Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Serum Fizyolojik Nedir ?

0 1.593

Serum Fizyolojik Nedir ?Hepimizin serum olarak bildiği, hastanelerde damar yoluyla verilen sıvı Serum Fizyolojiktir. Steril bir sıvıdır ve çeşitli durumlarda tedavi aracı olarak kullanılır. Fizyolojik denmesinin sebebi kanın osmolaritesiyle çok yakın osmolariteye sahip olmasıdır (izotonik). Osmolarite, bir sıvıda çözünmüş olan partikül miktarıdır. Serum Fizyolojik, su ve binde 9 oranında NaCl(sofra tuzu) içerir. Kanın osmolaritesi 275-295 mosm/L gibi dar bir aralıkta tutulmak zorunda olduğu için, Serum Fizyolojik bu su-tuz oranıyla hazırlanmıştır.

SERUM FİZYOLOJİK HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Serum Fizyolojik; kısaca SF, vücuda damar yoluyla sıvı verilmesi gereken durumlarda kullanılır. Bulantı-kusma, ishal, yanık gibi sıvı kaybının olduğu ve ağız yoluyla alınan sıvının yetersiz kaldığı durumlarda vücuda damar yoluyla SF verilir. Ayrıca bilinç kaybı, ameliyat gibi ağız yoluyla sıvı alımının mümkün olmadığı durumlarda da, vücudun sıvı ihtiyacı damar yoluyla SF verilerek karşılanır.

Serum Fizyolojik Nedir ?Yine bu gibi durumlarda gerekliyse eş zamanlı olarak damar yoluyla verilmesi gereken ilaçlar da SF içine konulabilir. Bunlara ek olarak, yaraların yıkanmasında; ameliyat ve diğer invaziv işlemler sırasında organ ve aletlerin yıkanmasında; kateter, mesane sondası, nazogastrik sonda gibi invaziv tıbbi malzemelerin temizliğinde de steril bir sıvı olan SF kullanılır.

Serum Fizyolojik dışında sıvı tedavilerinde kullanılan çeşitli solüsyonlar vardır. Dekstrozlu İzotonik Solüsyon, Ringer Laktat Solüsyonu gibi…Bu sıvılarda NaCl’ye ek olarak başka iyonlar da vardır. Gerekli durumlarda hastanın durumuna uygun sıvı seçimi yapılır.

Yazar:Tuğçe Baş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.