Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Japonya’da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer

0 242

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik YerJaponya, Pasifik Okyanusu’ndaki 6.852 adadan ve 43 farklı idari bölgeden oluşur. Japonya’da görmek ve yapmak için çok sayıda şey bulunmaktadır. Muhtemelen bunların hepsini tek bir ziyarette yapamazsınız. “Doğan güneşin ülkesi”ne bir gezi planlıyorsanız, yazımızdaki turizm merkezlerini ziyaret etmeyi unutmayın.

10. Sıcak Bahar Otelleri

Dinlendirici bir tatil geçirmek istiyorsanız, Japonya’daki harika sıcak kaplıca otellerinde rezervasyon yaptırmayı düşünmelisiniz. Japon adaları volkanik bir bölge üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle ülke genelinde 27.000’den fazla kaplıca vardır. Japon kaplıcaları şifa verici özellikleri ile ünlüdür. Hatta bazıları suların cildi temizlediğini ve yaşlanmayı geciktirdiğini iddia etmektedir. Hem modern hem de geleneksel tarzda oteller arasından seçim yapabilirsiniz. Japonya’da nereye gittiğinizin, hangi bölgesinde olduğunuzun bir önemi yok, bulunduğunuz bölgede mutlaka bir sıcak bahar otellerinden bulabilirsiniz.

Aklınızda tutmanız gereken en önemli nokta ise bu kaplıcalara tamamen çıplak girme geleneğidir. Eğer yabancı insanlarla aynı havuzda bulunmak istemiyorsanız biraz daha fazla para ödeyip kendinize özel havuzlarda vakit geçirebilirsiniz.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer9. Fuji Dağı

Açık havayı seviyorsanız, 12.388 metre uzunluktaki Fuji dağına tırmanmayı deneyebilirsiniz. Tırmanma parkurları, dağın tepesinde çok soğuk olmasından ötürü Fuji dağına tırmanmak, Temmuz’dan Eylül’e kadar açıktır. Sadece bir günlüğüne orada olacaksanız, gidiş dönüş süresi 12 saat süren 5. istasyona tırmanabilirsiniz.

Eğer maceraperest biriyseniz, dağın zirvesine yakın konaklama yerlerinde kalabilir ve böylece diğer dağ tırmanıcılarıyla birlikte gündoğumunu izleyebilirsiniz. Sadece bunu yapabilmek için Fuji dağının zirvesine 24 saatte çıkıldığını unutmamalısınız. Zirve yolculuğunu yapabileceğinizden emin değilseniz, yakın noktalardan fotoğraflar çekebilirsiniz. Fuji dağının fotoğraflarını, yıl boyunca açık olan Gotemba şehrindeki Gotemba Barış Parkı’ndan çekebilirsiniz.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer8. Tokyo DisneySea

Tokyo, Disneyland tema parkına sahip dünyanın birçok şehrinden birisidir. 2001’de Tokyo’da açılan ve Tokyo DisneySea olarak adlandırılan tamamen yeni bir Disneyland temalı bir parktır. Adından da anlaşılacağı gibi, parkta bir su teması var ve yaz boyunca ziyaret etmek için mükemmel bir yer olmasını sağlayan bol miktarda su aktivitesi bulunmaktadır. The Little Mermaid, Finding Nemo ve 20.000 Leagues Under the Sea gibi Disney’in su temalı filmlerinin çoğunun yanı sıra The Terror of Tower gibi bazı yeniden canlandırılmış favorileri de bulunmaktadır.
Ayrıca “The Arabian Coast” adlı Aladdin’e adanmış olan ve Agrabah şehrinde dolaşıyormuş gibi hissedeceğiniz bir alan da bulunmaktadır. Gezintilerin yanı sıra, parkın konaklama alanları inanılmaz derecede güzeldir. Birçok kişi Tokyo DisneySea’yı “dünyanın en iyi tema parkı” olarak adlandırmaktadır.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer7. Akihabara ve Harajuku

Tokyo’da çok vakit geçirecekseniz, Akihabara ve Harajuku şehirdeki en iyi alışveriş bölgeleridir. Akihabara bir anime fanının hayallerinin gerçek olacağı bir yerdir. Sokaklar, animasyon filmlerin canlandırıldığı, anime figürler ve elektronikle dolu büyük mağazalarla kaplıdır. Anime hayranlarının, hayranı oldukları karakterin kıyafetlerini, kostümünü giyerek yürüdüklerini görmek tamamen normaldir.

Anime ile ilgilenmeyenler için moda bölgesi olan Harajuku, dünyanın başka yerinde bulamayacağınız kıyafetleri satın almak için mükemmel bir yerdir. İleri teknoloji markaları ve ikinci el giyim ve aksesuar satan tasarruf mağazaları ile doludur. Tokyo’nun bu bölümlerinin her ikisinde de canlı konser performansları ve temalı kafeler gibi birçok eğlence seçeneği bulunmaktadır. Satışların fazla olması için mağazalardan birçoğu vergiden muaf alışveriş yapmanızı sağlar.

6. Tokyo Kulesi ve SkyTree

Japonya’daki en ünlü turistik mekanlardan birisi, 1950’lerde TV yayınları için bir anten olarak inşa edilen Tokyo Kulesi’dir. Tasarımı, Fransa‘daki Eyfel Kulesi’nden esinlenilmiş ve hatta Eyfel Kulesi gibi geceleri ışıklandırılmıştır. Turistler, kulede her gün en üstteki gözlem güvertesine tırmanır. Ancak, Tokyo Kulesi şehrin en yüksek noktası değildir.

Tokyo’daki en yüksek kuleye SkyTree adı verilmiştir. Her iki kulede de Tokyo’nun inanılmaz kuşbakışı görünümünü tadabilirsiniz. Ayrıca SkyTree’de alışveriş merkezi ve akvaryum da bulunmaktadır. Bu binaların her ikisine de biletlerin pahalı olabileceğini ve sıraların inanılmaz uzun olduğunu unutmayın. Sıraya girmeden Tokyo Kulesi’ni harika bir şekilde görmek isterseniz Shiba Park’ı ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer5. Matsumoto Kalesi

Alışveriş ve eğlence parkları eğlenceli olabilir, ancak belki tarih meraklıları için biraz daha geleneksel yerleri ziyaret etmek isteyebilir. Matsumoto Kalesi, Japonya’daki halen ayakta olan kalelerden birisidir. 1500’lü yıllarda inşa edilmiş ve yaşamı boyunca 23 farklı feodal lorda ev sahipliği yapmıştır.

Bahar ayları bu kaleyi ziyaret etmek için en popüler zamanlardan birisidir. Çünkü kaleyi çevreleyen kiraz çiçekleri tam açmış olacaktır. Kalenin iç kısmı, savaşlarda kullanılan silahları sergileyen bir müzeye dönüştürülmüştür.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer4. Kedi (Cat) Adası

Kedileri seven biri iseniz, Tashirojima adındaki küçük Japon adasına feribotla gitmeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. Adanın sadece 1.8 km uzunluğunda olduğu ve son on yılda nüfusun kabaca 1.000 kişiden 85’e düştüğü belirtilmiştir. Adada yaşayan baskın türlerin sayısı 100’den fazla olan başıboş kedilerdir. Açıkçası, bu yüzden “Cat Adası” lakabını kazanmıştır.

Yerliler kedilerin iyi bir şans getirdiğine inanıyorlar, hatta bu nedenle bir kedi tapınağı bile bulunmaktadır. Adadaki herkes kedilere bakmak için ortak bir sorumluluk alır, bu nedenle Tashirojima’nın köpeklere izin verilmeyen çok sıkı bir politikaya sahip olması şaşırtıcı değildir.

3. Mevsimlik Festivaller

İlkbaharda veya yaz aylarında Tokyo’yu ziyaret ederseniz, Ueno Park’tan bir yürüyüşe çıkmayı unutmayın. Nisan ayında 1000’den fazla kiraz çiçeği ağacı tam olarak bir hafta boyunca açmış olmaktadır. Japon halkının dışarıya çıkarak kiraz çiçeklerini koklamak için binlerce yıllık geleneği olan “Hanami” ile çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Uzun bir yürüyüşün ardından acıkırsanız, yiyecek ve içecek satan satıcıların bol olduğu yerlerde veya bir piknik ile öğle yemeği yiyebilirsiniz. Yaz aylarında, insanların “yukata” adı verilen sıradan bir Japon kimonosu giydikleri festivalleri bulabilirsiniz. Bu festivallerde, oyunlar, canlı performanslar, hediyelik eşyalar ve tonlarca yemek bulunmaktadır.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer2. Ghibli Müzesi

Hayao Miyazaki’nin yönettiği Spirited Away veya My Neighbor Totoro gibi hareketli filmleri izlerken büyüdüyseniz, Ghibli Müzesi’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Müze, Tokyo’nun güzel Inokashira Parkı’nın içindedir. Miyazaki, müzeyi bilinçli bir şekilde doğayla etkileşime girmeye teşvik etmek için tasarlamıştır.

Müzenin hem içinde hem de dışında, çocukların oynayabileceği yerler bulunmaktadır ve yetişkin insanlar, birlikte büyüdükleri filmlerin yaratılışına bir sahne arkasından bakmaktan memnuniyet duyacaklardır. Bu müzenin çok popüler olduğunu ve biletlerini en az bir ay önceden almanız gerektiğini unutmayın.

Japonya'da Görmeniz Gereken 10 Harika Turistik Yer1. Fushiri İnari Tapınağı

Japonya’da ziyaret edilecek en ikonik yerlerden biri, Güney Kyoto’daki Fushimi Inari tapınağıdır. Shinto dininde, Inari pirincin tanrısı olarak bilinmektedir ve tilkileri peygamberleri olarak kullandığı söylenmektedir. Fushimi Inari’nin en çarpıcı ve ikonik kısmı ziyaretçileri Inari Dağı’nın zirvesine yönlendiren binlerce kırmızı kapılarıdır.

Tüm kapılardan geçmek 2 ila 3 saat sürebilmektedir, ancak çeşitli tilki heykellerini durup izleyecek ve yol boyunca yemek yiyecek birçok yer olduğundan daha fazla sürebilmektedir. Eğer dağın tepesine kadar yol kat ederseniz, başka hiçbir yerde bulamadığınız çarpıcı Kyoto manzaraları ile ödüllendirileceksiniz.

Kaynakça:
http://www.toptenz.net/10-must-see-tourist-attractions-japan.php

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.