Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Seboreik Dermatit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

14 745

hasSeboroik dermatit; oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilen ve çok yaygın bir şekilde görülen bir cilthastalığıdır. Bu hastalık ile kulak ve göğüs ortasında, saçlı deri ve göz kapaklarında kırmızı renkli vekaşıntılı bir döküntü oluşur. Aynı zamanda kasıklar, göğüs altı ve göbek çukurunda da görülebilir.

Seboreik dermatit en sık kimlerde görülür?Bu hastalık 3 yaş grubu çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Bebeklerin kafasında konak şeklindegelişir. Ayrıca orta yaş ve ileri yaş grubunda da oldukça fazla görülen bir hastalıktır. Seboreik dermatitdiğer hastalıklar ile karıştırılabilen bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülen ve tedavisiyapıldıktan sonra tekrar nüksetme özelliğine sahiptir. Daha çok cilt yapısı yağlı olan kişilerde ortayaçıkmaktadır. Akne ve sedef hastalığı ile bir arada görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca mantar türü mikroorganizmaların bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Seboreik dermatit başka hastalıklar ile bir arada görülebilir mi?

has2Genellikle Parkinson hastalığı ile bir arada görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca hastanede yatmakzorunda kalan hastalarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir.

Seboreik dermatit ne kadar süre ile devam eden bir hastalıktır?

Bu hastalığın kendiliğinden iyileşip tekrar ortaya çıkma gibi bir özelliği vardır. Ancak düzenli bir tedaviuygulanarak iyileşme sağlanması mümkündür.

Hastalığın tedavisi mümkün müdür?

Bu hastalıktan kişileri koruyan ve tam anlamı ile iyileşme sağlayan bir tedavi şekli yoktur. Belliaralıklar ile tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ancak hastalık iyi bir müdahale ile kontrol altındatutulabilir. Saçlı deride oluşan kepeklenme sorunu hastalığın en bilindik belirtisidir. Kepeklenmeoluştuktan sonra kızarıklık ve kepeklenmede artış görülebilir. Kronik gelişen olgularda kepeklenmeyeeşlik eden saç dökülme sorunları görülebilir. Ancak dökülme sorunları tedavi ile geri dönüşümümümkün olan bir sorundur. Birçok kişide hastalığın teşhisi için kan, idrar ve alerji tetkiklerine gerekduyulmaz. Bir grup hastada ise deri biyopsisine ihtiyaç duyulabilir.

Bu hastalık nasıl tedavi edilir?

has3Seboreik dermatit hastalığı bazı durumlarda hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğindeniyileşebilen bir hastalıktır. Ayrıca düzenli bir tedavi metodu ile kontrol altına almak mümkündür. Hastalık yoğun stres, sinir sistemi merkezine bağlı gelişen hastalıklarda daha fazla görülebilir. Buhastalığın bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.Hastalığı önlemenin ya da tamamen hastalıktan kurtulmanın imkânsız olduğu düşünülmektedir. Hastalık belli aralıklar ile tekrarlar ve devamlı tedavinin sürdürülmesi ile hastalığa karşı başarısağlanabilir.

Doğru ve dengeli beslenme, düzenli uyku, spor aktiviteleri hastalığa karşı koruyucu olarakbilinmektedir. Fazla yağ çözücü özelliği olan maddeler sodium laurly sulfate ve sodium lauret ether sulfatebarındıran temizleyiciler cilt yapısının nem ve yağ seviyesini bozar ve ciltte aşırı yağlanmaya yolaçabilir. Bu tür yağlanma problemleri karşısında seboreik dermatit oluşum gösterebilir.

Yazar:Betül Şahin

14 Yorumlar
 1. Leman diyor

  Herkese merhaba . Ben Azerbaycanliyam Benim kizimda 4 yawinda bu hastalik oldu, 2-3 sene arawdirdim gitmediyim doktor profosor kalmadi. Kremalar yazilar yapiyorsun geciyor sora bidaha geri donuyordu.
  Biz bu hastalikdan kurtulduk bu hastalikdan eziyet ceken bir arkadawada yardimci olduk. Turkiyede cok mewur SAHTERE OTU -Azerbaycanda Gence de o otun suyunu yaparlar, onu bulub icin komek olacak. Bizde bu bin yillardi kulaniyorlarmiw yani yeni diyil
  Sabah akwam ac karnina 100qr icin.1 saat yemek yemeyin, 1 ay birez ara verin yine korkmayin hic bir zarari yokdur.

 2. Zhr diyor

  Ben m fro diye bir damla kullandım geçti

 3. Mehmet diyor

  Hasan bey kardeşim kullandığınız ilacı paylaşa bilirseniz bir çok rahatsızlığı olanlarda istifade ederler.

 4. Hasan diyor

  Merhaba Arkadaşlar,
  Doktorlar,yüzde veya saçta oluşan bu tür kızarıklık,kepeklenme görseler, cildi hiç bir incelemeye almadan yazıyorlar bir ilaç ve sizi gönderiyorlar.O ilaçlarda geçici olarak rahatsızlığı gideriyor ve ciltte aynı şey tekrar nüksediyor.Farmakoloji sektçrü ne yazıkki çok acımasız.Sizi sürekli müşterisi olarak tutmak için bir hastalığı bir seferde kesip atacak ilaç yapmak isterler mi? Ben bu rahatsızlığı yaklaşık 8 yıl kadar çektim.Taki bir beyefendi şirketimde beni tevafuken ziyaret edene kadar.Yüzüme baktı ve ”Dur seni bu dertten kurtarayım ” dedi.Gitti ve aracından klasik kahverengi bir şişenin içinde kendisinin hazırlamış olduğunu söylediği ilacı bana verdi.Para teklif ettim ama kabul etmedi.Limonu ikiye bölüp şakaklarımda ve alnımdaki o bölgelere iyice sürmemi ve biraz bekledikten sonra vermiş olduğu ilacı sürmemi ve en ilginci de bir defa uygulamada bu rahatsızlığımın geçeceğini ve bir daha nüksetmeyeceğini söyledi.Bu illetten çok çektiğim için o an için o kişiye inanmam açık söylemek gerekirse çok zordu.Ancak denesem ne kaybederim diye düşünüp dediklerinin aynısını yaptım.Belki siz de inanmakta çok zorlanacaksınız ama 10 yıl geçti hala hastalık nüksetmedi.İnşaallah bundan sonra da tekrarlamaz.Hızır gibi gelip bu illetten beni kurtaran o beyefendiye hala büyük bir minnertarlık besliyorum.En büyük hatam o kişinin bir telefonunu dahi almadım ve böylece izini de kaybetmiş oldum.Şimdi burada yazar ve belki de bir çok benim gibi insanın şifa bulmasına sebep olurdum.Çok özür dilerim bu sorumsuzluğumdan dolayı.Tavsiyem odur ki mutlaka alternatif tıbbı araştırıp deneyiniz.İnşaallah sizler de şifa bulursunuz.Son bir tavsiye de berberlerde sakal traşı olanlara.Sakın ola herkesin yüzüne uygulanan sakal traş fırçasını(Mikrop yuvası) yüzünüzde uygulatıp berberlerde sakal traşı olmayınız.

 5. kubilay diyor

  8 yıldır çekiyorum arkadaşlar bu hastalığın herşeyini bi doktor kadar az çok biliyorum.

  1. Bu hastalık geçmiyor bitmiyor bunu aklınıza koyun
  2. İç hastalığın dışa vurumu değil tamamen cildinizdeki yağ hücrelerinin aşırı çalışmasıyla ilgili
  3. kortizonlu krem ve losyonlar atakları durduruyo sadece bu işe yarıyo
  4. seranem kadolin sedolin gibi şampuanlar iyi geliyo fakat bunlarda bi yerden sonra ya işe yaramıyo yada saçınızı çok yıpratıyo güçlü etkin maddeler olduğu için
  5.sizin yapmanız gereken yağlı yemeyi azaltıp stresten ve sıkıntıdan uzak durmanız ( tabi bunlar imkansıza yakın şeyler :) :)
  6. kortizonlu kremleri yüzünüze kullanırken çok dikkat edin deride incelmeler yapıyo en iyi doktorada gitsem devlet hastanesinede gitsem hepsinin yazdığı losyonlar betnovate advantan krem vb şeyler oluyo o yüzden çok aşırı paralar harcamanıza gerek yok.
  7. kansere çare bulunumadığı gibi şu an seboreik dermatit hastalığınada çare yok o yüzden hepinize geçmiş olsun Allah şifamızı versin :)

 6. Her Şeyi Blogluyorum diyor

  Aynı yazı sabah ta da var. Kim kimden aşırmış?
  Neyse, herkese geçmiş olsun. Umarım tekrar nüksetmez.

  1. Hüseyin GÜRSOY diyor

   Google sonuçlarında da göreceğiniz üzere, biz yazıyı 2013 yılında yayına almışız. Belirttiğiniz internet sitesi ise, 2017 tarihinde bilgiustam’dan alıp aynen sitesine eklemiş. Bariz emek hırsızlığı tabi ama o kadar çok yaşıyoruz ki bunu alıştık ve uğraşmaktan sıkıldık artık…

   1. Sebuhi diyor

    Merhaba Bilgiuetam.Siz de küçük bir kodla kopyalayan sitelerden backlink kazana bilirsiz.Yani emeğinizi çalmaya çalışan size site baklinki kazandıracak ve bu da sitenizi sıralamada yükseltecektir.

 7. cenk diyor

  hiç bir krem hiç bir şampuan hiç bir halta yaramıyor boşuna dünyanın parasını vermeyin bunlar hep sizi kandırma yöntemi,tecrübeyle sabittir

 8. Orcun kanat diyor

  Labroderm sampuani bende kullandim cok iyi geldi tesekkurler

 9. Mustafa diyor

  merhaba, yıllardır var olan sorunuma yeni çıkan bir şampuan derman oldu. Tavsiye ederim . Eczanelerde ve n11 de satılıyor. Labroderm Şampuan a teşekkürler

 10. ayhan diyor

  coresatin dediğiniz krem dikkatimi çekti. ilk işim birde onu denemek olacak.

 11. Hale diyor

  merhaba…benim yüzümde kızarıklıklar kaşıntı ve kabarmalar olmuştu.doktora gittim seboreik dermatit dedi.kortizonlu krem verdi geçti gibi oldu ama hemen sonra tekrar oluşmaya başladı.kortizonlu ilaçta kullanmak istemiyordum.başladım kremler bitkisel yağlar denemeye fakat ne yapsam geçiremedim.yüzde olunca çok çirkin bir görüntü oluyor.arkadaşım coresatin diye bir kremden bahsetmişti.zaman kaybetmeden hemen gittim aldım.çok memnun kaldım arkadaşlar.hem sarı rengini hem de nemlendiricisini kullanıyorum.hayat kalitem yükseldi.varsa benim gibi bu dertten müzdarip olan kullanmasını öneririm.herkese geçmiş olsun.

  1. Kumsal diyor

   Aslında çözümü düzgün beslenme ile alakalı. Düzgün ve doğru demek daha doğru. Burada detaylı şekilde anlatılmış: https://www.oturanbilge.com/bir-seboreik-dermatit-egzama-oykusu/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.