Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bazı Yemeklere Duyulan Aşırı İstek Ne Anlama Gelmektedir?

0 9.718

Bir yiyeceğe duyulan istek sizi çıldırtacak kadar yoğun oluyor mu? Yemek isteği kontrol edilemez olduğunda, bu durum genellikle vücudunuzdaki bazı eksikliklerin bir sonucudur. Bu isteğin ne anlama geliyor olabileceğini anlamak için okumaya devam edin.

5941_carb-bread

Bir toplantının ortasında birden bire ortaya çıkan bir dilim çikolatalı kek için ani bir dürtü ya da açlık hissettiniz mi? Bazen bu istek o kadar yoğun olur ki dikkatinizi kaybeder ve sadece bu isteğe odaklanırsınız. O çikolatalı keke hemen ihtiyacınız var! Hiç buna benzer ya da başka bir gıda hakkında böyle bir olay yaşadınız mı?

Basitçe söylemek gerekirse bir gıdaya karşı dayanılmaz bir istek oluşur. Bu istek vücudunuzun size vücuttaki bir maddenin eksikliğini anlatma yolu olabilir. Bu istekler gebelik yada adet dönemleri gibi hormonal değişimlerin olduğu, metabolik ya da psikolojik değişimler sırasında veya adrenal bezlerin düzgün çalışmaması gibi durumlarda tetiklenebilir. Psikolojik faktörler de gıda isteğinin tetiklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Stres veya sıkıntı duyguları da belirli bir gıdayı tüketmek için arzu yaratabilir.

Hiç yemek isteğinizin açlıktan başka bir şey ifade edebileceğini düşündünüz mü? Bazı ortak yiyecek arzuları ve anlamları aşağıda verilmiştir.

-Çikolata veya Şekerlemeler:

Çikolata özlemi magnezyum eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Magnezyum vücudumuzda yaklaşık 300 enzim reaksiyonunda gerekli olan bir unsurdur. Zihni dinlendirdiği ve sinirlerinizi yatıştırdığı bilinmektedir. Çikolata magnezyum için iyi bir kaynaktır bu nedenle çikolataya duyulan arzu magnezyum açığını gösteriyor olabilir. Çikolata ayrıca kişiyi mutlu hissettiren ve esenlik hissini arttıran beyinde serotonin ve endorfin seviyelerini yükselten kimyasallar içerir. Dolayısıyla çikolata ruh iyileştiricisi olarak kabul edilebilir.

5941_sweet-choco

Tatlı isteği ise düşük şeker düzeylerini veya vücut içinde krom, kükürt, fosfor, karbon ya da triptofan eksikliği olduğunu gösteriyor olabilir. Ancak kendinize enerji vermek ya da modunuzu iyileştirmek için de tatlı istiyor olabilirsiniz. Rafine şeker vücut tarafından anında emildiğinden tatlı yemek enerji seviyesini hemen arttıracaktır.

Çikolata isteğini azaltmak için beslenmenize fındık, kabak çekirdeği, tam tahıllı ekmek, fasulye, ıspanak, kahverengi pirinç eklemeniz faydalı olabilir. Taze meyve, brokoli ya da fındık yemek de tatlı isteğini azaltmaya yardımcı olabilir.

-Tuzlu ve İşlenmiş Gıdalar:

Canınız patlamış mısır, cips, patates kızartması mı çekiyor? Bu vücudunuzdaki olası bir sodyum eksikliğini gösteren tuz isteğine işaret ediyor olabilir. Egzersize bağlı vücudun susuz kalması ya da stresli bir durum vücudun tuz isteğini arttırabilir. Koyu idrar rengi de vücudun susuz kaldığını göstermektedir. Bazen adrenal yorgunluk ya da tükenmiş çinko düzeyleri de tuzlu gıda isteğine neden olabilir.

Tuzlu isteğini azaltmak için beslenmenize kereviz, ıspanak, salatalık, balık ve çiğ sebzeler ekleyin ve her gün yaklaşık 8-10 bardak su için.

-Acı ve Baharatlı Gıdalar:

Canınız baharatlı yiyecekler mi istiyor? Vücut bazı durumlarda terleyip vücut ısısını düşürmek için baharatlı ya da acı yiyecekler istemektedir. Baharatlı yiyecek arzusu aynı zamanda çinko ya da kükürt eksikliğini veya tiroid dengesizliğini gösterebilir. Eğer boğaz ağrısı ya da soğuk algınlığından muzdarip iseniz, acı ve baharatlı yiyecekler arzu edebilirsiniz.

5941_hot-spicy

Acı ve baharat isteğini azaltmak için beslenmenize kırmızı et, deniz ürünleri, sarımsak, yapraklı sebzeler ve kök sebzeleri dahil etmeniz gerekir.

-Et ve Yumurta:

Gözleriniz iştahla barbeküye mi bakıyor? Tek düşünebildiğiniz şey protein açısından zengin gıdalar ise, bu B vitamini, karnitin, magnezyum, folat ve demir eksikliğini gösteriyor olabilir. Bu durum aynı zamanda kan şekeri dengesizliğini de gösterebilir. Ayrıca yakın zamanda et yemeği bıraktıysanız ya da sıkı bir diyet yapıyorsanız, psikolojik olarak da et ürünleri tüketmek istiyor olabilirsiniz.

Vücudunuzun proteinlere ihtiyacı var dolayısıyla beslenmenize et ürünlerini dahil etmeniz gerekir. Ayrıca bol miktarda yeşil ve tatlı olmayan sebzeleri tüketmeniz gerekmektedir.

-Karbonhidratlar ve Ekmek:

Ekmek, makarna ve karbonhidrat açısından zengin gıdalara duyulan istek yüksek insülin seviyesi veya düşük kan şekeri seviyelerinden kaynaklanabilir. Vücuttaki düşük karbonhidrat seviyeleri depresif ruh haline ya da ruh halinde değişimlere neden olabilir. Sakkaritler ruh halimizi düzelten serotonin düzeyini yükseltmektedir. Bu istek aynı zamanda tiroid bezinin yanlış işleyişinin de bir göstergesi olabilir.

İsteğinizi bastırmak ve vücudun ihtiyacını karşılamak için etin yağsız kısımları, tavuk, balık ve yumurta yemelisiniz.

-Buz ya da Soğuk Gazlı İçecekler:

Ardı ardına soda yada gazlı içecekler içiyorsanız, bu durum kalsiyum eksikliği bir göstergesi olabilir. Vücutta kalsiyum düzeyleri tükenmiş ve vücudunuz bunları yerine getirmek istiyor olabilir. Diğer soğuk içecekler için şiddetli bir istek ayrıca manganez eksikliği gösterebilir. Buza karşı şiddetli istek ise vücuttaki düşük hemoglobin veya demir anlamına gelebilir.

İsteği azaltmak için ıspanak, lahana, brokoli, pancarın yanı sıra bakliyat ve susam gibi sebzeler yemeniz gereklidir. Ayrıca yoğurt ve süt gibi süt ürünleri de tüketebilirsiniz.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku