Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sandro Botticelli Kimdir?

0 408

3611_sandro_botticelli

Asıl adı Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi olan, ama daha çok Sandro Botticelli ya da II Botticello lakabıyla bilinen İtalyan ressamıdır. 1 Mart 1445 ve 17 Mayıs 1510 tarihleri arasında yaşayan Botticelli, genç yaşlarından itibaren desen, sanat ve geometri üzerine çalışmıştır.

Rönesans sanatının gelişmesinde büyük rol oynayan, ünlü İtalyan ressam Botticelli, daha ilk yapıtlarından olan Yudit Öyküleri (1472) , Müneccim Kralların Tapınması (1475-1476) ve Madonna ile büyük beğeni toplamıştır. Eserlerinin çoğu Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir. 1481 yılında Papa 4. Sixtus tarafından özel bir davetle çağırılmış ve pek çok ünlü ressam ile birlikte Sistina Şapeli’nin süslemesinde çalışmıştır.

3611_images

Şeytanın İsa’yı Ayartma Çabaları, Primavera, Venüs ile Mars, Pallas Athena ile Kentaur, Meryem’in Taç Giymesi gibi konusunu mitolojiden ve dinden alan pek çok başyapıta imza atmıştır.

Coşkulu figürlerle resmini canlandıran Botticelli, her ne kadar dinsel konuları çalışmış olsa da her zaman güzelliğe ve zarafete düşkün bir ressam olmuştur. Madonna, Şamdanlı Madonna, Magnificant Madonna’sı ve Narlı Madonna isimli eserlerinde zarif ve estetik kompozisyonlar tercih ederek pastel tonları kullanmıştır. Pieta, Çarmıha Geriliş ve İsa’nın Doğumu gibi eserlerinde ise, dinlediği vaazların kendisi üzerindeki etkilerini yansıtmıştır.

15. yüzyılın ikinci yarısı ve 16. yüzyılın başlarında sanat üzerinde etkinliğini sürdüren Botticelli’nin en ünlü eserleri Primavera (İlkbahar) ve Venüs’ün Doğuşu’dur. Özgün ressamın tabloları halen sergilenmekte ve sanatseverler tarafında büyük ilgi görmektedir.

Yazar:Ayşegül Güngör

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.