Internette her ne yapıyorsanız yapın belirli bir aşamadan sonra konu arama optimizasyonlarına geliyor. Şu büyük “Arama Motoru Optimizasyonu”. Ben bu kelimeyi her duyduğumda kendi çarkında ve kendi yerinde sayan bir hamster gibi hissediyorum.İnsanın doğası gereği ürettiği ürünün herkes tarafından kulanılmasını, herkes tarafından ulaşılabilir olmasını istiyor. İnsani olan bu talebe kimsenin pek yorumda bulunacağını zannetmiyorum. Ama çok fazla abartıldığını ve sunulan üründen daha önemli görüldüğünü düşünüyorum. Ya da bu mantık matematik dışında bir mantık.

Google gibi bir sistem düşünün. Tek amacı insanı modellemek olan teknolojik bir sistem. Bir insan acaba “nasıl arama yapar”, doğru sonucu nasıl gösterebilirim diye sürekli kendini geliştirmeye çalışan bir yapı. Bunun karşısında [https://www.google.com]Google bunu nasıl birinci sıraya çıkartır diyen bizler… Acaba kendi kuyruğumuzu mu kovalıyoruz.Bunlar işin teknik kısımları gibi görülebilir. Ama ortaya okunamayacak makaleler çıkmaya başlayınca ve bu makaleler aranılan kelimenin ilk sıralarına kadar ulaştığını görünce insanlık için küçük benim için rahatlatıcı bu yazıyı yazma ihtiyacı doğdu. Artık makale okuyamıyorum. Korkuyorum ki, kendi yazdıklarım da bozulacak.

Şu zamanda herkesin bir blogu, bir websitesi, fenomen olduğu bir sosyal platformu var. Hepimiz sol şeritte hızlı yaşıyoruz. Herkesin derdi de SEO. Bu sebepten çok büyük bir meslek grubu varoldu. Bir kelime için binlerce dolar talep eden bir piyasamız oldu. Bu kadar büyütülmesi internette yakın bir gelecekte depremler olacağının işareti olsa gerek. Çünkü araçlar, amaçların önüne geçtiyse değişim zamanı yaklaşıyor demektir.

Olayın bütününe baktığınızda birden çok tezat durumla da karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunlardan bir tanesi okumayı pek sevmeyen bir toplumuz ama nedense yazarak yukarılara çıkmayı amaçlıyoruz. Bunu yaparken de işin sadece matematik kısmını görüyoruz. Makale 300 kelime olsun, ilk paragrafda 2 kere, gelişme bölümünde 1 kere geçsin. Daha bir çok örnek… Sonra bu kelimeler kendi branşı olmayan biri tarafından yazılarak yerleştiriliyor. Daha doğrusu serpiştiriliyor. Binlerce kez okunan ama anlamca değeri olmayan data çöplükleri!

Peki tüm hata bizde mi? Google’da hiç hata yok mu? Olmaz olur mu?

Google veri ve bilgi arasındaki farkı bilmiyor. Bunu çözebilmesi de çok kolay görünmüyor. Veri’nin bilgiye dönüşebilmesi için işlenmesi gerekiyor. Analiz edilmesi gerekiyor. Veri bilginin yapı taşıdır ama bilgi değildir. Ama Google içinse çoğunluk ne diyorsa doğru o dur. Bunun kanıtını geçmişde anlamsız bir kelimeyi sadece manipülasyonla Google seçeneklerine sokmuş biri olarak söyleyebilirim.

Şu ana kadar da yazılandan da anlaşılacağı üzere herşeyin doğal ilerleyişinin daha uzun soluklu olacağını düşünenlerdenim. Herşeyi doğal yapın. Herşeyi kalite için yapın. Zaman içinde optimizasyonlar için boğuşanlardan öne geçiceğinize emin olabilirsiniz.

Not :

Backlink’e ihtiyacım olmadığı için bu makale de Google’a backlink vererek Google’ın kendi üzerinde daha üst sıralara çıkmasını sağladım. Motorun optimizasyonu, kendi üzerinde olur. Belki sonraki yazılarımda kendi alanımda bir şeyler yazabilirim.

 

Yazar:Soner Sag

 

Editör : Suna Korkmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here