hasSeboroik dermatit; oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilen ve çok yaygın bir şekilde görülen bir cilthastalığıdır. Bu hastalık ile kulak ve göğüs ortasında, saçlı deri ve göz kapaklarında kırmızı renkli vekaşıntılı bir döküntü oluşur. Aynı zamanda kasıklar, göğüs altı ve göbek çukurunda da görülebilir.

Seboreik dermatit en sık kimlerde görülür?Bu hastalık 3 yaş grubu çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Bebeklerin kafasında konak şeklindegelişir. Ayrıca orta yaş ve ileri yaş grubunda da oldukça fazla görülen bir hastalıktır. Seboreik dermatitdiğer hastalıklar ile karıştırılabilen bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülen ve tedavisiyapıldıktan sonra tekrar nüksetme özelliğine sahiptir. Daha çok cilt yapısı yağlı olan kişilerde ortayaçıkmaktadır. Akne ve sedef hastalığı ile bir arada görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca mantar türü mikroorganizmaların bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Seboreik dermatit başka hastalıklar ile bir arada görülebilir mi?

has2Genellikle Parkinson hastalığı ile bir arada görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca hastanede yatmakzorunda kalan hastalarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir.

Seboreik dermatit ne kadar süre ile devam eden bir hastalıktır?

Bu hastalığın kendiliğinden iyileşip tekrar ortaya çıkma gibi bir özelliği vardır. Ancak düzenli bir tedaviuygulanarak iyileşme sağlanması mümkündür.

Hastalığın tedavisi mümkün müdür?

Bu hastalıktan kişileri koruyan ve tam anlamı ile iyileşme sağlayan bir tedavi şekli yoktur. Belliaralıklar ile tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ancak hastalık iyi bir müdahale ile kontrol altındatutulabilir. Saçlı deride oluşan kepeklenme sorunu hastalığın en bilindik belirtisidir. Kepeklenmeoluştuktan sonra kızarıklık ve kepeklenmede artış görülebilir. Kronik gelişen olgularda kepeklenmeyeeşlik eden saç dökülme sorunları görülebilir. Ancak dökülme sorunları tedavi ile geri dönüşümümümkün olan bir sorundur. Birçok kişide hastalığın teşhisi için kan, idrar ve alerji tetkiklerine gerekduyulmaz. Bir grup hastada ise deri biyopsisine ihtiyaç duyulabilir.

Bu hastalık nasıl tedavi edilir?

has3Seboreik dermatit hastalığı bazı durumlarda hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğindeniyileşebilen bir hastalıktır. Ayrıca düzenli bir tedavi metodu ile kontrol altına almak mümkündür. Hastalık yoğun stres, sinir sistemi merkezine bağlı gelişen hastalıklarda daha fazla görülebilir. Buhastalığın bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.Hastalığı önlemenin ya da tamamen hastalıktan kurtulmanın imkânsız olduğu düşünülmektedir. Hastalık belli aralıklar ile tekrarlar ve devamlı tedavinin sürdürülmesi ile hastalığa karşı başarısağlanabilir.

Doğru ve dengeli beslenme, düzenli uyku, spor aktiviteleri hastalığa karşı koruyucu olarakbilinmektedir. Fazla yağ çözücü özelliği olan maddeler sodium laurly sulfate ve sodium lauret ether sulfatebarındıran temizleyiciler cilt yapısının nem ve yağ seviyesini bozar ve ciltte aşırı yağlanmaya yolaçabilir. Bu tür yağlanma problemleri karşısında seboreik dermatit oluşum gösterebilir.

Yazar:Betül Şahin

3 YORUMLAR

  1. merhaba, yıllardır var olan sorunuma yeni çıkan bir şampuan derman oldu. Tavsiye ederim . Eczanelerde ve n11 de satılıyor. Labroderm Şampuan a teşekkürler

  2. merhaba…benim yüzümde kızarıklıklar kaşıntı ve kabarmalar olmuştu.doktora gittim seboreik dermatit dedi.kortizonlu krem verdi geçti gibi oldu ama hemen sonra tekrar oluşmaya başladı.kortizonlu ilaçta kullanmak istemiyordum.başladım kremler bitkisel yağlar denemeye fakat ne yapsam geçiremedim.yüzde olunca çok çirkin bir görüntü oluyor.arkadaşım coresatin diye bir kremden bahsetmişti.zaman kaybetmeden hemen gittim aldım.çok memnun kaldım arkadaşlar.hem sarı rengini hem de nemlendiricisini kullanıyorum.hayat kalitem yükseldi.varsa benim gibi bu dertten müzdarip olan kullanmasını öneririm.herkese geçmiş olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here