekirdeği, soğan, kabuklu yemişler gibi malzemelerle yapılmaktadır. Fanesca, genellikle empanadalar, kızarmış planarlar ve haşlanmış yumurta dilimleri ile servis edilir.

Butajiru – Japonya’dan

Bu doyurucu favori, domuz çorbası olan tonjiru olarak da adlandırılan butajirudur. Bu haşlanmış çorbadaki ana malzemeler ince domuz eti dilimleri, dashi stoğu, miso, dulavratotu kökü, turp, yeşil soğan gibi sebzelerdir. Japonya’da soğuk kış aylarında bir dayanak yemeğidir.

Ülkelerin Meşhur ÇorbalarıBouillabaisse – Fransa’dan

Marsilya’dan gelen balıkçılar, kemikli balıkları ayırmışlardır. Rock böceklerinden bir deniz mahsülü güveci hazırlarlar. Günümüzde gerçek bouillabaisse; soğan, domates, sarımsak, safran, rezene ve kekiğin yanı sıra en az dört çeşit Akdeniz balığı içermelidir. Bouillabaisse’i pişirmenin en önemli adımı kaynatmadı. Balık ve malzemelerin hızlı bir şekilde pişirilmesi gerekir. Geleneksel olarak bouillabaisse iki tabakta servis edilir, biri balık için ve diğeri çorba için.

Borsch – Slav ülkelerinden

Borsch Slav ülkelerinde favori bir yemektir. En çok tanınan özelliği, sulu kırmızı pancarları sayesinde kırmızı rengidir. Ukrayna’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Taze pancarların Ülkelerin Meşhur Çorbalarıtatlılığı dengelenmek için ekşi bira veya fermente edilmiş pancar kullanılır. Borsch sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir ve sık sık ekşi krema ile servis edilir.

Çin veya Hong Kong’dan Köpek Balığı Yüzgeci Çorbası

Köpek balığı yüzgeci çorbası çoğu zaman yüksek kaliteli restoranlarda yüksek fiyatlarla yenen bir yemektir. Bu çorba yüksek fiyatı nedeniyle her yıl milyonlarca köpek balığının ölümüne sebep olmaktadır.

Avgolemono Çorbası – Yunanistan’dan

Avgolemono, Yunan mutfağında arketipik bir lezzet. Bu çorba genellikle tavuk, orzo ve pirinç gibi bir tahılla yapılıyor. Bu çorbanın en zor kısmı yumurta eklenme aşamasıdır. Avgolemono diğer orta doğu ülkelerinde de bulunabilir.

Ülkelerin Meşhur Çorbalarıİngiltere ve Hindistan’dan Mulligatawny Çorbası

Mulligatawny çorbası İngiliz kökenli olsa da kökleri Hindistan’a kadar uzanabilir. Aslen XVIII. yüzyıldan kalma ve büyük olasılıkla Batı Hintli ‘’biber suyunun‘’ bozulmuş bir versiyonudur. Mulligatawny, tavuk ya da koyun eti, soğan ve fraklı baharatların eklendiği bir köri çorbasıdır. Bu çorbanın İngilizlere Hindistan’ı sömürdükleri sırada geçmiş olduğu düşünülmektedir.

Kaynakça:

https://www.britannica.com/list/some-like-it-hot-9-soups-from-around-the-world

Yazar: Merve Karaca

1 yorum
  1. Murat diyor

    İçlerinden bir tek yunan çorbasını merak ettim. Youtubeda İngilizce videolar buldum. Yapılmas kolay gibi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku