Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Serbest Bölge Nedir ?

0 463

5004_795994_detaySerbest Bölgeler, Türkiye Gümrük bölgesinin parçalarıdır. Serbest Bölge, serbest dolaşımda olmayan eşyanın, serbest dolaşıma sokulmaksızın ve herhangi bir gümrük rejimine tabi tutulmaksızın gümrük mevzuatında öngörülen haller dışında kullanılmamak ya da tüketilmemek şartıyla konulan, vergilerin uygulanması bakımından Türkiye Gümrük Bölgesi dışında kabul edilen yerlerdir.

Serbest bölgeler, isim olarak her ne kadar serbest olarak nitelendirilse de; işleyiş olarak serbest değildir. Tüm işlemler kurallara uygun olarak uygulanmaktadır. Tüm kontroller görevli memurlar tarafından yapılmaktadır.

5004_is

Serbest Bölgelerin sınırları, giriş – çıkış noktaları kontrol altındadır. Serbest Bölgelerin kontrol ve denetimi gümrük idarelerinin gözetimi ve kontrolü altındadır. Serbest Bölgelere giriş – çıkış yapan tüm kişi ve araçlar gümrük idaresinden gerekli izni aldıktan sonra, görevli memurlar tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra giriş-çıkış yapabilirler.

Serbest Bölgeye giren, kalan ya da çıkan tüm eşyalara gerekli kontroller yapılır. Giriş-çıkışından şüphelenilen ya da şüphe oluşturacak tutum ve davranışlarda bulunan kişi ve araçların girişine gümrük idaresi tarafından izin verilmeyebilir ve varsa izinleri iptal edilebilir. Serbest Bölgeye konulmuş eşyaların buralarda kalacağı süre hakkında herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Yani eşyanın Serbest Bölgede kalabileceği süre sınırsızdır.

Türkiye’ deki Serbest Bölgelerden bazıları :
-Mersin Serbest Bölgesi
-Antalya Serbest Bölgesi
-İstanbul-Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi
-İstanbul-Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi
-İzmir Menemen Deri Serbest Bölgesi
-İstanbul Trakya Serbest Bölgesi (Çatalca)
-Bursa Serbest Bölgesi
-Kocaeli Serbest Bölgesi

Kaynakça:
google, gümrük mevzuat

Yazar:Hamza Hatipoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku