Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pazarlamanın Gelişimi İçin Etkili Yöntemler

0 377

Pazarlamanın Gelişimi İçin Etkili Yöntemler1-Üretim Anlayışı:

Pazarlamada gelenekçi anlayıştır. “Ne üretirsem onu satarım.” anlayışıdır.Üretim, diğer faaliyetlerin odak noktası kabul edilir. İşletmeler daha ziyade teknik personellerce yönetilir. Az üretim yapılan, çok talepli dönemlerde üretimi ucuza mal etmek temel sorundur.

2-Satış Anlayışı:

İşletmeler, ürünlerin satıldığı kanaatindedirler. “Yeter ki satmayı bileyim, ne üretirsem onu satarım.” anlayışıdır. Eldeki malları mutlaka satma faaliyetinin üretimdeki zorluğu nedeniyle tüketiciler, her türlü satış çabalarıyla satın almaya özendirilirler.
Tüketicilere satın alma baskısı, aldatıcı reklamlar bu anlayışın en belirgin özelliklerindendir.

3- Pazarlama Anlayışı:

Bu son yaklaşım, tüm pazarlama faaliyetlerinin ayrı departmanlar tarafından, pazarlama dışı departmanlarla koordinasyon dahilinde gerçekleştirilir. Bu anlayış, “Satabileceğimiz malı üretiriz.” anlayışıdır.

Pazarlamanın Gelişimi İçin Etkili YöntemlerPazarlama Anlayışı Faktörleri:

1-Tüketicilere tutum
2-Pazarlama çalışmaları koordinasyonu
3-Uzun vadede kazanç sağlayıcı satış
Pazarlama anlayışı, gelişmiş ülkelerde sosyal pazarlama anlayışı olarak ileri seviyedir. Sosyal pazarlama anlayışı sosyal sorumluluk bilinciyle pazarlama anlayışı demektir.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku