Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dilin Yapısı ve Özellikleri

0 3.900

Dilin Yapısı ve ÖzellikleriDilin Eşsiz Anatomisi

Her dil parmak izi gibi eşsizdir. Şu anda bireyi tanımlamak için dili biyometrik kimlik doğrulama olarak kullanmak için güvenilir yollar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.
Dil 2,000 ile 10.000 tat tomurcuğuna sahiptir. Mevcut inanışın aksine, dil üzerinde tat tomurcuklarının sadece şekere, tuza veya farklı tatlara özgü olduğu yerler yoktur. Tadil tomurcukları epiglotiste ve boğazın arkasında da bulunur. Dil, papilla adı verilen küçük, pembemsi beyaz yumrular, aslında çok ince saç benzeri projeksiyonlardır.
Ortalama olarak, tat alma tomurcukları ölür ve daha sonra 10 ile 14 günde bir değiştirilir. 10.000′ den fazla tat tomurcuğu olan bazı insanlar vardır ve bunlar süperstar olarak bilinir. Çocuklar ve bebekler yetişkinlerden daha fazla tat tomurcuklarına sahiptir, yanaklarında ve dudaklarında bile bazı tat tomurcukları vardır. Bu, neden yiyecek konusunda çok seçici olduklarını açıklayabilir. Dil çok esnektir ve bu esnekliği oluşturan sekiz iç içe kaslara sahiptir. Dil kasları, vücutta tamamen iskeletten bağımsız olan tek kaslardır. Dil, dikey fibröz doku uzunluğu ile ayrılır. Dildeki kaslar yeme, yutma ve konuşmayı kolaylaştırmak için dili şekillendirir ve asla yorulmaz. Yetişkin bir erkek için dil ortalama 3.3 inç ve dişi için dil ortalama 3,1 inç uzunluğundadır

Sağlıksız Bir Dilin Belirtileri

Sağlıklı dil pembe renktedir, ancak normal bir dilden daha pürüzsüz ise, B12 vitamini, demir veya folik asit gibi bir besin eksikliğine sahip olabilirsiniz. Çok kırmızı bir dil, bir yara veya ateşi gösterebilir. Dilin ağzın içinde de olabilen beyaz lekeler varsa, bu genellikle pamukçuk anlamına gelir. Pamukçuk (mantar enfeksiyonu) kolayca tedavi edilir, ancak doktorunuzdan reçete istemelisiniz. Araştırma sonucu, obstrüktif uyku apnesi olan kişilerin, obez bireylerin daha büyük bir dile sahip oldukları görülür. Sarı dil, genellikle bir tür mide problemini gösterir. Dilinizde ağrı ya da yanma hissi olabilir ve baharatlı ya da asidik yiyecekler genellikle sebebidir.

Ağız Kanserleri

Kanserler ayrıca dili etkileyebilir ve % 90′ ı skuamöz hücreli karsinomlardır. Kanser primer bir lezyonla olabilir veya boğazdan, burun boşluğundan veya başka bir anatomik yapıdan metastaz yapabilir. Kanserlerin yaklaşık olarak % 75’i aşırı alkol tüketimi veya bir tür tütün kullanımı gibi değiştirilebilir davranışlardan kaynaklanmaktadır.

Dilin Yapısı ve ÖzellikleriCoğrafi Dil

Bu durum dilin lezyon veya yamalar ile bir coğrafi görünmesini sağlar. Bu lezyonlar dilin bir bölgesinde iyileşebilir ve başka bir alana gidebilir. Bu iyi huylu migralite glossit olarak da adlandırılan iyi huylu bir durumdur. Tuz, baharat veya hatta tatlılar gibi belirli gıda lezzetlerine karşı hassasiyetleri artırır. Bu belirtiler arasında şunlar olabilir:
– Lezyonların büyüklüğü ve şekli sıklıkla yer değiştirir.
– Düzensiz şekilli lezyon veya yamalar kırmızı, pürüzsüz ve düzensiz şekillidir.
– Bu yamalar dilin üzerinde veya üstünde bulunabilir.
– Bazı durumlarda asidik veya baharatlı yiyeceklerle ilgili ağrı, yanma hissi olabilmektedir.
– İnsanlarda herhangi bir semptom olmayabilir.
– Dil sınırları boyunca açık renkli veya beyaz bir görünüme sahip olabilir.
Belirtiler on gün içinde ortadan kalkmazsa doktorunuzu veya dişçinize görmenizde fayda var. Bu durumun nedeni ailelerde çalışmaya eğilimli olduğu için genetik olabilir. Reçetesiz tedaviler, böyle bir anti-enflamatuar, çinko veya çeşitli ağız durulamaları vardır. Doktor doğrudan dil üzerine uygulanan kortikosteroid merhem reçete edebilir. Ne yazık ki bu bozukluğu olan bazı insanlar fissür diline sahip olabilir ve dilin yüzeyinde daha derin oluklar veya çatlaklar ortaya çıkabilir.

Dil Hakkında İlginç Bilgiler

1. Dil, insan vücudunda iskeletten herhangi bir destek olmadan çalışan tek kas olup, hidrostat olarak bilinir.
2. Dilimiz bizim tat tomurcuklarımızın evidir. Bir büyüteç altına bakıldığında, dil üzerindeyüzlerce binlerce küçük tomurcuk görünecektir. Bu şişlikler papilla olarak bilinir ve tat alma tomurcuklarımızın asıl evidir.
3. Dil, tat tomurcuklarının yaşadığı tek yer değildir. Tat tomurcukları yanaklarımızın, dudakların üzerinde, ağzımızın çatısında ve hatta dilin altında da bulunabilir.
4. Farklı tatları algılamak için dil üzerinde belirli bölümler vardır. Dilin farklı bölümlerinin farklı tatlar algılamasından sorumlu olduğu fikri aslında bir efsanedir. Dilimiz ekşi, tatlı, acı, tuzlu ve umami tadabilir. Umami, aslında bu tada sahip olan kimyasalın monosodyum glutamat olduğunu keşfeden bir Japon bilim adamı tarafından keşfedilen yeni bir tat çeşididir.
6. Dilimiz vücudumuzda tadı algılayan ve beyine tat sinyalleri gönderebilen tek kastır. Her bireysel tat tomurcuğumuz, tat sinyallerini beynimize taşımaktan sorumlu olan yaklaşık 15 yuvaya sahiptir.
6. Dil tüm vücutta en güçlü kastır. Bununla birlikte, aynı zamanda, en hassas kasların biridir.
7. Dil oldukça esnek bir yapıya sahip olup bu esneklik nedeniyle, dil ağzın içindeki yiyecekleri kolayca manipüle edebilir ve ayrıca bir yemekten sonra dişlerimiz için doğal bir temizleyici olarak hareket ettirebilirsiniz.
8. Dilimiz çok özeldir. Kuru ise tadı algılayamaz. Bu, kuru bir dil üzerine bir parça limon koyarsanız, bunun ekşi olduğunu söyleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Dil, tadı sadece nemli tutan tükürük varlığında hissetme kabiliyetini kazanır. Çünkü tat alma tomurcukları, sadece yiyeceklerin molekülleri suda çözüldüğünde tadı algılayabiliyor. Bu, nemli bir diliniz olsa bile, molekülleri suda çözünmeyen herhangi bir şeyin tadını algılayamayacağınız anlamına gelir.
9. Dilin rengi, bir kişinin sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir. İşte sağlıkla ilgili bazı renk göstergeleri: Pembe Dil = İyi Sağlık; Beyaz Dil = Fungal Enfeksiyon ve Sarı Dil = Mide Problemi veya Ateşi.
10. Kadınların erkeklere göre daha kısa dilleri vardır.
11. Dilimizdeki her tat tomurcuğu 50 ile 100 tadı algılayan hücreler arasında bir yere sahiptir. Hiçbir bireysel hücre, birden fazla tadı tatma yeteneğine sahip değildir.
12. Dilin yaklaşık 2/3′ ü görülebilir ve geriye kalan 1/3′ ü görünmez. Görünmeyen kısım boğaza yakındır.
13. Tibet’ te, dilinizi neşeyle başkalarına da yapıştırabilirsiniz. Kaba veya çocukça kabul edilmeyecektir. Bu bir tebriktir.
14. Dil, düşündüğümüzden daha önemlidir. Sadece yemeklerin tadına bakmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda konuşma, tükürme, yutmaya ve öpmeye de yardımcı oluyor.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Facts-About-the-Tongue-You-Might-Not-Know
https://factslegend.org/20-interesting-human-tongue-facts/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku