Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sığla Yağı Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

0 324

Sığla yağı, sığla ağacından elde edilir. Ağacın gövdesine açılan çiziklerden elde edilen salgı ve kabukların kazınıp çıkarılması, kaynatılması ve preslenmesi yoluyla elde edilir. İyi bir antiseptiktir.

8468_sigla_yagiEczacılıkta, parfümeride ve hoş kokusu sayesinde buhur olarak kullanılır. Parfümeri sanayisinde artık daha çok sentetik fiksatörler kullanıldığından eskiye nazaran talep azalmıştır. Ama bitkisel tedavi alanında oldukça fazla tercih edilir. Ülkemizde yıllık üretimi 20 tona kadar çıktığı dönemler olmuştur. Fakat özellikle parfümeri sektöründeki talep azalmasından dolayı yıllık üretim 1 tonun biraz üzerine kadar gerilemiştir. Türkiye’de en çok Muğla ili ve çevresinde yetişen bir ağaçtır.

Tarihte Sığla Yağı

Kleopatra’nın aşk iksiri olarak kullandığı sığla yağı, Hipokrat’tan bu yana ilaç olarak kullanılmıştır. Eski Mısırda mumyalamada kullanılmıştır.

İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Sığla yağının en yaygın kullanım alanları gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarıdır. Bunun yanında bağırsak rahatsızlıkları, üst solunum hastalıkları, cilt hastalıkları, hafif yanık ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılır. İlaç, parfümeri ve sabun sanayisinde de çok fazla olmasa da kullanılır.

8468_sigla_yagi_-3Vücut direncini artıran bir özelliğinin yanı sıra göğsü yumuşatmada da kullanılır. Sığla yağının yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği sayesinde cilt üzerinde oldukça faydalı etkisi vardır. Parazit öldürücü etkisi bilinen bir yağdır.

Mide yaralarının iyileştirilmesinde tercih edilir. Vücutta oluşan yaraların üzerine sürülmek suretiyle hem mikrop kapması ve hem de yaranın iyileşmesine olan katkısı sayesinde rahatça kullanılabilir. İyi bir balgam söktürücüdür. Düzenli olarak kullanıldığında egzama ve mantar sorununu ortadan kaldırır. Mide ağrılarının geçmesinde oldukça faydalıdır. Mide ağrılarına, ülser ve gastrite fayda sağlayabilmesi için dahili olarak kullanılması gerekir. Aç karnına bir çay kaşığı kadar yutmak yeterli olacaktır.

Tatlandırmak için bir çay kaşığı balla karıştırılıp içilebilir. Etkisini çok kısa sürede gösterir. Düzenli kullanıldığında mide içinde oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Adet söktürme ve romatizmal ağrıların giderilmesinde de kullanılabilir. Kaşıntı olan bölgenin üzerine sürülerek kaşıntıyı çok kısa sürede keser.
Aktarlardan rahatlıkla elde edebileceğiniz sığla yağını yukarıda belirtilen rahatsızlıklarınızı giderme konusunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bazı aktarlarda günlük ya da günnük ağacı yağı ve akamber adı altında satıldığını belirtmekte fayda var.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.