Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

0 239

ek4

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege’nin incisi İzmir’de 2001 yılında kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir.

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan üniversite, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, girişimci, katılımcı ve lider ruhlu başarılı bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Hem İzmir hem de Ege Bölgesi‘nin ilk vakıf üniversitesi olmakla birlikte, oldukça yoğun talep almakta ve Türkiye’nin her bölgesinden öğrencinin tercihi olmaktadır.

Başarı bursu ile %50 burslu veya tam burslu olarak da eğitim veren İzmir Ekonomi Üniversitesi, kampusu, yurtları, üniversite içi öğrenci kulüpleri ve sosyal olanakları ile öğrenci hayatının tam ortasındadır.

ek

Bünyesinde 7 fakülte, 3 yüksekokul, 2 enstitü, 8 uygulama ve araştırma merkezi bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra, lisans programlarından birçoğu ABD‘nin New York Eyalet Üniversitesi ile yürütülen protokoller sonucu çift diploma alma şansı tanımaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi yurt dışındaki 92 üniversite ile ERASMUS programı anlaşması imzalamış ve 27 üniversite ile akademik işbirliği protokolü yapmıştır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde eğitim dili İngilizce’dir. Lisans eğitimi öncesi okunan Hazırlık sınıfı, öğrencinin ileriki yıllarda akademik eğitim alabilmesi ve dersleri takip edebilmesi açısından mutlaka gereklidir. İngilizce bilgisine güvenen öğrenciler ise, sene başında Yeterlilik Sınavı’na girebilir ve eğer sınav sonucunda belli bir puan alabilirse Hazırlık sınıfını atlayabilir.

ek2

Üniversitenin şehir merkezindeki konumu, etrafında yer alan çok sayıda alışveriş merkezi, restoranlar, cafeler, oteller, eğlence mekanları, sahil yolu ve öğrenci yurtları sayesinde sosyal hayatın oldukça hareketli yaşandığı ve öğrenci yaşamına uygun bir tablo çizmektedir.

Üniversitenin bünyesinde revir, kütüphane, engelli destek birimi, kapalı amfi, açık amfi, kantinler, yemekhane, cafeler, otopark, book store ve fotokopi merkezi bulunur. Akademik eğitim veren öğretim üyeleri, son derece ulaşılabilirdir. Fotoğrafçılık, halk dansları, Latin dansları, ritim grubu, satranç, edebiyat, gezi, mühendislik, dağcılık, su altı, Atatürkçülük, modern dans, moda atölyesi, mimarlık gibi çok sayıda aktif öğrenci kulübü ve spor takımları bulunur.

İzmir Ekonomi Üniversitesi, hem akademik eğitimi dalında uzmanlaşmış profesörlerden alabileceğiniz, hem de sosyal hayata katılıp arkadaş edinerek kendinizi pek çok alanda geliştirebileceğiniz bir kurumdur.

Yazar:Ayşegül Güngör

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.