Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sigaranın İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

0 394

8894_1662Sigara içmek sağlığımızı tehdit altına alır. Vücut kolay kolay bu nikotinden kurtulamaz. Fakat ülkemizde bunun zararından haberi olan birçok insan olmasına rağmen insanlar sigara içmeye, kendilerini zehirlemeye devam etmektedirler. Sigara kimine göre el alışkanlığı, keyif, ya da eğlence olabilmektedir. Üstelik gereksiz masraf ve boş bir zehri almalarına sebep olur. Birçok hastalığın ana sebebi olan sigara aslında insanın yaşama enerjisini de alıyor. Daha güzel dakikalar geçirmek varken sigara içerek o dumanın etkisi altında yaşıyorlar. Halbuki oksijen doğada var. Bunu ne kadar aldıklarını sansalar bile o duman bir gün boyunca ciğerlerinde gezmeye devam etmektedir. Bu dumanı hiçbir şekilde atamıyorlar.Bu da onların sağlıksız bir hayat yaşamalarına sebebiyet veriyor. Sigara içen insanları yüzünde ve dişlerinde hep sararma vardır. Çünkü cildin ana hücrelerini sigara yok ederken kişi bunu halsizlik ile değerlendiriyor. Sigara içen bir insanın zaten halsiz olması ve sürekli asabi olması oldukça normaldir.

Özellikle kanser hastalarının çoğu sigara içerek bu hastalığa yakalanırlar. Çünkü sadece yediklerimiz değil, içtiklerimizde vücudumuzda kapanmayan yaralara yol açabilir. Sigara içmeyen bir insan sadece sigara içenin yanında dursa bile o dumanı içine fark etmeden çeker. Bu yüzden içenlerden uzak durmak hatta içeni her defasında sağlığı için uyarmak insanlık vazifelerinden birisidir. Sigara içen insanların çoğunda dikkat dağınıklığı vardır. Bunu nasıl anlarsınız, sağlıklı düşünememe, hemen sinirlenme, zarar verici davranışlarda bulunma söz konusudur. Özellikle sağlık konularında ilerlemeyi yaşlılık döneminde çile olarak çekerler. Solunum yollarında sıkıntılar başlar. Damar tıkanıklığı oluşur. Kalp ritminde bozukluklar meydana gelir. Cildinde erken yaşlanma, saçlarında erken beyazlama söz konusu olur. Kısacası sigaranın sağlığa zararları oldukça fazladır. Eğer sigara içen bir insansanız sigarayı önce aklınızda bitirin gerisi sonra gelecek bu ve bu alışkanlığınıza son vererek daha sağlıklı, uyumlu ve mutlu olarak yaşamaya devam edeceksiniz. Tertemiz bir akciğere sahip olmak daha uzun yaşamak için sigaraya hayır demeyi bilmelisiniz.
Kaynakça:
yasamrehberi.blogspot.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku