Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

5 238
SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Asıl olarak adı arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, Web sitelerinin arama motorlarında çok daha iyi bir performans gösterilmesi için yapılan çalışmaların hepsine verilen isimdir. Aynı zamanda da arama motoru optimizasyonunun İngilizce karşılığı ise de Search Engine Optimization’dur.

Bu kelime uzun bir kelime olduğu için bunu kısaltılmış olarak kullanılmaktadır.

Web sitesinin de arama motor sayfasındaki sonuçlara da SERP adı verilmektedir. Serp sayesinde daha iyi ve düzenli sıralamalar elde edilmektedir. SEO sayesinde de web sitesinin performansını maksimuma taşıyarak daha fazla ziyaretçi kitlesine ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.

 Nedir, Ne Demektir?

 Web sitelerindeki trafiği arttırmak için çeşitli düzenlemeler, teknikler ve stratejiler belirler ve bunları içermektedir. Arama motorlarındaki trafik ifadesi organik olarak da bilinir. Bu geliştirmeler sayesinde ziyaretçiler sitelere daha fazla sıklıkla girmektedir. Web sitesinin çok fazla kitleye ulaşmasını istiyorsanız öncelikle bilinmesi gereken şey: Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını öğrenmek olmalıdır. Nasıl optimize edildiğini ve nasıl öne çıkması gerektiğini araştırmalı ve bilmelisiniz. İşte Web sitesi sahipleri bunları çok iyi bilir ve uygularsa başarısız olma ihtimalleri olmaz.

 Peki, Arama motorları nasıl çalıştırılır?

 Serp’te çıkan sonuçlara göre öncelikle arama motoru ilk olarak üç şeye bakar, bunlar; alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirmedir. Bu sinyalleri alındığı zaman site oldukça rahat bir şekilde optimize olacaktır. Google çok kaliteli bir arama motorudur kuşkusuz olarak. Google bu zamanlara kolay gelmemiştir. Kullanıcılarına her daim kaliteli bir deneyim yaşatmıştır. İşte site sahipleri Google’a kaliteli bir deneyim yaşatırsa bunun ödülünü de almış olurlar.

 Kaliteli deneyim yaşatmak nedir peki? Oldukça kaliteli içerik üretmek, kurallara uygun bir şekilde optimize etmek, ziyaretçiler için çalışıp asıl onlara önem vermektir. Google her yıl düzenli olarak algoritmalarında değişiklikleri yapmaktadır. Bunun sebebi ziyaret eden kullanıcılara daha fazla sonuç sunabilmektir. Ve şu çok önemli bir husustur ki arama motorları her zaman en uygun ve kaliteli bağlantıları vermek için çabalarlar.

 Arama Motorlarında Önemli Hususlar

 Öncelik olarak site sahipleri kendilerine ulaşan kitleyi belirleyip sonrasında da ne tür arama yaptıklarını belirlemeleri gerekir. Neyi optimize ettikleri de önemli bir ayrıntıdır. Ve şu üç şey olmazsa olmazdır:

 -Sıklık, rekabet ve alakadır.

Site İçi Optimizasyon

SEO’nun iki önemli parçası bulunur. Bunlar site içe ve dışı optimizasyonlardır. Site içi optimizasyonda adı üzerinde olduğu gibi site içerisindeki içeriklerin kalitesi, anahtar kelimelerin doğru bir şekilde seçilmesi, güncel içeriklerin paylaşılması, direk arama ve yorumlara verilen cevaplar büyük önem taşıyor. İçerik kısmı ile birlikte sitenin teknik yapısı; taranabilir olması, kopya içerik olmaması, mobil uyumlu bir site olması, web site hızı, URL yapısı, SSL sertifikasının olması gibi konular da son derece önem arz eder. Bunlarla birlikte site için optimizasyonda sayfa başlıkları ve açıklamaları, H etiketleri de önemlidir. Eğer sitenizin site içi optimizasyonunu merak ediyorsanız CRM Medya SEO Analizi konusunda destek alabilir ve sitenizi geliştirebilirsiniz.

Site Dışı Optimizasyon

SEO çalışmalarında site içi kadar site dışı optimizasyon da son derece önemlidir. Genel olarak arama motorlarında yükselebilmek için site haricinde yapılan çalışmalar bu alana girer. Site dışı optimizasyon kapsamında sitenizin güvenilir, otorite sahibi olması, iyi bir geçmişe sahip olması, kaliteli sitelerden link alımı (backlink), sitenize yönlendirme yapan sosyal medya kanallarının olması gibi noktalara dikkat ederek web sitenizin site dışı optimizasyonunu geliştirebilir, çok daha organik kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
5 Yorumlar
 1. Kuvaç diyor

  Makalede çok sayıda imlâ hatası ve anlam bozukluğu içeren cümleler var. Anlatım bozuk vs. Seo hakkında anlattıklarınıza katılıyorum ancak makaleniz seo uyumunu sağlayamıyor.

 2. webdegezer diyor

  Mutlaka site içi optimizasyonu tamamlayıp ondan sonra site dışı çalışmalara geçilmeli. Seo’da başarılı olmak için pek çok faktör var şüphesiz. Ancak bence en önemlileri; kullanıcı dostu, kaliteli içeriklerle dolu bir site ve çok sayıda (nitelikli) backlink.

 3. seo agency diyor

  Google SEO‘da taranan anahtar kelimelere göre web siteniz her zaman Google’la en üst sıralarda yer alabiliyor. Google SEO her geçen zaman süresi zarfında popülerliğini arttırmakta. Google Search Engine Optimization olarak bilinen açılım, Türkçe olarak kelime arama motoru optimizasyonu olarak bilinmekte. Google SEO ve kelime arama motorlarını kullanarak arama yapan kullanıcılar, web sitelerini ziyaret ederek bulunabilmenizi sağlamakta.

 4. Hekim Bilgisi diyor

  Seo çalışması kısaca google’da ilk sıralara çıkmamızı sağlıyor anlıyorum. Peki istediğimiz her kelimede bu mümkün mü? Nasıl bir süreç işleniyor acaba?

  1. Musa diyor

   İstediğin her kelimede Googlede üst sırada olmak neredeyse imkansız. Eğer ki aranma hacmi yüksek bir kelimeyse ilk sırada çıkmak için Binlerce TL para ödemeniz gerekebilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku