Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Seçim Barajı Nedir?

0 304

Seçim barajı, seçim zamanlarında kanunlar tarafından belirlenmiş oy miktarlarına göre, meclise hangi partilerin girebileceğini belirleyen bir yöntemdir.

Belirlenen miktarlarda oy alan partiler, seçim barajı sayesinde meclise girmeye hak kazanır. Farklı siyasi görüşü olan parti mensupları, bu sayede bir arada bulunur, fikir alışverişi sağlar, önemli ve sağlıklı kararlar alma yolunda ilerler.

Seçim barajının önemli bir unsuru da belirlenmiş olan baraj oranıdır. Baraj oranı makul düzeyde düzenlenmez ise, ülke yönetiminde çeşitli partiler olamayacağı için, otokratik bir düzen ortaya çıkar. Baraj oranı yüksek olduğu takdirde çoğu parti baraja giremeyeceğinden, halkın mecliste olan temsili de azalmış olur.

secim

Seçim Barajında Degişikler Olacak mı?

Mecliste yerini almak isteyen, ancak seçim barajı engeline takılan birçok parti, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak seçim barajının kaldırılmasını talep etti. Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerde baraj oranlara yüzde 0 ile yüzde 5 arasından değişiklik gösteriyor. Buna karşılık Türkiye seçim barajında uygulanan oy oranı yüzde 10. Seçim barajı kalkacak mı sorusunun yanıtı, henüz netleşen bir durum değil. 2015 yılında yapılacak olan seçimlerde yüzde 10’luk seçim barajının kalkıp, kalkmayacağı partiler açısından merak konusu. Seçime 6 ay gibi kısa bir sürede bu oranda bir değişikliğin yasalar açısından yetişmeyeceği, konuşulan konular arasında.

Seçim barajının tamamen kalkması gibi bir durum henüz olağan olmasa da, önümüzdeki 2015 seçimleri için seçim barajı oranlarında değişiklik yapılabilme olasılığı çok yüksek. Şu an lider olan partinin seçim barajına yönelik çalışmaları yoğunlaştı. Seçim barajı kaça düşecek sorularına yanıt aranırken, bu oranın yüzde 10 oranından yüzde 8 veya 7 ye düşmesi bekleniyor. Eğer oranlar bu şekilde düzenlenirse, yeni seçim döneminden birçok partinin meclise girme umutları da artacak.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.