Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sabiha Gökçen Kimdir?

0 535

Bursa Vilayet Başkâtibi Hafız Mustafa İzzet Bey ile Hayriye Hanımın kızı olan Sabiha Gökçen 22 Mart 1913 tarihinde Bursa’da doğdu.

Anne babasının ölümünün ardından ağabeyi Neşet tarafından büyütüldü. 1925 yılında daha 12 yaşında iken Bursa’ya ziyarete gelen Atatürk’e ulaşmış ve okumak istediğini iletmiştir. Atatürk de ağabeyi Neşet’ten izin alarak çok zor şartlar altında yaşayan Sabiha’yı evlat edinir ve Ankara’ya götürür.

1934 yılında Soyadı Kanunu’nun çıkması ile Atatürk, Sabiha’ya “Gökçen” soy ismini verdi.

6265_sabiha_gokcen_8

Okul Hayatı

Sabiha Gökçen Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde eğitim gördü. 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. 7 erkek öğrenci ile beraber Kırım Rusya’ya gönderildi. Sabiha orada yüksek planörcülük eğitimini tamamladı. 1936 yılında Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girdi. Hava okulunda aldığı özel eğitimden sonra ise askeri pilot oldu.

Eskişehir’de birinci tayyare alayında bir süre staj yaptı. Avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçtu. 1937’de Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı’nın da katıldığı bir tören ile kendisine Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası verildi. Askeri uçuş brövesini 30 Ağustos 1937 tarihinde aldı.

1938 yılında Balkan devletlerinin davetlisi olarak uçağı ile Balkan turu yaptı. Türkiyeye geri dönüşünün arkasından Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na Başöğretmen tayin edildi. 1955’e kadar bu görevini başarı ile devam ettirdi. 1953 ve 1959 yıllarında davet üzerine Amerika’ya giderek Türk toplumunu ve Türk kadınını tanıttı.

Sabiha Gökçenin Havacılık Kariyeri

Yaşamı boyunca yirmi iki değişik hafif bombardıman ile akrobatik uçak ile uçan ve birçok ödülün de sahibidir. 1991 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu Altın Madalyası’nı aldı.

Sabiha Gökçen 1996 yılında havacılık kariyerinin en büyük ödülünü aldı. Kartallar Toplantısının onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava Üssü’ndeki törende ‘dünya tarihine adını yazdıran yirmi havacıdan biri seçildi. Bu ödüle layık görülen ilk ve de tek kadın havacı oldu.

Sabiha Gökçen son uçuşunu 1996 yılında 83 yaşındayken Fransız Pilot Daniel Acton eşliği ile Falcon 2000 uçağı ile yaptı.

Sabiha Gökçen; 88 yaşında, 22 Mart 2001 tarihinde yani doğum gününde Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde öldü.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku