Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Backlink Stratejisi: Sitenizin Sıralamasını Yükseltin

4 769

Anahtar kelime analizleri, sayfa içi optimizasyon ve backlink elde etmek SEO çalışmalarının temelini oluşturur. Birini diğerleri olmadan yapmak web sitesini sıralama ve popülerlik açısından başarıya ulaştırmaz.

Backlink, bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Bir Web Sitesi A Web Sitesi B’ye köprü oluşturduğunda, Web Sitesi B Web Sitesi A’dan backlink almış olmaktadır. Backlinkler, kullanıcıların siteden siteye gezinmesine ve yeni içerikler keşfetmesine zemin hazırlar.

Backlinkler Google’ın belirli sorgular için hangi sayfaların daha uygun olduğunu anlamasına yardımcı oldukları için arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıdır. Backlink, sıralamalar üzerinde doğrudan etkilidir. Google’da ilk sayfada çıkmak isteyen her site tartışmasız backlink almak zorundadır. Dolayısıyla backlink, bir web sitesinin niteliklerini ortaya koyan sosyal medya sinyalleri, web sitesi indirme hızı, alan adı yaşı, web sitesi mimarisi, içerik kalitesi gibi faktörlerden daha etkili bir araçtır.

Backlink ve Arama Motoru Sıralaması

Arama motorları, backlinki bir sıralama sinyali olarak kullanmaktadır. Bunun nedeni, backlinklerin web sitesinin kullanıcılar arasında ne kadar popüler olduğunun bir göstergesi olarak görülmesidir. Bu yüzden yüksek kaliteli backlinkler, bir sitenin arama motoru sonuçlarında sıralamasını üst sıraya taşımaktadır.

Kullanıcıları bir web sitesine yönlendiren backlinkler, arama motorlarına o sitenin içeriğinin değerli olduğunu ima eder. Dolayısıyla arama motorları, backlinke değer atfederler ve hedef siteyi ödüllendirdiğini varsayarlar. Çok fazla ödül ya da oy toplayan bir sitenin iyi bir site olduğu düşünülür.

Backlinkin önemini ilk fark eden arama motoru Google olmuştur. Google 1998’de web sayfalarını popülerliğine göre sıralamak için o güne kadar görülmemiş bir algoritma kullandı. Buna göre bir sayfaya verilen link ne kadar çok olursa, sayfanın daha üst sıralara yükselme şansı da o kadar yükselmektedir. Bunun temel mantığı başkalarının sizin hakkınızda söylediklerinin, kendiniz hakkında söylediğiniz her şeyden daha güvenilir olmasıdır. Google, sayfalarınıza işaret eden backlinkleri tarayarak başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü rapor eder.

Google’ın PageRank algoritması, web sayfalarını backlinklerin sayısına ve kalitesine göre sıralar. Ancak günümüzde, sadece backlink miktarı bir web sitesinin konumunu yansıtması açısından yeterli görülmemektedir. Google’ın Penguin algoritması gibi filtreler, backlinklerin kalitesini doğrulamak ve yapay çoğalmalarını sınırlamak için geliştirilmiştir. Dolayısıyla kaliteli backlinklere sahip siteler arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralanmaktadır. Nitelikli bir adet backlink, yüzlerce düşük kaliteli backlinkden daha etkili olabilir.

Google sıralamasındaki en önemli faktörlerden biri olmaya devam etse de son birkaç yılda geri bağlantılarla backlinklerle ilgili çok şeyin değiştiği görülmektedir. Penguin algoritması kullanıma sunulduğundan bu yana backlinklerin sayısından ziyade kalitesi dikkate alınmaktadır. Bu yüzden web sitesinin daha hızlı keşfedilmesi ve arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmesi, yetkili ve ilgili sitelerden link almasıyla mümkün kılınmaktadır.

Backlink Türleri

Nofollow ve dofollow backling olmak üzere iki temel backlink türü vardır. Arama motorları web’i dofollow bağlantıları aracılığıyla tararlar ve böylece kimin kime bağlandığını görmüş olurlar. Google ve diğer arama motorları, kendisine nofollow etiketi eklenmiş bağlantıları dikkate almaz. Bu yüzden, nofollow etiketine sahip bağlantılar tam anlamıyla güvenilmeyen backlink türüdür.

Backlink Almanın Avantajları

Yukarıda geniş bir biçimde bahsedildiği gibi backlinkler web sitelerinin Google sıralamasını yükseltir. Backling oluşturmak başka amaçlar için de kullanılabilir. Aramada görünürlüğü artırmanın ötesinde backling, çeşitli pazarlama avantajları da sağlamaktadır.

1. Yönlendirme Trafiği

Backlink’in en büyük faydalarından biri, yönlendirme trafiği almanıza yardımcı olmasıdır. Arama motorları çevrimiçi trafiğin bir bölümünü yönlendirmektedir. Ancak bir gönderiyi okuyan kişi, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitenize backlink yapan gönderi bağlantısını gönüllü olarak tıklayabilir. Böylece sizin sitenize arama motorunda arama yapmadan ulaşmış olur. Popüler bir siteye yerleştirilmiş bir bağlantı, web sitenize uzun yıllar trafik çekmeye devam edebilir.

2. Marka Bilinirliği

Backlinkler, web sitenizin ziyaret edilmeye veya içeriklerinizin okunmaya değer olduğuna dair bir onaylama sembolüdür. Saygın web siteleri okuyucularını sitenize yönlendirmesi, insanların içeriğinizi keşfetmelerine yardımcı olacaktır. İtibarlı sitelerin sizin hakkınızdaki yorumları, markanızın bilinirliği ve tanınırlığına katkı sağlayacaktır.

3. Otorite

Coca Cola şirketinin web sitesinden backlink almayı mı yoksa rastgele bir web sitesinden backlink almayı mı tercih edersiniz? Görünüşe bakılırsa, Google da aynı şeyi düşünüyor. Bir web sitesinin itibarı veya bilinirliği Domain Authority (domain otoritesi) olarak adlandırılır. Esasen, bir site ne kadar fazla itibara veya otoriteye sahipse, bir bağlantı yoluyla da sitenize o kadar fazla itibar ve otorite sağlayabilir.

Ünlü markalara ait olan ya da domain otoritesi yüksek olan bir web sitede yer alan bir bağlantı hem arama motorları tarafından hem de kullanıcılar tarafından bir güven unsuru olarak görülür. Tanınmış bloglarda veya haber sitelerinde sitenizden bahsedilmesi, ziyaretçileri etkileyecek ve ürünlerinize olan güveni artıracaktır. Bu backlinkleri almak ya da bu linklere ulaşmak çok da zor. Ancak buna değer.

Bununla beraber unutulmaması gereken bir nokta var: İtibarı yüksek bir site de olsa, aynı web sitesinden üst üste bağlantı gelmesi getirileri azaltmaktadır. 10 farklı web sitesinden 10 bağlantı almak, aynı web sitesinden 100 bağlantı almaktan daha iyidir.

4. İlişkiler Kurmak

Backlink yeni ilişkilerin kapısını aralamaktadır. Görünürlük ve takipçi kazanmak için, backlink etkili bir yoldur.

5. Terfi

Backlink daha fazla backlinki kendine çeker. İlgi gören ve itibarı olan sitelerde kaliteli backlinkiniz varsa, bu siteleri ziyaret edenlerin de sizin hakkınızda yazması ve kendi sitelerinde sizinle bağlantı kurması muhtemeldir. Sizin backlink vermeniz ise karşı tarafın ilgisini çekecek ve onun da size backlink vermesine yol açacaktır.

Backlink Alma Yöntemleri

Backlink tesadüfen de gelebilir. Tesadüfen backlink almak sık rastlanan bir durum değildir. Sitenizin tanınırlığı ve içeriklerinizin niteliği yüksekse backlink alma şansınız az da olsa var. Bunun yanında, gelen backlink’in etki alanı otoritesi sıralaması düşük bir siteden gelmesi de pek bir işe yaramaz.

Web sitesinin herhangi bir sayfasına bu tür referansların farklı türlerini almak için bir yol var mı? Evet, çok sayıda yöntem var.

1. Muhabirlere veya Blogculara Ulaşmak

Otorite haber sitelerinden ve bloglardan geri bağlantılar oluşturmanız kolay bir iş değildir. Yapabileceğiniz tek şey onlara ulaşmak ve onları ikna etmektir. Bu arada “Help a Reporter Out” programını kullanarak bilgi kaynaklarına ihtiyaç duyan sitelere veya blog yazarları ve gazetecilere ulaşabilirsiniz. Help a Reporter Out (HARO)’nun web sitesinden ‘I am a Source’ butonuna tıklayarak yönergeleri izlerseniz backlink alabileceğiniz sitelerle temas kurabilirsiniz.

2. Bozuk Bağlantıları Düzeltme

İtibarı yüksek olan sitelerde çalışmayan bağlantı keşfederseniz, siteyi haberdar edersiniz ve kendi içeriğinizi sunarsınız. Kırık bağlantı yerine kendi sitenizin adresini önererek backlink alma fırsatını yakalamış olursunuz. Screaming Frog SEO Spider programıyla hedeflediğiniz siteyi tarayabilir ve bu sitedeki ölü bağlantıların bir listesini elde edebilirsiniz.

3. Misafir Gönderi Yayınlatmak

Gönderilerinizi kabul edecek otorite bir site bulursanız içerik kısmında veya yazar biyografinizde kendi web sitenize backlink verebilirsiniz. Diğer popüler web sitelerinde makaleler yayınlamakla sitenize dikkat çekecek ve daha fazla gösterim kazanacaksınız. Kendi web sitenizde nitelikli içerikler sunuyorsanız, çoğu site size bir bağlantı vermekte tereddüt etmeyecektir.

4. Backlink Almayı Kolaylaştıran İçerikler Paylaşmak

Aşağıdaki içerik biçimlerinin çok sayıda backlink oluşturma eğiliminde olduğu bilinmektedir:

 • Bilginin görsel sunulduğu içerikler
 • Nedir, Nasıl Yapılır, Neden Gönderileri
 • Videolar

5. Nihai (Kapsamlı) Kılavuz Biçiminde İçerik

Konu hakkında bilinmesi gereken her şeyi ele alan kılavuzlar bir çırpıda tüm bilgiyi kullanıcıya sunmaktadır. Bu tarz sunumlar yaygın olarak web siteleri tarafından kaynak gösterilmektedir. Ayrıca uzun içeriklerin Google’da kısa makalelerden daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğu da bilinmektedir.

6. Benzersiz Bir Strateji veya Taktik Geliştirmek

Bir konuyu benzersiz bir tarifle açıklamanız ve stratejinizi bir yaratıcı isimle adlandırmanız backlink almanızı sağlayacak yollardan bir diğeridir. Stratejinizi bir blog yazısı şeklinde yayınlayın ve atıf almasını bekleyin.

7. Röportaj Verin

Mülakat vererek röportajlar yapan web sitelerinde kendi web sitenizin haberini yapabilirsiniz. Böylece röportajı kaydeden web sitesinden kendi sitenize backlink alabilirsiniz.

Kaliteli Bir Backlink Nasıl Olur?

Arama motorlarının kaliteli gördükleri backlinkler, güvenilen ve yüksek etki alanına sahip web sitelerinden gelen bağlantılardır. Ayrıca bağlantının geldiği web sitesiyle sizin web sitenizin içerik konusunun eşleşmesi gerekmektedir. Farklı konularda yazılmış içerikler arasındaki bağlantı Google’ın gözünde şüpheli bir pozisyondadır.

Sonuç

İyi bir backlink stratejisi, web sitenizin arama motoru sıralamasını, yönlendirme trafiğini, marka bilinirliğini ve gelirini artıracak yüksek kaliteli bağlantılar almanızı sağlar. Ne kadar çok backlink alınırsa o kadar iyi olacağı varsayımı hatalıdır. Popüler ve güvenilir bir siteden tek bir backlink almak, düşük yetkili sitelerden gelen 10 bağlantıdan daha değerlidir. Backlink almak için strateji kurmanın meyve vermesi biraz zaman alabilir. Ancak kaliteli bir backlink aldığınızda buna ne kadar değdiğini görmüş olacaksınız.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Murat diyor

  Çok güzel yazı olmuş teşekkürler

 2. Anıl demir diyor

  Bilgiler paylaştığıniz için teşekkürler açıklayıcı bir makale olmuş teşekkürler

 3. Karan diyor

  Backlink hiç bitmeyecek olan sıralama faktörüdür doğru kullanıldığında elbette.

 4. UICosmos diyor

  SEO temelleri hakkında rehber niteliğindeki yazımı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.